Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
1. Instalacia z LiveCD prebehla v terminale s rozlisenim 1024x768 s peknym farebnym pozadim. Teraz mi vsak terminal bezi len v malom vyseku uprostred obrazovky s rozmermi 800x600 s ciernym pozadim. Co robit, aby mal take rozmery a pozadie ako pri instalacii? (parameter kernela vga=792 s tym neurobil vobec nic) (KDE nechcem zatial instalovat, mam tam len gpm)
2. Pri starte mi vypisuje "The dma on your hard drive is turned off. It may slow down fsck ..." Tuto hlasku nenachadzam ani cez dmesg, ani vo /var/log, kde sa teda mohla zalogovat - kde teda najdem aj zapis tych poloziek s [ok] polami zo startu? Predchadzajuca instalacia Mandrake 10 takuto hlasku nevypisovala, hardverovo sa nic nezmenilo, kde teda moze byt problem?
3. Ak chcem pouzivat cpuspeedy, mozem si ho skompilovat zo zdrojakov, alebo je treba pouzit prikaz emerge? Co ak tento program nie je v Portage tree?
Dakujem.
2.) Tyhle hlášky se nikam nelogují, DMA se dá zapnout pomocí hdparm (hdparm -d /dev/hdx
, man hdparm).
3.) sys-apps/cpuspeedy
Samozrejme, ze to skustam ako root, kde by mohol byt hacik? Hrabal som sa v /etc z predchadzajucej instalacie Mandrake, ale nikde som tento prikaz nenasiel - do ktoreho konfiguraku ho v Gentoo mam pridat, ak zistim, co ho momentalne blokuje? (rc.local?)
BTW: V notebooku je ATA HDD, vsimol som si, ze tento prikaz je urceny hlavne pre (E)IDE disky.
Napada mi jedine framebuffer, ale ten nereaguje a programcek s nazvom bootsplash mi asi da len uvodnu obrazovku.
Nejde mi ani tak o ten obrazok, skor o to, ako mozem roztiahnut ten maly terminal do celeho okna 1024x768, aj ked by mal ostat cierno-biely.
video=vesa:1024x768-32@100,ywrap,mttr
(rozliseni, barevna hloubka, obnovovaci frekvence, dalsi parametry)
Uz som na to prisiel: Stacilo zakompilovat do kernela podporu S3 chipsetu a VESA framebufera. O obrazky (splashscreen pri starte a pozadie terminalu) sa stara programcek s nazvom bootsplash (emerge bootsplash)
Tiskni
Sdílej: