Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
dmesg
) - co se tam po připojení adaptéru objeví?
plete Error Hdb: media error (bad sector): error=0x30 hdb: cdrom read intr: data underrun (4 blcks) nd_request: I/O error, dev hdb, sector 44 Buffer I/O error on device hdb, logical block 11 hdb: cdrom_read_intr: data underrun (4 blocks) end_request: I/O error, dev hdb, sector 48 Buffer I/O error on device hdb, logical block 12 hdb: command error: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hdb: command error: error=0x50 hdb: command error: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hdb: command error: error=0x50 end_request: I/O error, dev hdb, sector 120 Buffer I/O error on device hdb, logical block 30 hdb: command error: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hdb: command error: error=0x50 end_request: I/O error, dev hdb, sector 124 Buffer I/O error on device hdb, logical block 31 cdrom: hdb: mmc-3 profile capable, current profile: 8h ISO 9660 Extensions: Microsoft Joliet Level 3 ISO 9660 Extensions: RRIP_1991A cdrom: hdb: mmc-3 profile capable, current profile: 8h cdrom: hdb: mmc-3 profile capable, current profile: 8h VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media.adt :o)
Abyste jm vymlatili Linux z hlavy?Me do toho netahej. Krom toho, ja MDK nikomu nedoporucuju.
Já jsem začínal na Mandrake 8.2 a přešel jsem všechny verze. Některé se mi líbily víc (9.2), některé se mi líbily míň (10.0). Sice se mi stalo, že třeba nejela napoprvé zvukovka nebo nějaká jiná věc, ale vždycky jsem to rozchodil. Stačilo zapátrat v konferenci, která je v případě Mandraku na úrovni a velmi vstřícná.
Zkoušel jsem i jiné distra a taky bych mohl vyjmenovat spoustu chyb. Jenom namátkou: aurox, fedora - v základní instalaci neorganizované menu, které si mě nezískalo, proč nezůstat u MDK, kde menu vypadá hezky? RedDogem protlačované Ubuntu: spoustu věcí musím dotahat z internetu, některý soft jsem ani nenašel, mplayer z oficiálních zdrojů po instalaci nechodil. Gentoo - asi 72 hodin jsem kompiloval, abych měl základní systém pro to, co potřebuju nejnutněji dělat.
Prostě MDK není o nic horší než ostatní, záleží jenom a jenom na zvyku. Už jsem si zvykl na konzolové urpmi a yum se mi zdá neohrabaný. Ale to tak přece nemusí vůbec být. A u Linuxu jsem díky MDK zůstal.
Tiskni
Sdílej: