Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
dmesg
) - co se tam po připojení adaptéru objeví?
plete Error Hdb: media error (bad sector): error=0x30 hdb: cdrom read intr: data underrun (4 blcks) nd_request: I/O error, dev hdb, sector 44 Buffer I/O error on device hdb, logical block 11 hdb: cdrom_read_intr: data underrun (4 blocks) end_request: I/O error, dev hdb, sector 48 Buffer I/O error on device hdb, logical block 12 hdb: command error: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hdb: command error: error=0x50 hdb: command error: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hdb: command error: error=0x50 end_request: I/O error, dev hdb, sector 120 Buffer I/O error on device hdb, logical block 30 hdb: command error: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hdb: command error: error=0x50 end_request: I/O error, dev hdb, sector 124 Buffer I/O error on device hdb, logical block 31 cdrom: hdb: mmc-3 profile capable, current profile: 8h ISO 9660 Extensions: Microsoft Joliet Level 3 ISO 9660 Extensions: RRIP_1991A cdrom: hdb: mmc-3 profile capable, current profile: 8h cdrom: hdb: mmc-3 profile capable, current profile: 8h VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media. VFS: busy inodes on changed media.adt :o)
Abyste jm vymlatili Linux z hlavy?Me do toho netahej. Krom toho, ja MDK nikomu nedoporucuju.
Já jsem začínal na Mandrake 8.2 a přešel jsem všechny verze. Některé se mi líbily víc (9.2), některé se mi líbily míň (10.0). Sice se mi stalo, že třeba nejela napoprvé zvukovka nebo nějaká jiná věc, ale vždycky jsem to rozchodil. Stačilo zapátrat v konferenci, která je v případě Mandraku na úrovni a velmi vstřícná.
Zkoušel jsem i jiné distra a taky bych mohl vyjmenovat spoustu chyb. Jenom namátkou: aurox, fedora - v základní instalaci neorganizované menu, které si mě nezískalo, proč nezůstat u MDK, kde menu vypadá hezky? RedDogem protlačované Ubuntu: spoustu věcí musím dotahat z internetu, některý soft jsem ani nenašel, mplayer z oficiálních zdrojů po instalaci nechodil. Gentoo - asi 72 hodin jsem kompiloval, abych měl základní systém pro to, co potřebuju nejnutněji dělat.
Prostě MDK není o nic horší než ostatní, záleží jenom a jenom na zvyku. Už jsem si zvykl na konzolové urpmi a yum se mi zdá neohrabaný. Ale to tak přece nemusí vůbec být. A u Linuxu jsem díky MDK zůstal.
Tiskni
Sdílej: