Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
[Fri Oct 08 12:13:58 2004] [notice] caught SIGTERM, shutting down [Fri Oct 08 12:14:04 2004] [warn] Init: Session Cache is not configured [hint: SSLSessionCache] [Fri Oct 08 12:14:04 2004] [notice] suEXEC mechanism enabled (wrapper: /usr/sbin/suexec2) PHP Warning: Unknown(): Unable to load dynamic library '/usr/lib/php/extensions/session.so' - libmm.so.13: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0 PHP Warning: Unknown(): Unable to load dynamic library '/usr/lib/php/extensions/gmp.so' - libgmp.so.3: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0 PHP Warning: Unknown(): Unable to load dynamic library '/usr/lib/php/extensions/gd.so' - libt1.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0 [Fri Oct 08 12:14:05 2004] [notice] Apache/2.0.49 (Linux/SuSE) configured -- resuming normal operationsKnihovny session.so, gmp.so, gd.so v /usr/lib/php/extensions/ sou nainstalovany. Tedy chybi mi knihovny libmm.so.1, libgmp.so.3,libt1.so.1, ale nemuzu je na internetu najit. Poradite mi co ztahnout (nejlepe v RPM) abych tyto knihovny doinstaloval. Popr. pokud se pletu jak vyresit tento problem? Pouzivam SuSE 9.1
Tiskni
Sdílej: