Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a
… více »Jelikož vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM, Drew DeVault se rozhodl forknout Vim a vytvořil projekt Vim Classic. Vychází z Vimu 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování.
Byla vydána nová verze 0.56 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Instalovat ji lze také z Flathubu.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, byl vydán ve verzi 1.1 (YouTube). Po roce a čtyřech měsících od předchozí verze 1.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Společnost OpenAI oznámila [𝕏], že ukončí aplikaci Sora pro generování krátkých videí pomocí umělé inteligence. Podrobné informace a harmonogram pro aplikaci a API budou brzy zveřejněny.
Evropská směrnice NIS2 přináší nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti, které se promítají také do správy doménových jmen. Do českého právního řádu je směrnice implementována prostřednictvím nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Jedním z praktických důsledků této legislativní změny je posílení požadavků na dostupnost a správnost kontaktních údajů držitelů domén. Správce registru domény .cz, sdružení CZ.NIC, je v
… více »
...). Pouzivam Slackware 9.1. Nehodil by mi nekdo treba jenom nejakej link jak mam co nastavit v tom ppp aby se mi to pripojilo
? Prohledal jsem snad vsechno na root.cz i tady na abclinuxu.cz a porad nic
... No to jsem se zase ukazal
... Za jakykoliv napad dekuju
...
? Budu to muset zkusit pod necim jinym nez pod linuxem
...
... Mel jsem nejaky problemy s nainstalovanim toho EasyConnectu, tak jsem zkousel primo nastavit ppp, ale porad mi to hazelo nejaky chyby, pak jsem zkousel yawmppp a kppp, ale porad nic, tak jsem se nakonec na popud ZAHa rozhodnul poradne se podivat na instalaci toho EasyConnectu a ONO TO FUNGUJE
... (doufam, ze az prijdu domu a zapnu kompa, tak to bude porad jeste fungovat
) ... Jenom nechapu, kde byl problem, protoze kdyz jsem se kouknul na ty soubory vygenerovane EasyConnectem a na ty moje soubory, tak jsou asi z 99% totozne (vyjma nazvu konfiguracnich souboru) ... Jediny rozdil byl v tom, ze jsem pppd spoustel prikazem
/usr/sbin/pppd file /soubor/generovany/EasyConnectem
/usr/sbin/pppd call /nazev/souboruNo nic, rozchodil jsem to a to je dulezity
... (v EasyConnectu jsem nenasel primo SonnyEricsson GC75e, ale Nokia D211, tak jsem ten vysledek musel trochu poupravit
...). Kdyby mi to nahodou odpoledne nenajelo, tak ze zase ozvu
... Jinak jeste jednou vsem diky
... (apropos - na minicom to reaguje a moduly se mi natahnuly a system tu kartu rozpoznal na /dev/ttyS0 ...) ...
Tiskni
Sdílej: