Byla vydána verze 0.77 populárního telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nicméně, balíčky, které najdeš na apt-get.org, už nijak upravovat nemusíš. Pouze přidáš do /etc/apt/sources.list
uvedený zdroj a od té chvíle s nimi budou moci pracovat programy typu dpkg, apt-get, dselect nebo aptitude.
Jinak, mozna se mnou mnoho lidi nebude souhlasit, ale rychlostni vyhody vlastniho kompilovani X nejsou nikterak omracujici. Rozhodne to nestoji za tu namahu.
Nicmene, chces-li presto sam kompilovat, vyuzij zdrojove deb baliky XFree 4.3, ktere jsou v experimentalni vetvi. Takovym zpusobem si muzes bezbolestne vytvorit vlastni zkompilovane deb baliky, aniz bys o balickovani cokoliv vedel (viz program apt-src nebo parametr 'source' u apt-get). -- Krome toho, trvas-li na vlastnorucne zkompilovanem software, poohledni se radsi po nejake source-based distribuci (gentoo, source mage, ...).Co se kompilace jadra tyka, tak opravdu XFree potreba nejsou (ja si i v XFree poustim menuconfig v terminalu). S tou kartou to ale prilis slavne nevypada, viz zde.
Tiskni
Sdílej: