Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
speedstep-centrino: no table support for CPU model "Intel(R) Pentium(R) M processor 1.50GHz": speedstep-centrino: try compiling with CONFIG_X86_SPEEDSTEP_CENTRINO_ACPI enableda cpufreq neukaze nic:
# cat /proc/cpufreq minimum CPU frequency - maximum CPU frequency - policyZajimavy je taky, ze u typu procesoru je uvedena cache jenom 64KB, ackoli procesor ma mit 2MB cache:
# cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 13 model name : Intel(R) Pentium(R) M processor 1.50GHz stepping : 6 cpu MHz : 1494.201 cache size : 64 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 2 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss tm pbe tm2 est bogomips : 2965.50Ani suspend/hibernace mi nechodi, zkousel jsem echo -n disk > /sys/power/state, notebook sice na disk neco ukladal a pak se vypnul, ale po zapnuti znova nacital system. A nepripojil swap oddil, takze na nej neco ulozil, ale uz nenacetl. Musel jsem ho zformatovat a pripojit rucne. Mam 512MB RAM a swap jsem udelal 700MB. Resil jste to uz nekdo?
cat /proc/acpi/processor/CPU*/info
vypise co? jestli ten procesor vubec umi menit frekvence a neni to nejaky ojeb, ve win to funguje?cat /proc/acpi/processor/CPU*/info processor id: 0 acpi id: 0 bus mastering control: yes power management: yes throttling control: no limit interface: noTen procesor je normalni centrino 1,5GHz s jadrem Dothan. Ve windowsech normalne vidim, ze v klidu bezi na 567MHz.
Ani suspend/hibernace mi nechodi, zkousel jsem echo -n disk > /sys/power/state, notebook sice na disk neco ukladal a pak se vypnul, ale po zapnuti znova nacital system. A nepripojil swap oddil, takze na nej neco ulozil, ale uz nenacetl. Musel jsem ho zformatovat a pripojit rucne. Mam 512MB RAM a swap jsem udelal 700MB.Pridal jste v configu sveho bootloaderu (napr. /boot/grub/grub.conf) na radku zacinajici "kernel" neco jako toto: "resume=/dev/hdX<vase_swap_partition>" (bez uvozovek) ? Take zkuste "echo 4 > /proc/acpi/sleep" (bez "") + pripadne proctete Documentation/power/swsusp.txt v dokumentaci kernelu
suspend to swap funguje, ale po prebudeni nejde sietovy driver
suspend to memory - nb sa nevie zobudit
cpufreq funguje bez problemov (2.6.10 kernel, natahujem do jadra ako modul) cpudyn funguje taktiez normalne
Tiskni
Sdílej: