3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Otázka zní - jakou základní desku? Vyplatí se vypalovačka? Jsou zvolené komponenty z hlediska stability OK?
Ohledně dodavatele uvažuju nad Mironetem.
Jako hardisk rozhodně nedopoučuju Baracudu - nespolehlivé. Velmi se mi osvědčily disky od IBM .
Vypalovačka: nevím jak budete mít vytížený server, ale pochybuji, že na tom půjde smažit CD.
Vice pameti znamena vice penez. Udelam tam velky swap a bude to. Spis by me zajimalo, jake mate zkusenosti se znackami. Pameti byvaji prece jen castym zdrojem problemu ..
diky za tip na desku a disky
Intel byl drahej, ale od ty doby to nelehlo ani jednou
Marek
ps. RAM je sice draha, ale neni ji nikdy dost (vsechno se "uswapovat" neda) - fakt dimenzuj desku na >1gb ram
S těmi disky mi to připomíná nekonečné "diskuze" zatánců Seagateů a WDček... Vyřešil jsem to po svém -- koupil jsem Samsunga a něják zvlášť si nestěžuju, ale tady nejde o mě, že )
Tomu zbytku něják zvlášť nerozumím (rozumněj "nezajímá mě"), takže to ani nebudu komentovat...
jestli chces stabilitu pak desku Intel a CPU Intel. Netvrdim ze jine veci nejsou stabilni ale s timto mam takove zkusenosti, ze pokud to das dohromady a jede to, tak to jede furt. Resp. za 2 roky co jsem delal do HW jsem to nevidel pokazene. Intelackou desku koupis i s kvalitni intergrovanou 100mbit sitovkou. Nevyhoda je samozrejme cena...
Disk je OK. Zahledl jsem sice nekoho doporucovat IBM ale od nich ruce pryc, co kup to sazka do loterie. Podle me osobni zkusenosi s par stovkama disku vychazi IBM daleko hure nez Seagate, alespon co se poruchovosti tyce.
CASE veliky, at je dost mista (pokud mozno serverovy) a co nejlepsi zdroj.
Jinak bohuzel porad u vsech dilu plati, ze soucin cena*kvalita*podpora*vykon je konstantni.
Intelacky desky pro P4 jsou dneska jak na SDRAM, tak DDR i RIMM, rozumny kompromis je myslim DDR.
Co mas proti integrovanym sitovkam, zvlaste na Intel deskach? Ja jsem takovych serveru videl u nas mraky a funkcnost 100% - resp zadny se nikdy s nicim nevratil. No ale kdyz tak vzpominam, to byly serverovy desky za 20 litru. A na tu asi prachy nebudou ... ale do workstation se davaly taky, no ale tam asi nebyly tak vytizeny, tezko odhadnout. Ale problemy s nima taky zadny nebyly a nechodily zpatky.
Jinak ale pravda v tom, ze cim mene toho na desce je, tim mene se toho muze podelat. A je to jaksi flexibilnejsi.
Jeste k tem 3com sitovkam: je to sice dobry zbozi ale kdyz jsou s nim problemy - a to neni tak neobvykle - tak je uplne na h.... Par jsem jich videl, ktere 2 mesice jedou, pak zacnou vypadavat a pomuze az kdyz je das do jinyho kompu. A porad dokola. Taky kdyz maji podelany nastaveni firmware tak se to pod Linuxem tezko spravuje - ty ovladaci softy jsou myslim jen pro dos.
Z toho duvodu jsme davali vsude sitovky Intel, pokud nebyl zakaznik moc narocnej tak stacily i 100mbit Edimaxy (Realtek 8139) - tech jsme jednou narvali do kompu 6 a bezelo to (a bezi) celkem v pohode. A taky se to nekazi.
Dale, jak si vede sw RAID v jadre s ext3? nehadaji se?
Ale pozor, pokud koupis 2 identicke disky - vyrobce/typ a nedejboze i serie - tak je velka pravdepodobnost, ze pokud kleknou tak to udelaji v rozmezi par hodin oba dva! Nerikam ze musi kleknout - rikam, ze pokud kleknou pak se muze prihodit toto a ta pravdepodobnost opravdu neni mala!
Ad sw raid a ext3 nevim nic, ale mam pocit, ze nekde v cechach vychazeji jaderne noviny tak se zkus mrknout tam .
Predpokladam, ze toto by melo byt stabilni a cenove dostupne reseni s dobrou moznosti pro upgrade v budoucnu. A samozrejme dostatecnym vykonem. AbcLinuxu uz ted je dostatecne rychle a to bezi na Athlonu 800 MHz, kde je asi 40 dalsich serveru ..
A co takhle nějaká dvou procesorová deska. Stačila by nějaká na PIII. zatím by se tam dal jeden procák a až by přestával stíhat tak by se přikoupil za řekněme rok další a jeho cen by byla určitě minimální. Takže by se ušetřilo na upgradu.
Stan.
jen bych chtel poznamenat, ze s tim vykonem to neni tak horke. uz ted AbcLinuxu bezi na 800 MHz a krome par minut denne se procesor nudi. Takze Pentium IV 1.6 GHz znamena obrovky narust rychlosti, pro ktery nemam vyuziti.
takze poradi dulezitosti je stabilita, cena a pak rychlost.
U těch disků bych to viděl na RAID (mirroring) mám odzkoušeno softwérový mirroring sice jen na stanici, ale zkoušel sem i experimentovat. Za chodu výpadek disku během kopírování (prostě sem ho vysunul ze šuplíku) . a po resetu (vypnutí vložení disku) obnovení disku zase za plné zátěže.(zrovna sem zase kopíroval :)) A fungovalo to na 100 procent bez jediné chybičky. Ale tady to poleze hodně do peněz (redundance). A co takhle raid 5 :) ale to bude asi zbytečné neboť ty disky jsou dostatečně rychlé. otestováno a porovnáno!! testoval sem 2x40GB IBM (HW RAID 0 stripping!!) a 1x80GB WD. oba 7200ot/s. ATA 100. 2xIBM ve stripu získali kolem 48000 bodů tak 1xWD dosáhlo 32000 bodů!!!. můj Seagate 40GB ale 5400 otáček má jen 19000 bodů (SiSoft Sandra tuším že 2001). Vše bylo testováno na stejném stroji pod W2K jen se prohodili disky.
Paměť: jeden modul 512MB DDR, ohledně značky bych doporučil spíše konzultaci s některými prodejcemi, je to poměrně klíčová záležitost.
Disky - prakticky každý výrobce měl nějákou slabší serii, každopádně 7200ot/min ATA100 2x do RAIDu a máš klid.
CD/RW - proč ne, cena 24x se už dnes pohybuje okolo 3500,-, což je rozdíl 2 000 oproti běžnému CD-ROMu, systém by ji i během zátěže podle mě měl zvládnout.
Case - co nejprostornější, 300W zdroj, do PCI pozice si pořiď odsávačku teplého vzduchu, u Mironetu navíc dělají odhlučnění - v případě serveru, který máš např. pod stolem to má podle mě své opodstatnění.
UPS - nějákou slabší by bylo asi rozumnější.
Tiskni
Sdílej: