Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.
Connor Byrne z USA používal pro přihlašování na svůj iPhone 13 s iOS 18 heslo obsahující háček. Po aktualizaci na iOS 26.4 se už ale do telefonu nepřihlásí. Při přihlašování nelze tento háček zadat. Apple jej prostě odstranil [The Register].
Linus Torvalds vydal jádro Linux 7.0. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME. Vypíchnout lze novou verzi 2026.1 přehrávače hudby Amberol (Flathub).
Byla vydána verze 12.0 s kódovým jménem Ecne linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude do roku 2029. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.
/etc/wvdial.conf [Dialer Defaults] Modem = /dev/modem Baud = 115200 Init = ATZ Init2 = ATX3 Phone = 971100811 Username = cz590648@worldonline.cz Password = heslo
/etc/ppp/options lock
/etc/ppp/options.modem modem crtscts 115200
/etc/ppp/peers/tiscali connect "/usr/sbin/chat -f /etc/ppp/chat-tiscali" usepeerdns defaultroute noipdefault idle 3600 asyncmap 0 noauth user "cz590648@worldonline.cz"
/etc/ppp/chat-tiscali 'ABORT' 'BUSY' 'ABORT' 'ERROR' 'ABORT' 'NO ANSWER' 'ABORT' 'NO CARRIER' 'ABORT' 'NO DIALTONE' 'ABORT' 'Invalid Login' 'ABORT' 'Login incorrect' '' 'ATZ' 'OK' 'ATX3' 'OK' 'ATDT971100811' 'CONNECT' '' 'TIMEOUT' '5' '~--' ''
/etc/ppp/pap-secrets, /etc/ppp/chap-secrets # Secrets for authentication using CHAP # client server secret IP addresses cz590648@worldonline.cz * hesloNeví někdo, co jsem v těch nastaveních pppd přehlédnul, že to voláním pppd nejede, zatímco přes wvdial ano? Pokus o připojení vypadá následovně:
#/usr/sbin/pppd /dev/modem call tiscali nodetach debug Serial connection established.Dále se již nic neděje, v logu také nic není. Vypadá to, že selhává autentizace, protože spojení je 'po sluchu' dobré. Ještě dodám, že s téměř stejnými skripty mi bez problémů funguje gprs, které ale žádné uživatelské jméno nevyžaduje. Předem děkuji za jakýkoliv nápad, protože po několika hodinách snažení jsem již zcela bezradný.
/etc/ppp/chat-tiscali 'ABORT' 'BUSY' 'ABORT' 'ERROR' 'ABORT' 'NO ANSWER' 'ABORT' 'NO CARRIER' 'ABORT' 'NO DIALTONE' 'ABORT' 'Invalid Login' 'ABORT' 'Login incorrect' '' 'ATZ' 'OK' 'ATX3' 'OK' 'ATDT971100811' 'CONNECT'
Tiskni
Sdílej: