Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Slack tusim prestal davat setup do nainstalovaneho systemu.
Napis ako vyzera /etc/lilo.conf ( komentare - riadky zacinajuce # mozes vynechat)
Ked dostanes chybovu hlasku tak ju tu cituj. Bez toho Ti nikto nemoze vediet poradit.
libutempter bol len nedavno pridany do slackware-current. Verzia 9.1 este tuto kniznicu nepotrebovala.
liloconfig
instaluje zavaděč na disk; pro vytvoření bootovací diskety použij mkrescue
.telinit 4
, zobrazí se přihlašovací okno. S jeho konfigurací můžu pomoct.(Slackware) Linux nemusíš vůbec přeinstalovávat. Chce to jenom dobře ovládat installpkg, upgradepkg, removepkg, explodepkg, makepkg, což není absolutně žádná věda.
A nainstalovat všechny balíčky z určitého stromu můžeš třeba takhle:
#!/bin/sh ADR_S_BAL=/bal # v /bal mam balicky pro instalaci find $ADR_S_BAL -name '*.tgz' -exec installpkg '{}' \; # projde /bal a jeho podadresare a nainstaluje vsechny # soubory *.tgz (Slackware balicky)
Když installpkg spustíš s volbou -root, resp. nastavíš hodnotu proměnné ROOT, tak může nainstalovat "nového Slacka ze starého Slacka". Takže např.:
installpkg -root /novy_root balicek.tgz # nainstaluje balicek balicek.tgz, jakoby byl /novy_root # "koren"
A když se nějaký program "nechce spustit", tak použij grep na soubor MANIFEST. Tak zjistíš, který balíček jsi zapomněl doinstalovat.
Tiskni
Sdílej: