Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
1)Hercules Fortissimo IV. je to postaveny na Envy24HT.Jo, tu jsem chtěl zmínit už minule. Za ty peníze to vypadá hodně dobře, je to osazený broukama od Wolfsonu, což je sice nižší kategorie než AKMka co používá M-Audio, ale pořád hodně slušný. Je to na stejné (možná mírně vyšší) úrovni, než ten Terratec Aureon. Nicméně podpora v Alse zatím :(
2) vcelku dost me zaujala nabidka firmy na strankach disk.cz . favorit je Auditrack MAYA5+1.No tak na to bacha. Ta původní Maya 5.1 je z největší pravděpodobností akorát hezky zabalené CMI8738. Když už, tak bych kouknul na verzi MkII. Ta má Envy čipset, ale zbytek už je dost kompromisní. Asi to osazují brouky, co jim někde zbyly. Ten Hercules je přece jenom trošku jinde za jenom minimálně větší cenu.
nevim, jak to bude s linuxem chodit. chipy by mely byt podporovany. nejake spolupraci s vyvojari se nabranim. i kdyz na psani driveru si netroufnu jeste nejaky delsi cas.Čipy podporovány jsou, karty nikoliv. Ono asi zas tak o nic nejde, jenom o přidělení nějakého device id a definování na jaké sběrnici toho Envy brouka je připojený který čip. Spíš to vypadá, že se o to nikdo ani nesnaží, protože za ten cca půl rok, co odebírám ALSA mailing listy tam nepřibyla podpora snad pro jedinou takovouhle kartu a že jich je :(
prvne si zjistete co za sounblaster to vlastne je.
lspci;
lspci -n
pak se kouknete jestli je vubec v seznamu pci zarizeni pokud neni, tak uz mate tak 80% sanci, ze na nej nebude ani ovladac. pci id databaze pro creative
no a nakonec bude jedina rozumna moznost stejnak jenom alsa. takze vzit posledni 2.6 jadro (napriklad audigy 2 value je az v 2.6.11-rc1 a vyssi)release kandidati
nebo zkusit, jestli projde vzit posledni 2.6 jadro a nalepit na nej -bk patche z alsy a doufat, ze to bude fungovat. -bk patche jsou to co se dostane do realeas kandidatu jader a nakonec i do oficialnich verzi. akorat clovek musi davat pozor na to od kteryho data je vzit. kdyz nechce cely -rc jadro ale chce posledni veci z alsy...
options snd-cmipci mpu_port=0x300Každopádně sekvencer jako takový vůbec žádnou podporu ve zvukovce nepotřebuje, stačí ten virtuální "loopback". Sakra, teď jsem si uvědomil, že jsem slíbil, že o tom napíšu článek :/
Tiskni Sdílej: