Příkaz cat měl dnes svůj den (International Cat Day). Kolikrát jste jej dnes použili? Nebo máte raději bat?
Minetest (Wikipedie), multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, byl vydán ve verzi 5.6.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Projekt Debian získal doménu debian.community. Jedná se o výsledek doménového sporu u WIPO/UDRP: "Doména debian.community byla zaregistrována ve zlé víře a byla používána k pošpinění ochranných známek projektu Debian". Viz Wayback Machine.
Byl publikován detailní rozbor zranitelnosti CVE-2022-29582 v Linuxu v io_uring. Zranitelnost byla v upstreamu opravena již v dubnu.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního InstallFestu.
Byla vydána verze 9.3 open source unixového operačního systému NetBSD (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po 9 měsících od vydání verze 3.4 byla vydána nová verze 3.5 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu a na YouTube. Major verze 4.0 se blíží k první betě.
Alexandre Prokoudine publikoval na serveru Libre Arts článek 8+1 audio editorů pro Linux, které nejsou Audacity. Věnuje se editorům: Sweep, mhWaveEdit / gWaveEdit, KWave, ReZound, EKO, Snd, Gtk Wave Cleaner, WaveSurfer a SoX.
Byla vydána verze 8.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Byla vydána nová verze 1.70 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.70 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
touch ěščřžýáíé
vytvoří na ext2[*] soubor se jménem v ISO 8859-2.
Když spustím terminál s LC_ALL=cs_CZ.UTF-8, tak v něm touch ěščřžýáíé
vytvoří na ext2[*] soubor se jménem v UTF-8.
Zkrátka v tom, co vypíše locale charmap
.
[*] nebo libovolném normálním filesystému -- ext3, riserfs --, kde se neprovádí žádné další překódovávání. CONFIG_NLS_DEFAULT má vliv jen na ty divné filesystémy, kde se překódovává.
/dev/hdxx /mnt/XXX vfat noauto,owner,iocharset=iso8859-2,codepage=utf8 0 0
LC_ALL=cs_CZ.ISO-8859-2 gnome-cosi LC_ALL=cs_CZ.UTF-8 gnome-cosiprotože se ti to chová nějak záhadně.
export LANG=cs_CZ.UTF-8 export G_BROKEN_FILENAMES=1 export G_FILENAME_ENCODING=@locale,UTF-8,ISO-8859-2,CP1250G_FILENAME_ENCODING. This environment variable can be set to a comma-separated list of character set names. GLib assumes that filenames are encoded in the first character set from that list rather than in UTF-8. The special token "@locale" can be used to specify the character set for the current locale. G_BROKEN_FILENAMES. If this environment variable is set, GLib assumes that filenames are in the locale encoding rather than in UTF-8. G_FILENAME_ENCODING takes priority over G_BROKEN_FILENAMES.
Tiskni
Sdílej: