abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 11:55 | Humor

    Microsoft poskytl FBI uživatelské šifrovací klíče svého nástroje BitLocker, nutné pro odemčení dat uložených na discích třech počítačů zabavených v rámci federálního vyšetřování. Tento krok je prvním známým případem, kdy Microsoft poskytl klíče BitLockeru orgánům činným v trestním řízení. BitLocker je nástroj pro šifrování celého disku, který je ve Windows defaultně zapnutý. Tato technologie by správně měla bránit komukoli kromě

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 27
    včera 01:44 | Komunita

    Spotify prostřednictvím svého FOSS fondu rozdělilo 70 000 eur mezi tři open source projekty: FFmpeg obdržel 30 000 eur, Mock Service Worker (MSW) obdržel 15 000 eur a Xiph.Org Foundation obdržela 25 000 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    23.1. 18:11 | Zajímavý software

    Nazdar! je open source počítačová hra běžící také na Linuxu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Autorem je Michal Škoula.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.1. 16:55 | Nová verze

    Po více než třech letech od vydání verze 1.4.0 byla vydána nová verze 1.5.0 správce balíčků GNU Guix a na něm postavené stejnojmenné distribuci GNU Guix. S init systémem a správcem služeb GNU Shepherd. S experimentální podporou jádra GNU Hurd. Na vývoji se podílelo 744 vývojářů. Přibylo 12 525 nových balíčků. Jejich aktuální počet je 30 011. Aktualizována byla také dokumentace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    23.1. 15:44 | Zajímavý software

    Na adrese gravit.huan.cz se objevila prezentace minimalistického redakčního systému GravIT. CMS je napsaný ve FastAPI a charakterizuje se především rychlým načítáním a jednoduchým ukládáním obsahu do textových souborů se syntaxí Markdown a YAML místo klasické databáze. GravIT cílí na uživatele, kteří preferují CMS s nízkými nároky, snadným verzováním (např. přes Git) a možností jednoduchého rozšiřování pomocí modulů. Redakční

    … více »
    2012 | Komentářů: 0
    23.1. 12:55 | Zajímavý software

    Tým Qwen (Alibaba Cloud) uvolnil jako open-source své modely Qwen3‑TTS pro převádění textu na řeč. Sada obsahuje modely VoiceDesign (tvorba hlasu dle popisu), CustomVoice (stylizace) a Base (klonování hlasu). Modely podporují syntézu deseti různých jazyků (čeština a slovenština chybí). Stránka projektu na GitHubu, natrénované modely jsou dostupné na Hugging Face. Distribuováno pod licencí Apache‑2.0.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    23.1. 01:11 | Nová verze

    Svobodný citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 8. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.1. 16:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.93.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.1. 14:00 | Komunita

    Svobodný operační systém ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, slaví 30. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    22.1. 11:00 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi má nově v nabídce flash disky Raspberry Pi Flash Drive: 128 GB za 30 dolarů a 256 GB za 55 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (5%)
     (0%)
     (10%)
     (21%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (11%)
     (34%)
    Celkem 601 hlasů
     Komentářů: 17, poslední 22.1. 15:24
    Rozcestník

    Dotaz: Špatná detekce disku

    13.8.2004 08:51 HoFi
    Špatná detekce disku
    Přečteno: 337×
    Sestava: BIOS: AWARD MB Pine s chipsetem SiS 530 HDD: Seagate 6400 MB

    Po rozdělení disku fdiskem mi začne špatně detekovat BIOS HDD. V Nastavení CMOS v Automatické detekci ho najde správně, uložím nastavení, ale pak mi fdisk tvrdí, že HDD má velikost pouze 475 MB (přitom první partition mi ukazuje na 1506 MB), bohužel to tvrdí jak fdisk z Widlí, tak Linuxovej a dokonce i SPFDisk.

    Do doby než sem ho rozdělil, sem z detekcí nikdy problém neměl.

    Skutečné rozdělení je:

    hda1 - 1506MB boot FAT 32 - LBA id:c

    hda2 - 246MB Linux Swap id:82

    hda3 - 4648MB Linux id:83

    Při instalaci MDK 10 Se tváří že všechno je v pořádku, ale v oddíle souhrn, těsně před aktualizací zamrzne. Je to moje první instalace linuxu vůbec, a nechci se jen tak vzdát a nainstalovat zpátky WIN98SE

    P.S. počítač není připojen k internetu

    Předem děkuji za radu

    Odpovědi

    13.8.2004 09:28 Pinky | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Špatná detekce disku
    Tak tohle vidím úplně poprvé, já bych nejprve aktualizoval bios (flash), ta s tím sice asi nic společného nemá ale kdo ví. a pak bych ten disk zkusil přerozdělit nějak trochu jinak a koukal co se stane. Ale nejdřív bych zjistil co vypíše
    dmesg | grep sectors
    13.8.2004 09:51 HoFi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Špatná detekce disku
    Díky podívám se na to, mimochodem ten BIOS už flashnutej je, bohužel teď z hlavy nevím číslo verze.
    Zkusím dát Linux na partition 1 a FAT 32 na konec, doufám že to pomůže a budu moci nainstalovat i WIN98 ??
    13.8.2004 11:07 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Špatná detekce disku
    >Linux na partition 1 a FAT 32 na konec
    to by som neodporucal. windows sa tvari ako keby potreboval startovat z disku c: co je pre neho prva oblast (partition) prveho disku.
    13.8.2004 13:28 Jedi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Špatná detekce disku
    Zkus se podívat jestli máš v BIOSu zapnutý LBA a ne něco jinýho. No vím že to co se týká těch Win98 s FAT32 tak je to trochu jinak. Win98 (9x/Me) je jedno jestli jsou na první partition nebo na poslední pri partition, důležité je, aby se Widle instalovali na disk C:. Pokud na disk nainstaluješ Linux do první primary partition, není problém instalovat Widle do druhé primární partition. Pokud u Linuxu použiješ souborový systém který Widle9x/Me neznají, tzn. všechny Linux a příp. další Unix FS, není ani nutné měnit aktivní oblast (pokud je aktivní oblastí linux). DOS ze kterýho budeš spouštět instalátor Widlí si sám označí první FAT32 či FAT16 primární partition jako C:. Je dobrý použít DOS v7 nebo vyšší, umí FAT32 (je to DOS z Win95 SR2 nebo vyšší). Aby jsi zabránil přepsání MBR (zřejmě tam budeš mít LILO nebo jiný Bootmanager), můžeš použít parametr /IR (spuštění instalátoru SETUP /IR). V tomto případě instalátor Widlí nebude aktualizovat MBR, takže není nutné obnovovat MBR (ikdyž to se zálohou není problém). Akorát je nutné vytvořit startovací disketu, po restartu nastartovat z této diskety a použít příkaz SYS C:, a přenést tak soubory jádra a zapsat boot sector do oddílu. Pak stačí restartovat, nastavit a reistalovat LILO nebo Bootmanager a můžeš startovat Widle. Omlouvám se, nekamenujte mě za tenhle příspěvek, ale o instalacích více systémů se vždycky rozkecám. Jen pro upřesnění, doma provozuju SUSE9 na první primary partition na dalších mám WidleXP, na druhým disku mám 2xWidleXP, Widle ME a FreeBSD. Je nás doma víc a každý si děláme v tom svým systémku. Instalace Windows na druhý disk je kapitola sama pro sebe, ale když víte jak na to, tak je to pohoda.
    13.8.2004 14:15 HoFi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Špatná detekce disku
    Totiž v tomhle je orávě ten zakopanej pes.
    V BIOSu nastavím HDD a dokonce i LBA, Uložím nastavení do CMOS, a už na další obrazovce (výpis prostředků, nebo jak se jmenuje) mi BIOS hlásí, že primární master HDD má velikost 495 MB bez podpory LBA. Když se po restartu zase podívám do BIOSu tak už tam ten HDD má nastavenou velikost na 495 MB, tak spustím automatickou detekci, tam se HDD detekuje správně, uložím nastavení a tak bych mohl pokračovat furt dokola.

    P.S. BIOS AWARD (P5SS-ME0) v. 4.51 PG
    Potřeboval bych zkusit flasnout, neví někdo odkud bych ho mohl stáhnout (pokud existuje novější verze).
    Mám dneska blbej den (pátek a ještě k tomu 13. - nemůžu se dohledat)
    13.8.2004 14:41 Pinky | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Špatná detekce disku
    zkus heldat podle mainboardu ne podle BIOSu a to u vyrobce
    13.8.2004 14:46 HoFi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Špatná detekce disku
    Bohužel PINE skončila
    16.8.2004 08:16 HoFi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Špatná detekce disku
    Problém vyřešen!
    Znovu sem přerozdělil HDD jiným fdiskem než z Widlí nebo Linuxu (SPFdisk) po cylindrech !!! a vše je ok

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.