Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 10.1 a Linux From Scratch 10.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.33, Binutils 2.36.1 nebo Linuxem 5.10.17. Současně bylo oznámeno vydání verze 10.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Byla vydána beta verze multiplatformního vývojového prostředí Arduino IDE 2.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Arduino IDE 1.x je naprogramováno v Javě. Arduino IDE 2.x využívá Theia IDE a Electron.
iRed.team zveřejnil článek, jak si napsat vlastní bootloader. Autor k tomu používá NASM (Netwide Assembler).
Humble Bundle nabízí balík referenčních příruček z řady Pocket Reference od vydavatelství O'Reilly v digitální podobě bez DRM, a to za zvýhodněnou cenu aspoň 1-15 eur. Zaměřením jde především o unixové nástroje a programovací jazyky. Akce Humble Book Bundle: Pocket Reference Guides by O'Reilly trvá do 22. března.
Softwarový syntezátor pro Linux Yoshimi (fork ZynAddSubFX) byl vydán ve verzi 2.0. Lukáš Růžička představuje Yoshimi v článku Hahaha Yamaha aneb Jak si z notebooku udělat synťák? na MojeFedora.cz.
Byla vydána nová verze 21.0 komunitní edice multiplatformního v Javě naprogramovaného univerzálního SQL klienta a nástroje pro správu databází DBeaver (Wikipedie). Proběhla změna číslování. Verze 21.0 vychází po verzi 7.3. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
/etc/XF86Config
).Nebo raději v ~/.profile pro konkrétního uživatele.
[ondrik@localhost ondrik]$ locale LANG=sk_SK LC_CTYPE=sk_SK LC_NUMERIC=sk_SK LC_TIME=sk_SK LC_COLLATE=sk_SK LC_MONETARY=sk_SK LC_MESSAGES=sk_SK LC_PAPER=sk_SK LC_NAME=sk_SK LC_ADDRESS=sk_SK LC_TELEPHONE=sk_SK LC_MEASUREMENT=sk_SK LC_IDENTIFICATION=sk_SK LC_ALL= [ondrik@localhost ondrik]$ sketch shared memory images supported Could not load font '-misc-fixed-medium-*-*-*-11-*-*-*-*-*-iso8859-1' //No a namiesto nastavenej jazykovej sady pre system spusti iso8859-1' for ruler. using defaults. Skusal som editovat niektore subory SKETCH pod
for ruler. using defaults. Could not load font '-misc-fixed-medium-*-*-*-11-*-*-*-*-*-iso8859-1' //
for ruler. using defaults. Could not load font '-misc-fixed-medium-*-*-*-[0 11 ~11 0]-*-*-*-*-*-iso8859-1' //
for ruler. using defaults.
file:/usr/lib/sketch-0.6.15ale nie som tak dobry aby som vedel nastavit inu znakovu sadu na default. Pre uplnost este uvediem, ze GIMP 1.2 mi bezi uz aj so slovenskymi znakmi, vdaka Vasej pomoci na prikaz>locate ,ale vzdy to bolo len docasne kedze som to nevedel ulozit "man locate was used". Hm, viete ze gnome MDK ma v menu pod configuration polozku other a tam ma "locatedrake" No a tak uz nebol problem. Len s tym sketchom mam problem. Mam to nechat tak? Faidron
Tiskni
Sdílej: