O víkendu (15:00 až 23:00) probíha EmacsConf 2025, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Provozovatel internetové encyklopedie Wikipedia jedná s velkými technologickými firmami o uzavření dohod podobných té, kterou má s Googlem. Snaží se tak zpeněžit rostoucí závislost firem zabývajících se umělou inteligencí (AI) na svém obsahu. Firmy využívají volně dostupná data z Wikipedie k trénování jazykových modelů, což zvyšuje náklady, které musí nezisková organizace provozující Wikipedii sama nést. Automatické programy
… více »Evropská komise obvinila síť 𝕏 z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Vyměřila jí za to pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy Kč). Pokuta je podle názoru amerického ministra zahraničí útokem zahraničních vlád na americký lid. K pokutě se vyjádřil i americký viceprezident: „EU by měla podporovat svobodu projevu, a ne útočit na americké společnosti kvůli nesmyslům“.
Společnost Jolla spustila kampaň na podporu svého nového telefonu Jolla Phone se Sailfish OS. Dodání je plánováno na první polovinu příštího roku. Pokud bude alespoň 2 000 zájemců. Záloha na telefon je 99 €. Cena telefonu v rámci kampaně je 499 €.
Netflix kupuje Warner Bros. včetně jejích filmových a televizních studií HBO Max a HBO. Za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun).
V Las Vegas dnes končí pětidenní konference AWS re:Invent 2025. Společnost Amazon Web Services (AWS) na ní představila celou řadu novinek. Vypíchnout lze 192jádrový CPU Graviton5 nebo AI chip Trainium3.
Firma Proxmox vydala novou serverovou distribuci Datacenter Manager ve verzi 1.0 (poznámky k vydání). Podobně jako Virtual Environment, Mail Gateway či Backup Server je založená na Debianu, k němuž přidává integraci ZFS, webové administrační rozhraní a další. Datacenter Manager je určený ke správě instalací právě ostatních distribucí Proxmox.
Byla vydána nová verze 2.4.66 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 5 bezpečnostních chyb.
Programovací jazyk JavaScript (Wikipedie) dnes slaví 30 let od svého oficiálního představení 4. prosince 1995.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2025-55182 s CVSS 10.0 v React Server Components. Zranitelnost je opravena v Reactu 19.0.1, 19.1.2 a 19.2.1.
Potrebuju tudiz nejakou vhodnou kombinaci SW, ktera bude pokud mozno nenarocna, hlavne na pamet.
Jde o to, ze potrebuji jadro 2.6 (s timhle notebookem pouzivam CDMA, ktere mi s jadrem 2.4. nechodi, aspon ne ne na stolnim PC s MDK 10.0 - chybeji mi tam potrebne moduly). Od CDMA se odviji i potreba grafickeho prostredi (a tady prave nevim jake - zhyckany KDEckem se v tech jednoduchych okennich manazerech neorientuji). Dale potrebuji nejaky webovy prohlizec, ktery dokaze spravne a uplne zobrazit bezne webove stranky (Mozilla by mela byt OK, ale neni k sehnani neco lehciho?) a idealne nejakeho jednoducheho klienta pro ICQ (na stolnim pouzivam Licq - bude dobre?).
Nastesti jsou tohle v podstate vsechny pozadavky, ktere mam na SW, ktery bude zavedeny porad nebo velmi casto, s ostatnim si uz pohraju sam a budto to pujde, nebo ne (neni to tak dulezite).
Jeste bych rad pouzil MDK 10, jehoz instalacni CD mam, takze je nemusim nikde shanet (jeste mam instalacky osekaneho MDK 9.1 z Chipu, MDK 9.2, RedHat 6.2, RedHat 7.2 a RedHat 9, ale u tech mam pocit, ze nerozbeham CDMA).
Za veskere rady moc dekuji.
Tiskni
Sdílej: