Byla vydána verze 1.63.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish.
Microsoft Fluent Emoji jsou nově k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Více v článku na Medium.
O víkendu proběhla v Kolíně nad Rýnem demopárty Evoke 2022. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na Area 5150 (YouTube) běžící na IBM PC s procesorem Intel 8088 běžícím na 4,77 MHz a CGA.
smenu, nástroj pro příkazový řádek pro generování možností a potvrzení výběru, dospěl do verze 1.0.0.
Byla potvrzena zranitelnost CVE-2021-46778 aneb SQUIP (Scheduler Queue Usage via Interference Probing) v procesorech AMD s mikroarchitekturou Zen 1, Zen 2 a Zen 3. Detaily v publikovaném paperu.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 5.4. Přehled novinek a diskuse v diskusním fóru.
Byla vydána nová stabilní verze 5.4 (aktuálně 5.4.2753.28) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 104.0.5112.83. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vivaldi Mail byl povýšen na verzi 1.1.
Intel vydal 27 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20220809 mikrokódů pro své procesory. Ta řeší INTEL-SA-00657. Jedná se o bezpečnostní chybu ÆPIC Leak aneb CVE-2022-21233.
Byla vydána nová verze 2022.3 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Potřeboval bych poradit, jakou základní desku pro platformu AMD64 si mám vybrat. Prioritou pro mě je podpora Linuxu, nejlépe OS ovladači. Jaký chipset je lépe podporován – nForce3 nebo VIA K8T800? Rád bych používal jádro řady 2.6.
Momentálně se rozhoduji mezi MicroStar K8T Neo2 FIR a MicroStar K8N Neo2 Platinum. Jaké máte s těmito deskami zkušenosti? Nutně vyžaduji fungující zvukovku a síťovku, výhledově i SATA. Funguje wifi u Platinum desky?
Díky za reakce (ne)šťastných majitelů těchto desek. Případně jakou jinou desku byste mi doporučili? Počítač bude sloužit jako domácí workstation.
Asi dám na vaši radu, i když stále mám v živé paměti článek zmiňující „asus anti-linux policy”.
Byly při instalaci/konfiguraci nějaké problémy? Jaké části jsou podporovány přímo jádrem a pro které se musí instalovat binární ovladač?
Chtěl bych požádat, pokud má kdokoliv nějaký argument, kterým by chtěl zvyklat mé rozhodnutí pro tuto desku, ať tak prosím učiní teď, nebo ať pomlčí navždy. Díky.
Mě trápí, jak to bude s podporou třeba za čtyři roky, až bude jádro dejme tomu 3.2. Bude nVidia chipset nForce3 stále podporovat? Ostatně problémy s binárními ovladači jsou dost znát u grafických karet. O ATI škoda mluvit, ale i nVidii trvalo dlouhou dobu, než začala podporovat 2.6 řadu.
Rozdíl 4 % ve výkonu mně nestojí za možné problémy v budoucnu. Své chování v tomto ohledu bych označil jako opatrné. Samozřejmě, že můžete mít jiný názor či přístup k věci.
Ano, je pravda, že ono to vlastně většinou funguje, takže jakoby není důvod si stěžovat. Ale když si za stejný prachy můžu vybrat železo ze stejnými parametry a plnou specifikací od jiného výrobce, tak co je lepší si vybrat ?vážne uvažujem podporiť výrobcu, ktorý uvoľňuje špecifikáciu HW. Ktorý to ale je? Zdá sa, že situácia sa zmenila aj tu. Viď Linux nForce Driver - AMD64 a linuxcompatible.com Tak teraz neviem :-/ Prosím o Vaše názory na túto problematiku s odstupom času. Vďaka.
Tak poporade.
Divej se jen po kvalite, takze to bude jednoduche: DFI, Abit, EPoX, Gigabyte, Soltek, mozna Asus .... cenu ma pouze S939 samozrejme. Chipsety nf3, nf4, K8T800Pro a K8T890
Desky s AGP:
1. Abit AV8 - spicka, spicka BIOS, maximalni vykon na platforme s939 s AGP, ma vse, plna open podpora v linuxu, netopi, dobre se taktuje do 266 FSB, pak je to horsi (nefunkcni delicka) - zapory me nenapadaji ...
2. EPoX 9NDA3+/3J - spicka s nf3, vykonne, vysoka pretaktovatelnost, plna podpora v linuxu, vyborny BIOS - zapory - mohou byt problemy s Venice core
3. nechces-li taktovat tak Soltek a Gigabyte ....
Desky s PCIe:
1. DFI lanparty nf4ultra - absolutni vrchol v soucasnosti pro AMD64 bit, podpora uplne vseho vcetne X2 procesoru, deska pro ZKUSENE uzivatele, velmi obsahle nastaveni v BIOSu (profily HW nastaveni, integrovam memtest, sirokazkala nastaveni pameti, atd), dale obrovska vybava, kvalitni zvuk. karta, OBROVSKY OC potencial, modifikovane biosy, plna podpora linuxu, velmi kvalitni soucastky a kondenzatory (ne jako u MSI), specificky layout + pasivni chlazeni ... atd, atd .. - zapory - neni pro obyc uzivatele a ma "pouze" 2x PCI
2. EPoX 9NPA+ Ultra - nf4Ultra - spicka pro OC, vysoky vykon a kvalita, plna podpora linuxu, 3x PCI a 3x PCIe (mam ji, nemuzu se stezovat) - zapory hlucny vetravek na chipsetu
3. Abit nf4 Fattalty - OC GURU, neco mezi DFI a EPOXem - zapory obcasne problemy s pametma ...
4. Gigabyte s NF4Ultra - maximalni vyvava (8x SATA, DPU, atd) - zapory - spatne se taktuje a vysoka cena
ted chipsety sK8T890 !!! POZOR !!! Soucasna K8T890 NEBUDE podporovat dvou jaderne procesory !!! Kvuli probemu s napajenim pro CPU, netyka se to vsech desek, treba Soltek 8KT890 tin netrpy (alespon Soltek to tvrdi)
1. Soltek 8KT890 - vysoky vykon, velmi dobra vybava (3x IDE, 4x SATA, atd), prumerna pretaktovatelnost, vysoka kvalita a snad bude podporovat dvou jaderne procesory ... - zapory - 2x PCI
2. Abit AX8 - vysoky vykon, lepsi tatovatelnost (stale ale nema na nf3 a nf4), 3x IDE, kvalitni bios a monitoring (jako ostatne vsechny nove Abity) - zapory 2x PCI a nestandartni 1G sitovka, ani nevim, zda funguje pod linuxem ...
3. Gigabyte K8VT890-9 - kvalitni levna deska (klasika) bez taktovani
ZAVER: Asus nedela tak kvalitni desky jako pro Intel a MSI je s prominutim srot ....
ZDROJE: Vlastni skusenosti, OCGURU forum (www.ocguru.cz), zahranicni recenze:
www.hexus.net
www.xbitlabs.com
www.tweaktown.com
www.anandtech.com
www.amdzone.com
www.extremesystems.org
www.tomshardware.com
www.svethardware.cz
www.pctuning.cz
www.legionhardware.com
www.vr-zone.com
atd, atd ...
Tiskni
Sdílej: