Byla vydána nová verze 7.7.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nově je například podporován fotoaparát OM System OM-1 (Olympus). Aktuální digiKam je postaven na Qt5. Verze 8.0.0 bude postavena na Qt6. Vydána by měla být koncem roku. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.
Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.
Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.
Twitter testuje Poznámky (Notes). Tweet může mít 280 znaků, původně jenom 140. Poznámka může mít až 2 500 slov.
Byl vydán Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540). Mimo jiné řeší sdílení obrazovky na Waylandu. Nejnovější Zoom Client by se měl brzy objevit také na Flathubu (GitHub).
Příspěvek na blogu GitHubu informuje, že před rokem představený GitHub Copilot je již přístupný všem. Za 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně. Pro ověřené studenty a správce populárních open source projektů zdarma.
Stará 486/DX2 (žádná PCI sběrnice). Karta 3C509B. Minimální instalace Debianu - bez síťové karty.
modprobe 3c509
ifconfig eth0 192.168.0.6
Vše proběhne O.K. Mohu pingat sám na sebe, ale na druhé PC (192.168.0.5) ne. Druhé PC funguje, pingám na něj z Notebooku.
Původně IRQ=10, io=300. Pod DOSem programem 3c5x9cfg.exe jsem nastavil IRQ=7, io=330, Plug and Play Capability = enabled. Modprobe nahlásí nové hodnoty, ale v pingání žádná změna. Asi mám blbě Plug and Play, DOS prográmek ji nevidí, nelze configurovat!
Teď jsem ji strčil do značkového NCRka (Celeron 333MHz). Karta okamžitě funguje. Stejný postup, jiná síť (10.?.?.?), ale na tom snad nezáleží. Už ji vidí i DOS prográmek.
1) Jakou mi doporučíte konfiguraci, která většinou funguje, abych ji rozběhal na mé 486ce? Plug and Play asi na disabled.
2) Jak zjistím, jestli nějaké IRQ nebo io už není obsazené?
3) Jak zjistím, jestli nějaké IRQ nebo io není nějak HW blokované 486tkou? BIOS je jednoduchý, moc tam toho nevyčtu. Přiřadit IRQ na konkrétní ISA slot asi nepůjde.
Předem díky za nápady.
Karta nemá "koax" konektor. Programem 3c5x9cfg.exe s touto položkou hýbat nejde.
Ta 486tka, kde mi to nefunguje, je s jiným PC spojena zkříženým kabelem. Může to dělat problémy? Když jsem ho z 486tky vyndal a strčil do notebooku, ping fungoval.
Fugnovalo to na síťi 10.?.?.?, která má krásný velký 24 HUB, ale tam jsem použil tutéž síťovku v jiném PC.
Odjumperoval jsem i oba sériové porty a používal i IRQ 3. Podle /proc/interrupts je volné. IRQ 4 nenabízí konfigurace síťovky. Pořád nic.
Samotný "modprobe 3c509" bez dalších parametrů vždy nahlásil io a IRQ nastavené DOS prográmkem. Zítra mu je budu zkoušet předávat parametry, jak píšeš.
Všiml jsem si, že zápis v /proc/ioports se ukáže okamžitě po modprobe, ale přerušení se do /proc/interrupts napíše až po ifconfig. Ale to bude asi normální.
Právě jsem sehnal starou desku s PCI sloty, takže řešení budu mít. Stejně se ale časem k síťovce na 486tce vrátím, chci to umět!
Můžeš mi říct, jestli je poznat rozdíl mezi 486tkou a P150? V obou případech 64MB RAM, 4GB HDD. Použití jako proxi router pro internet přes Eurotel Data Nonstop. Má trohu delší odezvy (prý nejdou hrát hry) a stahování souboru se ustálí na 5k/s. Bude tedy poznat rozdíl mezi procesory?
Oprášil jsem si jinou desku, na které běží síťovka v pohodě. Až bude čas, budu s s 486tkou ještě chvíli hrát, vždyť to nějak musí fungovat.
Díky všem za pomoc.
Tiskni
Sdílej: