Proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Ireland 2025. Celkově bylo vyplaceno 1 024 750 dolarů za 73 unikátních zranitelností nultého dne (0-day). Vítězný Summoning Team si odnesl 187 500 dolarů. Shrnutí po jednotlivých dnech na blogu Zero Day Initiative (1. den, 2. den a 3. den) a na YouTube.
Byl publikován říjnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Pracuje se na podpoře M3. Zanedlouho vyjde Fedora Asahi Remix 43. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Iniciativa Open Device Partnership (ODP) nedávno představila projekt Patina. Jedná se o implementaci UEFI firmwaru v Rustu. Vývoj probíhá na GitHubu. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Apache 2.0. Nejnovější verze Patiny je 13.0.0.
Obrovská poptávka po plynových turbínách zapříčinila, že datová centra začala používat v generátorech dodávajících energii pro provoz AI staré dobré proudové letecké motory, konvertované na plyn. Jejich výhodou je, že jsou menší, lehčí a lépe udržovatelné než jejich průmyslové protějšky. Proto jsou ideální pro dočasné nebo mobilní použití.
Typst byl vydán ve verzi 0.14. Jedná se o rozšiřitelný značkovací jazyk a překladač pro vytváření dokumentů včetně odborných textů s matematickými vzorci, diagramy či bibliografií.
Specialisté společnosti ESET zaznamenali útočnou kampaň, která cílí na uživatele a uživatelky v Česku a na Slovensku. Útočníci po telefonu zmanipulují oběť ke stažení falešné aplikace údajně od České národní banky (ČNB) nebo Národní banky Slovenska (NBS), přiložení platební karty k telefonu a zadání PINu. Malware poté v reálném čase přenese data z karty útočníkovi, který je bezkontaktně zneužije u bankomatu nebo na platebním terminálu.
V Ubuntu 25.10 byl balíček základních nástrojů gnu-coreutils nahrazen balíčkem rust-coreutils se základními nástroji přepsanými do Rustu. Ukázalo se, že nový "date" znefunkčnil automatickou aktualizaci. Pro obnovu je nutno balíček rust-coreutils manuálně aktualizovat.
VST 3 je nově pod licencí MIT. S verzí 3.8.0 proběhlo přelicencování zdrojových kódů z licencí "Proprietary Steinberg VST3 License" a "General Public License (GPL) Version 3". VST (Virtual Studio Technology, Wikipedie) je softwarové rozhraní pro komunikaci mezi hostitelským programem a zásuvnými moduly (pluginy), kde tyto moduly slouží ke generování a úpravě digitálního audio signálu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.10. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
) ...
Modem: Intel Corp. 82801DB AC'97 Modem Controller (rev 01)
gcc -Wall -O3 -fomit-frame-pointer -D__KERNEL__ -DMODULE -DEXPORT_SYMTAB \
-I. -I/usr/src/linux-2.6.4/include -DMODVERSIONS \
--include /usr/src/linux-2.6.4/include/linux/modversions.h \
-o amrmo_init.o -c amrmo_init.c
amrmo_init.c: /usr/src/linux-2.6.4/include/linux/modversions.h: No such file or directory
amrmo_init.c: In function `amr_mod_usage_increase':
amrmo_init.c:232: warning: `MOD_INC_USE_COUNT' is deprecated
(declared at /usr/src/linux-2.6.4/include/linux/module.h:515)
amrmo_init.c: In function `amr_mod_usage_decrease':
amrmo_init.c:236: warning: `MOD_DEC_USE_COUNT' is deprecated
(declared at /usr/src/linux-2.6.4/include/linux/module.h:527)
amrmo_init.c: In function `amrmo_probe':
amrmo_init.c:264: structure has no member named `name'
amrmo_init.c:315: warning: implicit declaration of function `request_irq'
amrmo_init.c: In function `amrmo_remove':
amrmo_init.c:335: warning: implicit declaration of function `free_irq'
amrmo_init.c: In function `amrmo_init':
amrmo_init.c:369: warning: implicit declaration of function `pci_present'
amrmo_init.c:376: warning: implicit declaration of function `pci_for_each_dev'
amrmo_init.c:376: syntax error before '{' token
amrmo_init.c: At top level:
amrmo_init.c:386: syntax error before '}' token
amrmo_init.c:404: warning: type defaults to `int' in declaration of `EXPORT_NO_SYMBOLS'
amrmo_init.c:404: warning: data definition has no type or storage class
make: *** [amrmo_init.o] Error 1
nejsem pres tohle odbornik a asi neco delam spatne. vsecko by pravdepodobne klaplo, kdybych se vratil k jadrum rady 2.4. je nejake reseni i pro jadro 2.6?
Tiskni
Sdílej: