O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
1. Instalacia z LiveCD prebehla v terminale s rozlisenim 1024x768 s peknym farebnym pozadim. Teraz mi vsak terminal bezi len v malom vyseku uprostred obrazovky s rozmermi 800x600 s ciernym pozadim. Co robit, aby mal take rozmery a pozadie ako pri instalacii? (parameter kernela vga=792 s tym neurobil vobec nic) (KDE nechcem zatial instalovat, mam tam len gpm)
2. Pri starte mi vypisuje "The dma on your hard drive is turned off. It may slow down fsck ..." Tuto hlasku nenachadzam ani cez dmesg, ani vo /var/log, kde sa teda mohla zalogovat - kde teda najdem aj zapis tych poloziek s [ok] polami zo startu? Predchadzajuca instalacia Mandrake 10 takuto hlasku nevypisovala, hardverovo sa nic nezmenilo, kde teda moze byt problem?
3. Ak chcem pouzivat cpuspeedy, mozem si ho skompilovat zo zdrojakov, alebo je treba pouzit prikaz emerge? Co ak tento program nie je v Portage tree?
Dakujem.
2.) Tyhle hlášky se nikam nelogují, DMA se dá zapnout pomocí hdparm (hdparm -d /dev/hdx
, man hdparm).
3.) sys-apps/cpuspeedy
Samozrejme, ze to skustam ako root, kde by mohol byt hacik? Hrabal som sa v /etc z predchadzajucej instalacie Mandrake, ale nikde som tento prikaz nenasiel - do ktoreho konfiguraku ho v Gentoo mam pridat, ak zistim, co ho momentalne blokuje? (rc.local?)
BTW: V notebooku je ATA HDD, vsimol som si, ze tento prikaz je urceny hlavne pre (E)IDE disky.
Napada mi jedine framebuffer, ale ten nereaguje a programcek s nazvom bootsplash mi asi da len uvodnu obrazovku.
Nejde mi ani tak o ten obrazok, skor o to, ako mozem roztiahnut ten maly terminal do celeho okna 1024x768, aj ked by mal ostat cierno-biely.
video=vesa:1024x768-32@100,ywrap,mttr
(rozliseni, barevna hloubka, obnovovaci frekvence, dalsi parametry)
Uz som na to prisiel: Stacilo zakompilovat do kernela podporu S3 chipsetu a VESA framebufera. O obrazky (splashscreen pri starte a pozadie terminalu) sa stara programcek s nazvom bootsplash (emerge bootsplash)
Tiskni
Sdílej: