Portál AbcLinuxu, 8. listopadu 2025 07:29
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
ať to poběží na windows nebo linuxu. Taky dělaly pokus a porovnávaly gimp s nějakýp photospem nebo co je pro windows a po nějaké době i grafici uznaly že než přišli na ovládání gimpu tak jim to trochu trvalo ovšem pak se schodly na tom že oba programy jsou dobré (na obouch narazily na drobné problémy).
Ale, kolikrat balicek nemuzeme sehnat, takze kompilace atd, atd. Prikladem bych dal treba MPlayer (tam dokonce musime davat pozor na zakomponovani zvukovych systemu, gui, scinu).To není o nic složitější jak instalovat něco ve windows .configure, make, make install Samozřejmě musíte mět nainstalované devel balíčky.
Dalsi priklad by mohl byt Mozilla. Moje distro ma mozilu v balickovem systemu, tedy instalace je jednoducha, akorad ze verze je stara. Co mi zbiva. Musim si stahnout zdrojaky kompilovat atd, atd.Proč to kompilujete ? Samozřejmě já to nedělám, a taky používám nejnovější mozillu prostě stáhnu binární balíček a instaluji uplně jako ve windows klik, klik, klik, klik a je to za minutku není co dělat.
(Rad bych vedel proc SuSE ve svem UPDATE systemu neposkytuje okamzite nove verze programu, hned jak vyjdou. Takova nova mozilla muze mit opravene chyby, kdezto stara je porad obsahuje.)Jednoduše proto že to testujou a dávají tam programy až když jsou si jistí že tam nejsou závažné chyby (pokud bude v distribuci závažná chyba je opravená hned pokud je to pouze chyba na kráse tak se čeká.) Prostě i nový program má chyby opraví se nepodstatná chyba a nějaká jiná závažná se tam může vloudit, proto se novinky nestrkají hned do stabilních systémů.
Ne ze by to bylo buhvi jak slozite, instalace trva podstatne dele nez u win.No to bych až tak neřekl windows sice nainstalujete klik,klik ovšem potom tam zase musíte dodat další programy nastavit dodat třeba u XP javu, různé přehrávače nainstalovat ovladače různého HW atd..... A když to spadne tak všechno znovu. U linuxu to je to stejné taky klik, klik no a běží to ovšem chceme aby to vypadalo tak a tak , bespečnost atd.... Tak to taky nastavujeme dlouho ale pouze jednou a už do toho nepotřebujeme rejpat pouze při změně HW nebo výměně SW.
Kdyz jsem, ted zkousel DOOM3, tak se to sice naistalovalo, ale zakousne se to za nejakou dobu. Nevim proc, a popravde to ani vedet uz nechci, protoze je to dalsi konzumace casu.Prostě není to dělané přímo pro linux tak tam nějaká chybička je - víte kolik her se mi nepodařilo rozběhnout v dosu, nebo i ve windows taky byly (nelíbila se jim třeba moderní karta od nvidie GF4 s 128M ram prostě hra s ní neběhala ať měla directX jaké chtěla a splněno vše co bylo na krabici napsáno).
Skype, problem se zvukem. Proc nemame jeden poradny zvukovy system? Milion nadstaveb jako arts, esd, atd. a pak vse funguje napul. Mam rad open source, ale proc se radsi nepracuje na jednom k uplne dokonalosti a spokojenosti i BFU. Myslim, ze se pak ta sila v OpenSource ztraci.No a můžete nám říci kterej zvukovej OS je ten nejlepší a jedinej ???? Jinak pokud vím jsou pouze dva OSS a ALSA takové ty arts, esd, atd.. jsou pouze berličky které dělají to co ty ovladače neumí. Tak stejně bych mohl argumentovat proč není jeden formát přenosu dokumentů *.ps a proč je jich tolik pdf, doc -> doc to je sama o sobě kapitola jeden doc otevřete jinej ne a to ani v programech které s tím mají pracovat word ve windows - prostě není to kompatibilní ani samo se sebou a to to dělá jedna firma a jedni lidi. PS. Jak už jsem řekl windows akorát na hry tam když to spadne se nic neděje pro kvalitní práci jedině linux.
(Rad bych vedel proc SuSE ve svem UPDATE systemu neposkytuje okamzite nove verze programu, hned jak vyjdou. Takova nova mozilla muze mit opravene chyby, kdezto stara je porad obsahuje.) Jednoduše proto že to testujou a dávají tam programy až když jsou si jistí že tam nejsou závažné chyby (pokud bude v distribuci závažná chyba je opravená hned pokud je to pouze chyba na kráse tak se čeká.) Prostě i nový program má chyby opraví se nepodstatná chyba a nějaká jiná závažná se tam může vloudit, proto se novinky nestrkají hned do stabilních systémů.Představte si, jak by se asi tvářil administrátor serveru, když by ráno přišel do práce a zjistil, že se mu na počítači přes noc objevilo PHP5 místo PHP4. Nebo kdyby se nepřihlásíl na server, protože sshd změnil přes noc syntaxi konfiguračního souboru. Pokud chcete, můžete si stahovat supplementary zdroje, ale pak nemáte záruku, že to bude vše pohromadě chodit (často kvůli jednomu programu budete muset stahovat deset dalších knihoven).
Představte si, jak by se asi tvářil administrátor serveru, když by ráno přišel do práce a zjistil, že se mu na počítači přes noc objevilo PHP5 místo PHP4.asi jako "stastny" uzivatel free hostingu na pipni.cz :(
Ja s tim docela zase souhlasim. Pouzivam oba systemy. Ted uz spise linux. A co bych doopravdy linuxu vytknul jsou instalace programu.Instalace programů je rozhodně lepší než ve Win. Máte 100% kontrolu nad věcí.
Skype, problem se zvukem. Proc nemame jeden poradny zvukovy system?Máme třeba ALSU, funguje perfektně. Nezapomeňte, že GNU == svoboda, takže i pluralita => možnost volby == svoboda. Mě třeba Skype jede OK.
...Jsem přesvědčen, že mírně nadaný uživatel, který je schopen rozchodit wokna a nainstalovat základní sw včetně proxy, antiviráku a kancelářské aplikace na Linuxu shoří....
tento Vas nazor nepotvrzuji
povazuji se za znaleho uzivatele windows, pred dvema roky jsem "objevil" linux, vyzkousel nekolik distribuci, zkoncil jsem u Slackware. Zatim jsem rozchodil vse co jsem potreboval - tablet , multimedia, video striznu, mafii....Asi nejsem ten spravny priklad "okeniho" uzivatele. Nehledal jsem jina windows, ale zkousel a poznaval jsem jiny system... a nevadi mi prokousavat se informacemi ktere mi naserviruje strycek google
)
Jirka
Že by tím, že má přehledné initscripty?
stačí program spustit v konzoli (případně se to dá i různě ladit) nebo je nějaká chyba vypsána v logu /var/log/*
3.) Většinou to něco vypíše buď do konzole nebo do souboru
dokonce je možné ty bugy přímo reportovat autorovy.
PS. Vždyť pod windows je to to stejné jak to spadne tak to napíše maximálně nějakou chyby číslo 1568946513 kterou stejně nevíš co znamená takže je tě to stejně nahouby.
Chceš neco nainstalovat tak to taky padá na huby a nejde to a nevíš proč nebo závislosti chybí ti knihovna sss.dll a kde ji mám sakra hledat?
Chceš si nainstalovat hru ta chce direct9 kurva a kde mám sehnat direct9 pro moje windows95 osr2 když to nikde není ? Zase musím ukradnout windows XP - dám si tiskárnu na USB na router vypnu LPT v biosu a win nenaběhnou začnou cosi blábolit o tom že se zastavyly s toho důvodu aby nepoškodily HW ? Jak můžou poškodit HW který je vypnutý nechápu ? Dále po restartu PC windows zase nenaběhnou a zůstane černá obrazovka s blikajícím kurzorem vlevo nahoře - při vypnutí a zapnutí PC naběhnou - zajímavá to chyba a HW je v pořádku linux běhá OK a tak bych mohl pokračovat...... windows šmejd
Potřebujete nalést nějakou hru a prostě ji nenajdete protože se nacpala do adresáře windows - odinstalujete nějakou hru a nejede jiná protože smazala další knihovny dll které jsou třeba i pro jiné hry atd....
Prostě windows jsou šmejdi akorát mají udělanou pěknou grafiku a reklamou zblbly uživatele že je chtějí - ovšem i toto se mění.
i když u linuxu je to zbytečné a jde to opravit ovšem začátečnik který neví kam šáhnout to neudělá.
Pro začátek by možná bylo záhodno si koupit tu krabicovou verzi viděl jsem ji v knihkupectví jsou tam 2xDVD + nějaká kniha + i CD 5x za 999,-Kč
Ono to fakt chce si něco přečíst (i k windows si kupuješ knihy) aspoň ze začátku.
Mam Fedoru 3 a jsme spokojenej. Rekl bych ze jsem nasel co jsem hledal i kdyz otazek tady sem mel take spoustu
) No nekdo najde to a nekdo ono.Kazdopadne pro cloveka co pride z prace nemam moc cas a extra naladu hloubat v problemech je to krapet boj. Jenze v diribuci co mam jsem si navic akorad nainstaloval nejakyho manazera icq plus postu a tim to asi konci nic vic co neni v zakladni instlalaci nepotrebuju
.
... Jsem nadprůměrný uživatel a proto se pouštím i do složitějších akcí. ...Chachachááá! Tak to teda sory, ale napsat tohle a pak hned v další větě, že si ani nedokážeš nainstalovat nějakej balíček a že kompilace ti připadá složitá, to je docela drsný. Výpis chyby si z konzole přečíst nedokážeš, software bys chtěl instalovat dvojklikem a chtěl bys víc user friendly distribuci než Mandrake. Tak ja nevím, ale to mi nepřijde jako popis nadprůměrného uživatele, co se pouští i do složitějších akcí
mrkni na OS X ... tam jsi na úrovni Windows co se týče přívětivosti a podobnosti s Windows a že to má jako jádro BSD ani netušíš, když tě to nezajímá.A kdyz te to zajima, tak je ti to houby platny :) V opacnem pripade se omlouvam Macarum, kteri si jadro kompiluji podle potreb, jako MacLama jsem odkazan jen na drby :)
Když jsem poprvý kompiloval svůj kernel, tak se mi to povedlo hned...bez problémů. Stačí jen vědět, jaký HW máte, jaký FS máte a je to.
K bodům 2 a 3, to je taky dáno stylem práce KDE, které to opravdu nijak s hlášením o chybách nepřehání. Pokud ovšem víte jak (a není to nijak složité), dokážete poměrně snadno dohledat původ většiny chyb. Často stačí program spustit z řádku, někdy pohledat logy, použít rozšířené hlášení programu, občas je nutné zajít trochu dál, ale to jsou výjimečné případy
Prosim autora puvodni zpravy za prominuti, trochu jsem ji rozdelil na odstavce...
Když jsem začínal s Linuxem (opravdu to není moc dlouho), tak jsem se odradit nenechal a své pokusy bych považoval za celkem úspěšné. I když mě přecejen trochu pomáhá "programátorské přemýšlení" nabyté ve Windows.
.... Není to o moc složitější než ve windows. Vlastně mám pocit že vůbec to není složitější. Jenom je to jiné a vyžaduje to osvobození ducha.....
tak todle podepisuju.., a pridavam ...a chut ucit se novemu.
V podstate to plati o Linuxu obecne...
Jirka
(čili nulový přístup na internet)
.
Já konstatuji obecný stav, který mě štve. Výjimky určitě jsou, vítám každou.
urpmi.addmedia eslrahc http://www.eslrahc.com/10.1/ with hdlist.cz
urpmi.addmedia NORLUG-10.1 \
http://mirror.datapipe.net/norlug/mandrake-10.1/RPMS/ \
with hdlist.cz
apod.
No a ted instaluji z konzole pomoci
urpmi nazev_programua nechapou kde je problem. Pro pripad kompilace si nainstalujte program checkinstall. Svata trojice configure, make, make install se zmeni na configure, make, checkinstall. Program checkinstall vam vytvori rpm balicek, tak ze v systemu budete mit poradek a eventualniho programu se da velmi lehce zbavit.
)).
A este by som chcel vyliat srdce na p. JM. Vsimol som si, ze pri naprostej vacsine jeho prispevkom k nejakym otazkam (tu na portale), zufalcom ako ja vzdy odpoveda relativne agresivne, poucujuco ale len velmi, naozaj velmi zriedkavo k veci. HowghZivot je holt svine, smirte se s tim.
Kdyby kazdy pouzil pred polozenim dotazu hledani, tak by to vsem setrilo nervy. Napr. kdyz vidim po tisici ten samy dotaz na grub/LILO, tak @#$%&...
a maji moznost se vcitit do toho druheho.
Ad vykricniky, psani velkymi pismeny apod. Na internetu plati uz spoustu let takzvana netiketa. Je to ustalena sada pravidel, jak se chovat na internetu. Hlavne to popisuje pripady, ktere jsou nevhodne. (Ve slovniku tento pojem chybi
)
Predstavte si, ze prijdete k automechanikovi a zacnete na nej uz od dveri dilny kricet, ze vam nejede auto a at to honem opravi. Pokud to neni vylozene flegmatik, rovnou vas vyrazi a nebude se s vami bavit. Na internetu je to stejne. POKUD NAPISETE NIC NERIKAJICI TITULEK DOTAZU VELKYMI PISMENY A NAKONEC PRIDATE CTYRI VYKRICNIKY, kazdy vas bude mit za hulvata. Navic pred polozenim dotazu je vypsan strucny navod, jak pokladat otazky. Kdyby se tim lide ridili, ziskali by vetsi sanci ziskat odpoved.
V neposledni rade, je mi jasne, ze kdyz neco nefunguje a clovek se tim trapi a nevi kam, tak zacne byt zoufaly a nervozni, proc mu nikdo neodpovida. Jenze toto je dobrovolne diskusni forum. Pokud nikdo neodpovi, tak nejspise nikdo z lidi, kteri si diskusi precetlo, nezna odpoved na vas dotaz. Muze treba pomoci doplnit upresnujici informace, ale nadavky ci zoufale vykriky jen malokdy pomohou.
Hm, uz sa mi mi niekolkokrat stalo, ze ked mi na otazku nikto neodpovedal a ja som ju mozno trochu nastojcivejsie zopakoval, dostalo sa mi poucenia, ze nikto mi nie je povinny odpovedatA co se vam nelibi? Tohle je verejne forum a nikoliv smluvni vztah zakaznik-klient. Kdyz vylezete na ulici a zarvete otazku, taky si budete stezovat, ze vam nikdo neodpovi? :) Napiste co to bylo za otazku a treba vam vysvetlim, proc na ni nikdo neodpovedel. Dobre se zeptat je umeni nejen v internetove komunikaci ;)
presne o tomto som pisal - na poucovanie a prazdne "tlachy" sa vzdy najde (ako hovoria niektori moji znami) kikilion dobrakov,kdybych mel byt jizlivy, nepatri prave *vas* prispevek v teto diskusi do teto kategorie?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.