Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Bylo by možné vytvořit značkovací jazyk pro diskuse tady na ABC LINUXU? (Vlastně tedy, kromě jiného, vytvořit DTD nebo XML schéma.)
Osobně si myslím, že vyhledávání by potom mohlo být ještě inteligentnější a navíc by diskuse byly takto informačně bohatší.
Taky by možná zčásti šel využít některý ze stávajících jazyků (DocBook apod.).
Hlavním účelem mělo být, že by se kontrolovala validita dokumentů, a tím by se mohlo aspoň zčásti zamezit situacím typu "věštecká koule". (Každý by musel zadat určité minimální informace.)
A myslím si, že by určitě nebylo na škodu zavést speciální elementy pro určitý druh informací. Jsem přesvědčen, že by vyhledávání bylo úspěšnější.
Docílilo by se tím určité jednoty dotazů. Výsledkem by byla lepší čitelnost. (Hlavně taky, že elementy by musely být zadávány v určitém pořadí.)
* zabira mene pismen * pro neznale HTML je mnohem intuitivnejsi * rychle se da naucit * mene chybujeteDoporucuji nahled zdrojoveho kodu pro porovnani. Ekvivalent v soucasnem kodu je nasledujici: Tak aby bylo jasno, ta syntaxe neni slozita a pise se v ni mnohem rychleji, nez v html.
Přesně. <H1></H1> bych mohl klidně napsat jako <P STYLE="blabla"></P>, ale je to prasárna.
Spíš bych byl pro jazyk se XML syntaxí.
Máš pravdu. Mně se jenom nelíbí, že jazyk HTML je o tom, jak to bude vypadat, ale nic (většinou) neříká, co to je (znamená).
<<< verbatim kod, zdrojak, vypis konfiguraku apod >>>prazdny radek - novy odstavec
* necislovany seznam 1 cislovany seznam
gtk-*.tar.*
dá
gtk-.tar.
gtk_pepa_je_z_depa()
dá
gtkpepajezdepa()
a = b = 3.0
dá a b
3.0
Pokud ne, tak jaká je definice text? Pokud ano, budu raději psát HTML.
Super! Ale to zpětné lomítko (\) se vztahuje jenom na jeden (následující) znak, nebo ne?
Co takhle možnost syntaxe typu \{ Tenhle text se nubude interpretovat } nebo nějak tak, aby šlo rychle uzavřít delší úsek textu.
Taky by možná nebylo špatné (aby byla určitá jednota syntaxe):
\\\
Tenthle text nebude interpretován.
///
Možná by bylo úplně nejlepší to udělat jako komentáře v konfiguračních souborech:
# Nechci, aby tento text byl interpretován, chci
# jenom rychle a bezstarostně psát bez zřetele na to,
# co píšu.
Máte pravdu. Ale zkuste psát na neprogramátorské klávesnici (tzn. na standardní české klávesnici) svižně. Znaky < a >, kterými se to v běžném HTML dokumentu hemží, hrozně zpomalují psaní (aspoň pro mě, protože píšu všema deseti).
Nějaká programátorská klávesnice by to možná vyřešila, ale mně třeba by se to moc nelíbilo. Anglická klávesnice zase umožňuje psát jenom "cesky". A přepínání mezi českou a anglickou klávesnicí taky docela zdržuje.
Nový jazyk by mohl urychlit psaní příspěvků. (Aspoň takhle jsem to pochopil.)
To byla moje první myšlenka. Vytvořit jazyk s XML syntaxí, který by obsahoval pár značek pro potřeby diskusí. Vytvořit XML schéma (popř. DTD) by nebylo nic těžkého a napsat validátor (parser) by taky bylo určitě jednodušší než pro HTML.
S takovými dokumenty se dá potom pomocí XSLT doslova kouzlit. No a jazyk WML taky není nic jiného než jazyk založený na XML.
A co takhle určitá podmnožina DocBooku? Ten je nato podle mě ideální.
funguje to?
Tiskni
Sdílej: