Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Společnost AMD na YouTube představila novou grafickou kartu AMD Radeon RX 6700 XT postavenou na architektuře RDNA 2. V prodeji bude od 18. března. Její cena byla stanovena na 479 dolarů.
Uživatelsky přívětivý shell fish byl vydán ve verzi 3.2.0 Vylepšuje uživatelské rozhraní (doplňování, práce s historií úprav textu aj.), přidává napovídání argumentů dalších aplikací, zjednodušuje syntaxi (expanze rozsahů), opravuje chyby.
Steam Link je nově dostupný také pro 64bitový x86 Linux. Streamovat hry z výkonného počítače s nainstalovanou službou Steam lze tedy vedle telefonu, tabletu nebo televize i do počítače s Linuxem. Instalovat Steam Link lze z Flathubu. Od prosince 2018 je k dispozici Steam Link pro Raspberry Pi.
Slack tusim prestal davat setup do nainstalovaneho systemu.
Napis ako vyzera /etc/lilo.conf ( komentare - riadky zacinajuce # mozes vynechat)
Ked dostanes chybovu hlasku tak ju tu cituj. Bez toho Ti nikto nemoze vediet poradit.
libutempter bol len nedavno pridany do slackware-current. Verzia 9.1 este tuto kniznicu nepotrebovala.
liloconfig
instaluje zavaděč na disk; pro vytvoření bootovací diskety použij mkrescue
.telinit 4
, zobrazí se přihlašovací okno. S jeho konfigurací můžu pomoct.(Slackware) Linux nemusíš vůbec přeinstalovávat. Chce to jenom dobře ovládat installpkg, upgradepkg, removepkg, explodepkg, makepkg, což není absolutně žádná věda.
A nainstalovat všechny balíčky z určitého stromu můžeš třeba takhle:
#!/bin/sh ADR_S_BAL=/bal # v /bal mam balicky pro instalaci find $ADR_S_BAL -name '*.tgz' -exec installpkg '{}' \; # projde /bal a jeho podadresare a nainstaluje vsechny # soubory *.tgz (Slackware balicky)
Když installpkg spustíš s volbou -root, resp. nastavíš hodnotu proměnné ROOT, tak může nainstalovat "nového Slacka ze starého Slacka". Takže např.:
installpkg -root /novy_root balicek.tgz # nainstaluje balicek balicek.tgz, jakoby byl /novy_root # "koren"
A když se nějaký program "nechce spustit", tak použij grep na soubor MANIFEST. Tak zjistíš, který balíček jsi zapomněl doinstalovat.
Tiskni
Sdílej: