Bylo vydáno Ubuntu 26.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek a oprav na Discourse.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2025 (pdf). Incidentů ubylo, sofistikovanost útočníků roste.
Open source softwarový stack AMD ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán v nové major verzi 10.0. S ROCm.AI. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Finanční skupina Partners se stala minulou neděli obětí kybernetického útoku, při kterém se útočníci dostali k některým osobním údajům klientů. Společnost o tom informovala ve čtvrtek. Ujišťuje, že peníze klientů nejsou v ohrožení. „Kybernetický útok zasáhl část IT infrastruktury naší společnosti. Ihned po zjištění útoku jsme s pomocí externích bezpečnostních odborníků začali intenzivně pracovat na minimalizaci škod. Útočníci se
… více »Americká technologická společnost Meta Platforms se dohodla, že zaplatí až zhruba 18 miliard dolarů (asi 373 miliard Kč) za mimosoudní urovnání sporu o závislosti dětí na sociálních sítích a provede významné změny pro jejich používání mladistvými. Téměř tři desítky států USA firmu v roce 2023 obvinily z toho, že sítě Facebook a Instagram vědomě navrhla tak, aby u dětí vyvolávaly závislost, a zatajovala tyto dopady před veřejností. Firma se
… více »Byl publikován aktuální přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Blíží se vydání podporující čipy M3. Vývojáře lze podpořit na GitHub Sponsors a Open Collective.
Kancelářský balík LibreOffice byl vydán ve verzi 26.8. Mimo jiné vylepšuje typografii a kompatibilitu s formáty MS Office, více v poznámkách k vydání.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 23.1.0, tj. první stabilní verze z nové řady 23.1.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Google Chrome 152 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 152.0.7977.64 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 327 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
00:0d.0 Multimedia video controller: Brooktree Corporation Bt878 Video Capture (rev 02) 00:0d.1 Multimedia controller: Brooktree Corporation Bt878 Audio Capture (rev 02)Obsah souboru /etc/modules.conf
probeall scsi_hostadapter imm ppa probeall usb-interface usb-uhci above snd-emu10k1 snd-pcm-alsa videodev alias char-major-81-0 pre-install bttv modprobe -k; modprobe -k msp3400 options bttv radio=1 card=24 gbuffers=4 options tuner type=23 install /dev/v4l bttv above snd-via82xx snd-pcm-oss alias sound-slot-0 snd-emu10k1 options snd-emu10k1 enable=enable alias sound-slot-1 emu10k1a /etc/modprobe.conf
options bttv radio=1 card=24 gbuffers=4
options tuner type=23
install bttv { modprobe -k; modprobe -k msp3400; } ; /sbin/modprobe --first-time --ignore-install bttv
install /dev/v4l bttv
install scsi_hostadapter /sbin/modprobe imm; /sbin/modprobe ppa; /bin/true
install snd-emu10k1 /sbin/modprobe --first-time --ignore-install snd-emu10k1 && { /sbin/modprobe snd-pcm-alsa; /bin/true; }
install snd-via82xx /sbin/modprobe --first-time --ignore-install snd-via82xx && { /sbin/modprobe snd-pcm-oss; /bin/true; }
install usb-interface /sbin/modprobe usb-uhci; /bin/true
remove snd-emu10k1 { /sbin/modprobe -r snd-pcm-alsa; } ; /sbin/modprobe -r --first-time --ignore-remove snd-emu10k1
remove snd-via82xx { /sbin/modprobe -r snd-pcm-oss; } ; /sbin/modprobe -r --first-time --ignore-remove snd-via82xx
(poslední verze po xy-té změně) Zkoušel jsem mnoho z návodů z ABC i odjinud, ale nikdy se mi nepodařilo najít správnou kombinaci nastavení, proto budu opravdu vděčný za jakékoliv rady, nebo aspoň odhalení chyb spáchaných začátečníkem.
# --- BTTV
install bttv { modprobe -k; modprobe -k msp3400; } ; /sbin/modprobe --first-time --ignore-install bttv
install /dev/v4l bttv
options bttv radio=1 card=24 gbuffers=4 tuner=23
install scsi_hostadapter /sbin/modprobe imm; /sbin/modprobe ppa; /bin/true
install snd-emu10k1 /sbin/modprobe --first-time --ignore-install snd-emu10k1 && { /sbin/modprobe snd-pcm-alsa; /bin/true; }
install snd-via82xx /sbin/modprobe --first-time --ignore-install snd-via82xx && { /sbin/modprobe snd-pcm-oss; /bin/true; }
install usb-interface /sbin/modprobe usb-uhci; /bin/true
remove snd-emu10k1 { /sbin/modprobe -r snd-pcm-alsa; } ; /sbin/modprobe -r --first-time --ignore-remove snd-emu10k1
remove snd-via82xx { /sbin/modprobe -r snd-pcm-oss; } ; /sbin/modprobe -r --first-time --ignore-remove snd-via82xx
modules
snd-emu10k1 v4l bttv tuner i2c scsi_hostadaptermodules.conf
probeall scsi_hostadapter imm ppa probeall usb-interface usb-uhci above snd-emu10k1 snd-pcm-alsa ###i2c alias char-major-89 i2c-dev options i2c-core i2c_debug=1 options i2c-algo-bit bit_test=1 ###bttv alias char-major-81 videodev alias char-major-81-0 bttv pre-install bttv modprobe -k; modprobe -k msp3400 options bttv radio=1 card=24 autoload=1 tuner=23 gbuffers=4 alias char-major-81-1 tvaudio options tuner type=23 install /dev/v4l bttv post-install bttv /sbin/modprobe tvaudio pre-remove bttv /sbin/rmmod tvaudio above snd-via82xx snd-pcm-oss alias sound-slot-0 snd-emu10k1 options snd-emu10k1 enable=enable alias sound-slot-1 emu10k1Děkuju všem, jejichž rady a návody vedly k úspěchu.
Tiskni
Sdílej: