Do webů otevřených v aplikacích TikTok, Instagram, FB Messenger nebo Facebook je vkládán šmírovací kód. Ověřit to lze na InAppBrowser.com.
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové verzi 4.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůrazněna je podpora pro GitLab Runner, vylepšení příkazu podman play kube nebo grafická nadstavba Podman Desktop.
Byla vydána nová verze 1.8.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
Indické firmě Airtel byla údajně minulý rok odcizena databáze 2,5 milionu uživatelů. Firma to popírala. Nyní se na veřejnost dostala rozlouskaná databáze hesel 42 000 uživatelů. Z toho 18 000 uživatelů má stejné heslo Airtel@123. Zajímavá diskuse je i na Twitteru @S0ufi4n3.
Altar I je nová nízkoprofilová bezdrátová mechanická klávesnice od Electronic Materials Office. Uvnitř běží open source firmware ZMK. Cena ani dostupnost zatím nebyly stanoveny.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.4 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Zranitelnost CVE-2022-38392: Některé pevné disky s rychlostí 5 400 ot./min., dodávané s noteboocích přibližně v roce 2005, je možné zničit písní Rhythm Nation od Janet Jackson (na vlastní nebezpečí).
LinuxDays 2022 nebudou: "Důvodů je několik: stále nejistá koronavirová situace, několikanásobně vyšší ceny a nižší počty návštěvníků na konferencích obecně. Pokud vám chybí setkání nejen s linuxovými lidmi, přijeďte na zářijový OpenAlt, který pořádají naši kamarádi v Brně."
Balík aplikací KDE Gear byl aktualizován v rámci pravidelného srpnového vydání. Namátkou textový editor KWrite/Kate má nově funkci více kurzorů, Filelight zobrazuje využití kapacity úložišť v přepracovaném rozhraní, Kalendar podporuje také kontakty nebo KDE Itinerary umí načítat čárové kódy.
Byla vydána nová major verze 5.1.0 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a na YouTube. Ke stažení je také balíček ve formátu appimage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Mam RH7.3, X4.2.0 (default pro RH7.3) a KDE. Ceske klavesy funguji, ale nejde mi napsat hacek nad pismeno pomoci mrtve klavesy - tzn. treba velke C s hackem, misto nich se napise odpovidajici pismeno bez hacku. Co delam spatne?
Dekuji za kazdou odpoved...
Driver "keyboard" Option "XkbRules" "xfree86" Option "XkbModel" "pc101" Option "XkbLayout" "czsk(us_cz_qwerty)"a v KDE používám model "Obecná 104 kláves", rozložení "České (qwerty)" a funguje to: ČĎĚŠŮ. Hrál jsem si sice se soubory v adresáři /usr/X11R6/lib/X11/xkb, ale to jsem jen přidával podporu pro esperantská písmenka (viz xkb.tgz, 7KB).
tj:
localhost:~> env | grep LANG
Taky mi jeden cas nesly mrtve klavesy a tohle nebylo nastaveno. Se spravnym nastavenim to zacalo fungovat.
LANG=cs_CZ
U me to vypise tohle:
localhost:~> locale
LANG=cs_CZ
LC_CTYPE="cs_CZ"
LC_NUMERIC="cs_CZ"
LC_TIME="cs_CZ"
LC_COLLATE=POSIX
LC_MONETARY="cs_CZ"
LC_MESSAGES="cs_CZ"
LC_PAPER="cs_CZ"
LC_NAME="cs_CZ"
LC_ADDRESS="cs_CZ"
LC_TELEPHONE="cs_CZ"
LC_MEASUREMENT="cs_CZ"
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ"
LC_ALL=
Teoreticky staci jen nastavit LC_ALL, ale tusim ze nikoli v ".bashrc", ale spise nekde jako "/etc/profile.local"(SuSE) nebo tak nejak.
Nastavil jsem před startem Xek (pak jsem to dal do .bashrc)
LANG="cs_CZ" LC_ALL="cs_CZ"
Ale samo o sobě to nefungovalo. Aplikace si stěžovaly, že tohle locale není podporované.
Vypadá to, že v RH7.3 (aspoň pokud si vybereš instalaci v angličtině) se locale cs_CZ prostě nenainstaluje a musí se dodat ručně.
Když jsem vytvořil v /usr/share/locale adresář cs_CZ a pomocí localedefu do něj nahrnul zkompilované soubory z /usr/share/i18n, tak to začalo fungovat...
Zkus to, třeba to pomůže...
Tiskni
Sdílej: