abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:00 | Nová verze

    AlmaLinux OS byl vydán ve verzích 9.8 s kódovým jménem Olive Jaguar a 10.2 s kódovým jménem Lavender Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání (9.8 a 10.2). Opraveny byly zranitelnosti Copy Fail (CVE-2026-31431), Dirty FRAG, Fragnesia (CVE-2026-46300), nginx Rift (CVE-2026-42945) a SSH Keysign Pwn (CVE-2026-46333).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | IT novinky

    Seznam.cz vykázal za rok 2025 tržby v celkové hodnotě 6,454 miliardy korun. Oproti roku 2024 nárůst o 3,68 %. Zisk před zdaněním oproti předcházejícímu roku poklesl, a to o 11,21 % na 1,330 miliardy korun. Vlastní velké jazykové modely SeLLMa najdou dnes uživatelé téměř na všech seznamáckých službách. Na všechny obsahové služby byla zavedena technologie text-to-speech, díky níž si mohou uživatelé přehrát články v audio verzi namluvené

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | IT novinky

    Vláda představila strategické digitalizační projekty. Roadmapa zahrnuje celkem 55 projektů napříč státní správou, z toho 22 prioritních projektů vycházejících přímo z programového prohlášení vlády a 33 projektů založených na platné legislativě. Portfolio pokrývá oblasti financí, zdravotnictví, digitální identity, dat, registrů, dopravy, krizového řízení, sociálních agend i kybernetické bezpečnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    Vyjádřeni Software Freedom Conservancy (SFC) k porušování licence AGPLv3 společností Bambu Lab v jejich softwaru Bambu Studio pro 3D tisk. Bambu Studio vychází z PrusaSliceru. Ten zase z Slic3ru. Spuštěn byl projekt baltobu, který kombinuje několik strategií pro řešení problému. SFC zastřeší vývoj svobodné náhrady proprietární knihovny libbambu_networking pomocí reverzního inženýrství a reimplementace, forku OrcaSliceru pro Bambu Lab tiskárny od Paweła Jarczaka a forku celého Bambu Studia pod názvem Viscose.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.5. 22:44 | Nová verze

    Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.5. 19:44 | Nová verze

    Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.5. 16:33 | IT novinky

    Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.5. 16:11 | IT novinky

    Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2025 (pdf), která shrnuje jeho hlavní aktivity v oblasti regulace elektronických komunikací, poštovních služeb, digitálních služeb a přípravy na dohled nad umělou inteligencí. Součástí zprávy jsou také data o vývoji trhu, včetně pokračujícího růstu spotřeby mobilních dat a rozšiřování sítí nové generace. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2025 přibližně

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.5. 16:00 | Nová verze

    Tým sdružení CZ.NIC vyvíjející routovacího daemona BIRD oznámil vydání nových verzí 3.3.0 a 2.19.0. Ty přinášejí podporu pro EVPN/VXLAN a automatizaci BGP na základě router advertisementů. Více informací je k dispozici v archivu uživatelského mailing-listu.

    VSladek | Komentářů: 0
    24.5. 04:33 | Nová verze

    Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1722 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Samba a Windows

    9.3.2005 09:43 Lukáš MATELA | skóre: 16
    Samba a Windows
    Přečteno: 408×
    Zdravím,

    opět problém se Sambou. Jedná se o to, že při instalaci účetního systému (Money S3) se instaluje ve Windows programová část na lokální disk stanice. Datová část se ale instaluje na síťový disk (SuSE 8.2 s distr. Sambou 2.2.7). Vše pracuje OK.

    Problém je však s instalací rozdílových upgrade, kdy proběhne pouze upgrade té části, která je na disku C:\ (lokálním). Pokud se instalátor pokusí uložit některý aktualizovaný soubor na síťový disk na Sambě, objeví se hláška:
    "M:\xxx\xxx\xxx\soubor.upg" could not be opened. Please check that your disk is not full and that you have access to the destination directory. Přístup byl odepřen.
    Přitom instalátor plné verze i samotný program s tímhle problém nemají. Problém se navíc objevuje jen ve Win XP. Ve Win 98 vše proběhne v pořádku.

    Vím, že tenhle dotaz není úplně čistě linuxový a problém může být i někde ve Windows XP. Pokud ale má někdo s něčím podobným zkušenost, prosím o pomoc. Samozřejmě, že jsem se nejprve ptal na technické podpoře účetního systému, ale poradili mi jen to, že když je vše OK s Win 98, tak že problém bude někde v nastavení Win XP a že si tedy mám "projít všechna možná nastavení na XP stanici". Že prý ani vrchní programátor nebyl schopen vysvětlit příčinu problému.

    Mimochodem: Zrovna tak není možné změnit "Úložiště mailů" v Outlook Express na síťový disk (mj. proto jsme přešli na TB). Souvisí tohle nějak? Nebo jen MS se brání tomu, aby privátní maily byly někde na síti. Nebo je tohle jen obchodní polika a "úložistě" na síťovém disku umí jen placený Outlook?

    Odpovědi

    10.3.2005 19:11 Lukáš MATELA | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a Windows
    Opravdu nikdo netuší v čem by mohl být problém? Prosím i o jakýkoli nápad. Já už další najdu / vyzkouším.
    10.3.2005 19:42 ZAH
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a Windows
    Když ti napíši, že se Windows XP někdy k síti chovají prapodivně, asi to nebude pro vás nic nového. Je zajímavé, že tím v podstatě netrpí W2000. Všude se proto snažím zachovat W2000. Jinak to celé může nějak souviset s cache souborů u XP a případným zapnutým zobrazováním náhledů. Mám ověřeno, že na pomalé síti 10 Mbit šlo navodit situaci, kdy si stanice sama zamkla soubor s, kterým chtěla pracovat. Šlo MS Word, který pak nahlásil že s dokumentem se pracuje jinde a je jen pro čtení. Částečně pomůže někde v registrech zrušit zobrazování náhledu souborů. Je to dokonce popsáno i u MS. Laborování s nastavením cache windows clienta samby je už horší, tam jsem žádný popis neobjevil. Myslím že toto je už spíše do konference WIN než linux a samba. Jiným podivným problémem je velikost písmen v názvech souborů. Jednou jsem našel v adresáři sdíleném přes sambu dva soubory se stejným názvem lišící se velikostí písmen což umí windows dobře zblbnout. Posledním na co bych se zaměřil jsou zase názvy souborů. Některé programy vytvářejí různé podivné názvy souborů. A vzhledem k tomu že XP rozumějí unicode a ostatní windows asi ne může interpretace názvů se zde lišit a tím mohou vznikat různé potíže. Nějak jsem se tu rozepsal berte to pouze jako náměty, ale snad vám budou něco platné.
    10.3.2005 20:54 ZAH
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a Windows
    Podívejte se ještě na toto.

    Zkusil bych také upgrade samby v dobách narození té vaší ještě XP nebyly na světě.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.