MojeFedora.cz informuje co nového přinese Fedora Workstation 34. Většinu uživatelů praští do očí přepracované GNOME 40, ale další důležité změny se dějí i pod povrchem. Wayland na grafických kartách Nvidia, Pipewire jako hlavní zvukový subsystém, Fedora Toolbox s RHEL, Flatpaky ve Fedoře s inkrementálními aktualizacemi.
Byla vydána verze 4.4 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Kódové označení Rao bylo vybráno na počest profesora K. R. Raa za práci na DCT (diskrétní kosinová transformace).
Český LibreOffice tým aktualizoval příručku LibreOffice Calc na verzi 7.0. Kniha je určena pro uživatele tabulkového procesoru LibreOffice Calc. Pokrývá hlavní oblasti programu Calc, včetně zadávání, úprav a formátování dat, funkcí a vzorců pro výpočty nad daty, statistické analýzy, kontingenčních tabulek a hledání řešení pro potřeby analýz, databázových funkcí pro nastavení, ukládání a filtrování dat, široké škály 2D a 3D grafů,
… více »Jamie Zawinski na apríla vydal XScreenSaver (Wikipedie) ve verzi 6.00. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v changelogu. Proběhlo refaktorování kódu. Démon xscreensaver byl rozdělen na tři programy: xscreensaver, xscreensaver-gfx a xscreensaver-auth.
Byla vydána verze 2.3.0 kryptografického softwaru GnuPG (GNU Privacy Guard), tj. svobodné implementace OpenPGP. Jedná se o první veřejnou verzi z vývojové větve 2.3. Stabilní bude až verze 2.4.0. Z novinek lze zdůraznit podporu TPM (Trusted Platform Module) 2.0 aneb soukromé klíče lze chránit pomocí tohoto kryptoprocesoru. Více v příspěvku na blogu.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prodává v aukci 0,42337268 jednotek virtuální měny bitcoin (BTC). Nejnižší podání bylo 544 632,00 Kč. Aukce končí dnes v 15:00.
Firma IBM oznámila vydání překladače jazyka COBOL pro Linux na architektuře x86, verze 1.1. Podporované distribuce jsou RHEL aspoň 7.8 a Ubuntu LTS aspoň 16.04. Jak upozorňuje The Register, je to zřejmě pro běh stávajícího softwaru v „hybridním cloudu“ IBM a migrace mezi Linuxem, AIX a z/OS.
Byla vydána verze 2021.1 integrovaného vývojového prostředí IntelliJ IDEA (Wikipedie). Představení novinek na YouTube. Instalovat lze také ze Snapcraftu.
Microsoft oznámil, že nabízí vlastní distribuci OpenJDK (Open Java Development Kit). Ke stažení je také balíček pro Linux. Po změnách v licencování LTS verzí přímo od Oraclu vzniklo hned několik distribucí OpenJDK.
V únoru Google představil nový hlasový kodek Lyra s datovým tokem 3kbps. Včera na GitHubu zveřejnil příslušné zdrojové kódy. K dispozici jsou pod licencí Apache 2.0.
# insmod soundcore Using /lib/modules/2.4.26/kernel/drivers/sound/soundcore.o insmod: a module named soundcore already exists # insmod ac97_codec Using /lib/modules/2.4.26/kernel/drivers/sound/ac97_codec.o insmod: a module named ac97_codec already exists root@darkstar:/testovaci/sis7012-release-2002-4-25# make gcc -D__KERNEL__ -Wstrict-prototypes -pipe -DMODULE -Wall -O2 -fomit-frame-pointer -DMODVERSIONS -DEXPORT_SYMTAB -include/usr/src/linux-2.4.26/include/linux/modversions.h -I./ -I/usr/src/linux-2.4.26/include -ffixed-8 -c -o src/sndobj.o src/sndobj.c In file included from src/sndobj.c:12: /usr/src/linux-2.4.26/include/linux/ac97_codec.h:218: error: field `list' has incomplete type /usr/src/linux-2.4.26/include/linux/ac97_codec.h:247: error: parse error before "spinlock_t"Uz absolutne netusim, kde je chyba. Cestu v souboru config.in mam nastavenou dobre, ten soubor ac97_codec na ty uvedeny ceste je taky...zdrojaky od jadra jsou taky naistalovany...nevite, prosim nekdo, kde je chyba ( chybove hlaseni kdyztak zaslu, nechtel jsem ho sem kopirovat cele)? Mam Slackware 10, jadro 2.4.26, nainstalovanou ALSU, zvukovku SIS 7012 na desce ECS K7S6A. diky predem, jsem novacek.
Problém bude pravděpodobně v tom, že ten ovladač je pro RedHat kernely, jak se ostatně píše na stránkách i v readme
...
Co to znamená příšernej zvuk? Mám tu samou zvukovku a nikdy jsem neměl problémy (a úplně hluchej nejsem ). Právě teď mi běží ta zvukovka s ALSA ovladačema z 2.6 jádra, nicméně stejně dobře fungovala i na 2.4 s OSS ovladačema z jádra, jedině, že by byla chyba někde v ALSE pro 2.4, ale to by ten stejnej problém mělo víc lidí.
Neběží ti náhodou nějakej zvukovej démon jako arts
, kterej by mohl způsobovat ty problémy?
Instalace OSS ovladačů pro 2.4 je jednoduchá - v nastavení kernelu zapneš v sekci "Sound" podporu pro "Intel ICH (i8xx), SiS 7012, NVidia nForce Audio or AMD 768/811x"
a překompiluješ kernel. (Nezapomenout před tím odstranit tu ALSU)
Z mnoha důvodů je ale dneska lepší použít ALSU - takže když už bych zkoušel jinej ovladač, tak bych nainstaloval 2.6 kernel a zkusil to tam, mělo by to fungovat bez problémů, protože já žádnej rozdíl oproti Windows ve kvalitě zvuku nepozoruju.
Stejně si ale myslim, že je tvůj problém způsobenej nějakym zvukovym démonem, kterej ti na počítači běží...
Tiskni
Sdílej: