Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
V OpenAI naučili neuronovou síť hrát Minecraft. Sledováním videí zveřejněných hráči této počítačové hry.
Byla vydána nová verze 7.7.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nově je například podporován fotoaparát OM System OM-1 (Olympus). Aktuální digiKam je postaven na Qt5. Verze 8.0.0 bude postavena na Qt6. Vydána by měla být koncem roku. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
1. Instalacia z LiveCD prebehla v terminale s rozlisenim 1024x768 s peknym farebnym pozadim. Teraz mi vsak terminal bezi len v malom vyseku uprostred obrazovky s rozmermi 800x600 s ciernym pozadim. Co robit, aby mal take rozmery a pozadie ako pri instalacii? (parameter kernela vga=792 s tym neurobil vobec nic) (KDE nechcem zatial instalovat, mam tam len gpm)
2. Pri starte mi vypisuje "The dma on your hard drive is turned off. It may slow down fsck ..." Tuto hlasku nenachadzam ani cez dmesg, ani vo /var/log, kde sa teda mohla zalogovat - kde teda najdem aj zapis tych poloziek s [ok] polami zo startu? Predchadzajuca instalacia Mandrake 10 takuto hlasku nevypisovala, hardverovo sa nic nezmenilo, kde teda moze byt problem?
3. Ak chcem pouzivat cpuspeedy, mozem si ho skompilovat zo zdrojakov, alebo je treba pouzit prikaz emerge? Co ak tento program nie je v Portage tree?
Dakujem.
2.) Tyhle hlášky se nikam nelogují, DMA se dá zapnout pomocí hdparm (hdparm -d /dev/hdx
, man hdparm).
3.) sys-apps/cpuspeedy
Samozrejme, ze to skustam ako root, kde by mohol byt hacik? Hrabal som sa v /etc z predchadzajucej instalacie Mandrake, ale nikde som tento prikaz nenasiel - do ktoreho konfiguraku ho v Gentoo mam pridat, ak zistim, co ho momentalne blokuje? (rc.local?)
BTW: V notebooku je ATA HDD, vsimol som si, ze tento prikaz je urceny hlavne pre (E)IDE disky.
Napada mi jedine framebuffer, ale ten nereaguje a programcek s nazvom bootsplash mi asi da len uvodnu obrazovku.
Nejde mi ani tak o ten obrazok, skor o to, ako mozem roztiahnut ten maly terminal do celeho okna 1024x768, aj ked by mal ostat cierno-biely.
video=vesa:1024x768-32@100,ywrap,mttr
(rozliseni, barevna hloubka, obnovovaci frekvence, dalsi parametry)
Uz som na to prisiel: Stacilo zakompilovat do kernela podporu S3 chipsetu a VESA framebufera. O obrazky (splashscreen pri starte a pozadie terminalu) sa stara programcek s nazvom bootsplash (emerge bootsplash)
Tiskni
Sdílej: