Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
S kterou casti zadani si nevis rady? Pouzij PERL, pokud si muzes zvolit jazyk .
ls|perl -nle '($f=$_)=~tr/A-Z/a-z/;symlink$_,$f if/^[A-Z0-9_]+\.EXT$/'kde EXT nahradíš příslušnou koncovkou (já vím, že to jde napsat i čitelněji, ale je to přece Perl, tak mu nebudu kazit image ;-)
E=$1 ls | sed -n 's/^\([A-Z_0-9]*\)\.'$E'$/\1/p' | tee temp1 | tr A-Z a-z >temp2 sed 's/^/ln -s /;s/$/\.'$E'/' temp1 >temp3 sed 's/$/\.'$E'/' temp2 >temp4 paste temp3 temp4Skus, ci to robi dobre. Ak hej, za parameter skriptu napis | sh
Jasne. Citelnejsi verze nemenici priponu a prebirajici priponu jako parametr by mohla vypadat napriklad takto
ls|perl -e '$e=shift@ARGV;while(<>){chomp;symlink$_,lc($1).$e if/^([A-Z0-9_]+\.)$e$/}' jpg
Jen mi nejde do hlavy, jak bys prevzal priponu jako parametr z prikazove radky. Pokud pouziji prepinac -n, tak se jej perl bude snazit interpretovat jako jmeno souboru co ma otevrit...
Aaaaa ja hlava dubova. Ze jsem to prehledl . Napriklad takto
ls|perl -nle '$e=shift@ARGV if!$e;symlink$_,lc($1).$e if/^([A-Z0-9_]+\.)$e$/' - jpg
Pak ale shori v pripade, ze je adresar prazdny, takze jeste pridat parametr -a pro ls.
Tiskni
Sdílej: