Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Potřeboval bych poradit, jakou základní desku pro platformu AMD64 si mám vybrat. Prioritou pro mě je podpora Linuxu, nejlépe OS ovladači. Jaký chipset je lépe podporován – nForce3 nebo VIA K8T800? Rád bych používal jádro řady 2.6.
Momentálně se rozhoduji mezi MicroStar K8T Neo2 FIR a MicroStar K8N Neo2 Platinum. Jaké máte s těmito deskami zkušenosti? Nutně vyžaduji fungující zvukovku a síťovku, výhledově i SATA. Funguje wifi u Platinum desky?
Díky za reakce (ne)šťastných majitelů těchto desek. Případně jakou jinou desku byste mi doporučili? Počítač bude sloužit jako domácí workstation.
Asi dám na vaši radu, i když stále mám v živé paměti článek zmiňující „asus anti-linux policy”.
Byly při instalaci/konfiguraci nějaké problémy? Jaké části jsou podporovány přímo jádrem a pro které se musí instalovat binární ovladač?
Chtěl bych požádat, pokud má kdokoliv nějaký argument, kterým by chtěl zvyklat mé rozhodnutí pro tuto desku, ať tak prosím učiní teď, nebo ať pomlčí navždy. Díky.
Mě trápí, jak to bude s podporou třeba za čtyři roky, až bude jádro dejme tomu 3.2. Bude nVidia chipset nForce3 stále podporovat? Ostatně problémy s binárními ovladači jsou dost znát u grafických karet. O ATI škoda mluvit, ale i nVidii trvalo dlouhou dobu, než začala podporovat 2.6 řadu.
Rozdíl 4 % ve výkonu mně nestojí za možné problémy v budoucnu. Své chování v tomto ohledu bych označil jako opatrné. Samozřejmě, že můžete mít jiný názor či přístup k věci.
Ano, je pravda, že ono to vlastně většinou funguje, takže jakoby není důvod si stěžovat. Ale když si za stejný prachy můžu vybrat železo ze stejnými parametry a plnou specifikací od jiného výrobce, tak co je lepší si vybrat ?vážne uvažujem podporiť výrobcu, ktorý uvoľňuje špecifikáciu HW. Ktorý to ale je? Zdá sa, že situácia sa zmenila aj tu. Viď Linux nForce Driver - AMD64 a linuxcompatible.com Tak teraz neviem :-/ Prosím o Vaše názory na túto problematiku s odstupom času. Vďaka.
Tak poporade.
Divej se jen po kvalite, takze to bude jednoduche: DFI, Abit, EPoX, Gigabyte, Soltek, mozna Asus .... cenu ma pouze S939 samozrejme. Chipsety nf3, nf4, K8T800Pro a K8T890
Desky s AGP:
1. Abit AV8 - spicka, spicka BIOS, maximalni vykon na platforme s939 s AGP, ma vse, plna open podpora v linuxu, netopi, dobre se taktuje do 266 FSB, pak je to horsi (nefunkcni delicka) - zapory me nenapadaji ...
2. EPoX 9NDA3+/3J - spicka s nf3, vykonne, vysoka pretaktovatelnost, plna podpora v linuxu, vyborny BIOS - zapory - mohou byt problemy s Venice core
3. nechces-li taktovat tak Soltek a Gigabyte ....
Desky s PCIe:
1. DFI lanparty nf4ultra - absolutni vrchol v soucasnosti pro AMD64 bit, podpora uplne vseho vcetne X2 procesoru, deska pro ZKUSENE uzivatele, velmi obsahle nastaveni v BIOSu (profily HW nastaveni, integrovam memtest, sirokazkala nastaveni pameti, atd), dale obrovska vybava, kvalitni zvuk. karta, OBROVSKY OC potencial, modifikovane biosy, plna podpora linuxu, velmi kvalitni soucastky a kondenzatory (ne jako u MSI), specificky layout + pasivni chlazeni ... atd, atd .. - zapory - neni pro obyc uzivatele a ma "pouze" 2x PCI
2. EPoX 9NPA+ Ultra - nf4Ultra - spicka pro OC, vysoky vykon a kvalita, plna podpora linuxu, 3x PCI a 3x PCIe (mam ji, nemuzu se stezovat) - zapory hlucny vetravek na chipsetu
3. Abit nf4 Fattalty - OC GURU, neco mezi DFI a EPOXem - zapory obcasne problemy s pametma ...
4. Gigabyte s NF4Ultra - maximalni vyvava (8x SATA, DPU, atd) - zapory - spatne se taktuje a vysoka cena
ted chipsety sK8T890 !!! POZOR !!! Soucasna K8T890 NEBUDE podporovat dvou jaderne procesory !!! Kvuli probemu s napajenim pro CPU, netyka se to vsech desek, treba Soltek 8KT890 tin netrpy (alespon Soltek to tvrdi)
1. Soltek 8KT890 - vysoky vykon, velmi dobra vybava (3x IDE, 4x SATA, atd), prumerna pretaktovatelnost, vysoka kvalita a snad bude podporovat dvou jaderne procesory ... - zapory - 2x PCI
2. Abit AX8 - vysoky vykon, lepsi tatovatelnost (stale ale nema na nf3 a nf4), 3x IDE, kvalitni bios a monitoring (jako ostatne vsechny nove Abity) - zapory 2x PCI a nestandartni 1G sitovka, ani nevim, zda funguje pod linuxem ...
3. Gigabyte K8VT890-9 - kvalitni levna deska (klasika) bez taktovani
ZAVER: Asus nedela tak kvalitni desky jako pro Intel a MSI je s prominutim srot ....
ZDROJE: Vlastni skusenosti, OCGURU forum (www.ocguru.cz), zahranicni recenze:
www.hexus.net
www.xbitlabs.com
www.tweaktown.com
www.anandtech.com
www.amdzone.com
www.extremesystems.org
www.tomshardware.com
www.svethardware.cz
www.pctuning.cz
www.legionhardware.com
www.vr-zone.com
atd, atd ...
Tiskni
Sdílej: