Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Stará 486/DX2 (žádná PCI sběrnice). Karta 3C509B. Minimální instalace Debianu - bez síťové karty.
modprobe 3c509
ifconfig eth0 192.168.0.6
Vše proběhne O.K. Mohu pingat sám na sebe, ale na druhé PC (192.168.0.5) ne. Druhé PC funguje, pingám na něj z Notebooku.
Původně IRQ=10, io=300. Pod DOSem programem 3c5x9cfg.exe jsem nastavil IRQ=7, io=330, Plug and Play Capability = enabled. Modprobe nahlásí nové hodnoty, ale v pingání žádná změna. Asi mám blbě Plug and Play, DOS prográmek ji nevidí, nelze configurovat!
Teď jsem ji strčil do značkového NCRka (Celeron 333MHz). Karta okamžitě funguje. Stejný postup, jiná síť (10.?.?.?), ale na tom snad nezáleží. Už ji vidí i DOS prográmek.
1) Jakou mi doporučíte konfiguraci, která většinou funguje, abych ji rozběhal na mé 486ce? Plug and Play asi na disabled.
2) Jak zjistím, jestli nějaké IRQ nebo io už není obsazené?
3) Jak zjistím, jestli nějaké IRQ nebo io není nějak HW blokované 486tkou? BIOS je jednoduchý, moc tam toho nevyčtu. Přiřadit IRQ na konkrétní ISA slot asi nepůjde.
Předem díky za nápady.
Karta nemá "koax" konektor. Programem 3c5x9cfg.exe s touto položkou hýbat nejde.
Ta 486tka, kde mi to nefunguje, je s jiným PC spojena zkříženým kabelem. Může to dělat problémy? Když jsem ho z 486tky vyndal a strčil do notebooku, ping fungoval.
Fugnovalo to na síťi 10.?.?.?, která má krásný velký 24 HUB, ale tam jsem použil tutéž síťovku v jiném PC.
Odjumperoval jsem i oba sériové porty a používal i IRQ 3. Podle /proc/interrupts je volné. IRQ 4 nenabízí konfigurace síťovky. Pořád nic.
Samotný "modprobe 3c509" bez dalších parametrů vždy nahlásil io a IRQ nastavené DOS prográmkem. Zítra mu je budu zkoušet předávat parametry, jak píšeš.
Všiml jsem si, že zápis v /proc/ioports se ukáže okamžitě po modprobe, ale přerušení se do /proc/interrupts napíše až po ifconfig. Ale to bude asi normální.
Právě jsem sehnal starou desku s PCI sloty, takže řešení budu mít. Stejně se ale časem k síťovce na 486tce vrátím, chci to umět!
Můžeš mi říct, jestli je poznat rozdíl mezi 486tkou a P150? V obou případech 64MB RAM, 4GB HDD. Použití jako proxi router pro internet přes Eurotel Data Nonstop. Má trohu delší odezvy (prý nejdou hrát hry) a stahování souboru se ustálí na 5k/s. Bude tedy poznat rozdíl mezi procesory?
Oprášil jsem si jinou desku, na které běží síťovka v pohodě. Až bude čas, budu s s 486tkou ještě chvíli hrát, vždyť to nějak musí fungovat.
Díky všem za pomoc.
Tiskni
Sdílej: