abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 12.0 s kódovým jménem Ecne linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude do roku 2029. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Nová verze

    Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:33 | Komunita

    Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:11 | Zajímavý software

    Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.

    » FIDESZ🧡! « | Komentářů: 10
    10.4. 23:33 | Nasazení Linuxu

    Francouzská vláda oznámila, že v rámci strategie 'digitální suverenity' zahájí 'přechod od systému Windows k počítačům s operačním systémem Linux' (sa sortie de Windows au profit de postes sous système d'exploitation Linux). DINUM (meziresortní ředitelství pro digitální technologie) požádalo ministerstva, aby do podzimu 2026 vypracovaly konkrétní plány nasazení Linuxu. Francie již dříve migrovala části státní správy na otevřená řešení.

    » FIDESZ🧡! « | Komentářů: 15
    10.4. 05:22 | IT novinky

    Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    10.4. 03:33 | Nová verze

    Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    9.4. 19:22 | IT novinky

    Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    9.4. 18:33 | Zajímavý projekt

    Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.

    |🇵🇸 | Komentářů: 5
    9.4. 18:22 | Nová verze

    Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (14%)
     (24%)
    Celkem 1273 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: DVD (slave) a Slackware 10.0

    22.1.2005 20:38 Petr
    DVD (slave) a Slackware 10.0
    Přečteno: 125×
    Zdarek mam jeden maly problemek na Slackware 10.0 Nepodarilo se mi rozchodit DVD mechaniku. Je konfigurovana jako slave na ksande z CD-RW. Ve woknech to drive chodilo a jde mi to i na Mandrake takze hw chyba tam neni. CD-RW je hdc a DVD je hdd. Takze v lilo.conf mam radek append="hdc=ide-scsi" prisel jsem na to ze kdyz tento radek zmenim na append="hdd=ide-scsi" tak v /mnt/cdrom mountuju misto CD-RW DVD mechaniku. Pokousel jsem se do lilo.conf vrazit prikaz append 2x jednou pro CD-RW a jednou pro DVD bohuzel tahle cesta je asi chybna. A propo append je v programovani vetsinou otevreni co toto presne znamena v lilo.conf? Uz se tady neco podobneho resilo ale asi mi to reseni neak uniklo pokud teda to bylo vyreseno. Pochopil jsem ze musim mit vytvoreny symlink (zrejme neaky link na zarizeni) ovsem v /etc/udev/scripts/make_extra_nodes.sh je scriptik ktery tady v archivu nekdo zminoval ale myslim ze je spravne. Mohl by mi nekdo jako zacatecnikovi vysvetlit jak tedy spravne DVD pripojit do systemu. Dale by me zajimalo jestli se make_extra_nodes.sh da debugovat? Myslim ze da ale neprisel jsem na to jak. Je tam neaky If co se tyka DVD a zajimalo by me kam to zkoci.

    Odpovědi

    22.1.2005 20:56 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DVD (slave) a Slackware 10.0
    append="hdc=ide-scsi hdd=ide-scsi" a jinak doufam, ze tam neni jadro 2.6 :-)
    22.1.2005 21:30 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DVD (slave) a Slackware 10.0
    Přesně tak. Navíc nevíme, jestli je používáš DevFS, nebo udev. To poznáš tak, že ti automaticky přibývají zařízení v /dev.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    22.1.2005 21:59 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DVD (slave) a Slackware 10.0
    Jadro mam 2.4.26 Takze ten parametr v lilo.conf mam nastaven. Taky me to mohlo napadnout :) ja tam cpal mezi to carku... Mno a v /dev mam porad jen @cdrom stejne jako mam jen /mnt/cdrom... takze asi pouzivam devFS takze jak dale? asi se bude muset modifikovat /etc/fstab a zprovoznit ten udev? Jsem zacatecnik takze se v tom moc nevyznam :(
    22.1.2005 22:26 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DVD (slave) a Slackware 10.0
    V /mnt se nic samo nevytvori, cili mkdir /mnt/dvd. A pak nechapu, proc nepripojujete normalne /dev/hdc, resp. /dev/hdd, kdyz /dev/cdrom je stejne jenom symlink na tahle zarizeni a zbytecne se morite s nejakym udev. :-)
    22.1.2005 22:36 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DVD (slave) a Slackware 10.0
    udev ...ktery navic na 2.4 jadre nefunguje
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    24.1.2005 23:58 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DVD (slave) a Slackware 10.0
    Uz se mi to podarilo rozchodit. Tem symlinkum sice jeste zcela nerozumim ale snad mi na to da odpoved ldp. Kazdopadne dik za nakopnuti spravnym smerem :o)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.