abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:46 | IT novinky

    OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:00 | Komunita

    Poskytovatel hostingu svobodných/open-source projektů Codeberg po hlasování na valné hromadě vydal stanovisko k využívání LLM. Kvůli vytěžování infrastruktury a rostoucím cenám hardwaru, ale také hrozbám pro spolupráci v komunitě se k LLM staví kriticky. Nebude poskytovat hosting projektů vytvářených LLM agenty.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Zajímavý projekt

    Jack Dorsey představil (𝕏) open source týmovou komunikační platformu Buzz (GitHub) s cílem snížit závislost na Slacku a GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    23.7. 23:00 | Nová verze

    Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 153 s kódovým názvem Meadow. Jedná se o ESR (Extended Support Release) vydání. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vylepšuje OAuth. Thundermail lze používat bez instalace doplňku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.7. 22:22 | Zajímavý článek

    AI tento rok naplno vtrhla do vývoje softwaru a výrazně ovlivňuje také open source projekty. Jiří Eischmann v příspěvku Jak mění AI open source na svém blogu rozebírá několik trendů, které v open source v poslední době v souvislosti s AI pozoruje, a jak tyto trendy svět otevřeného softwaru mění (Inflace projektů, Zahlcení kontroly, Klesající motivace zveřejňovat kód).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    23.7. 22:00 | IT novinky

    Evropská komise (EK) vyměřila americké internetové společnosti Google pokutu 890 milionů eur (21,5 miliardy Kč) za porušení unijního nařízení o digitálních trzích (DMA). Firma se podle unijní exekutivy provinila tím, že ve vyhledávači Google Search upřednostňovala vlastní služby a že podnikům ukládala omezení, která jim bránila nasměrovat spotřebitele k alternativním, často levnějším nákupním kanálům na platformě Google Play.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.7. 19:44 | IT novinky

    Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.7. 16:11 | IT novinky

    Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.7. 13:33 | IT novinky

    Představen byl Raspberry Pi Touch Display 2 s uhlopříčkou 10 palců a rozlišením 1200 × 1920 pixelů. Cena je 80 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2223 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Plextor 716 + Suse 9.2 Live DVD + K3B + BFU

    4.4.2005 22:53 goodoldalex | skóre: 5 | Bratislava
    Plextor 716 + Suse 9.2 Live DVD + K3B + BFU
    Přečteno: 203×
    Mam zopar blbych otazok, ktore neviem strucnejsie zhrnut. Odpovede typu fuckinggoogleit si prosim odpustite, priebezne sa odpovede pokusam aj hladat, kedze som zatial neuspel.

    Na svojom pocitaci pouzivam WinXP Pro. Kedze po upgrade ktory planujem niekedy v najblizsich tyzdnoch chcem pouzivat spolu s Win aj Linux (vybral som si Suse), obcas sa v nom laicky pohravam, zistujem co ako funguje a teraz som si chcel vyskusat funkcnost napalovacky.

    DVD napalovacka je Plextor PX-716A (IDE, UDMA4) pripojena na secondary master, DVD-ROM Plextor PX-116A (IDE, UDMA4) je secondary slave. Na primarnom radici su dva disky UDMA5.

    S napalkou mam pod WinXP problem, ze nedokaze rozpoznat vyrobcu a kapacitu CD media a nie je schopna naformatovat 12cm CD-RW (rovnako sa od istej doby chovala aj CD-RW mechanika ktoru som teraz vymenil za PX-716, takze chyba bude bud na hardwari radica alebo vo Windows), funkcnost s mediami DVD+R, +RW a -RW je bezproblemova. Bol som zvedavy ako sa bude chovat pod Suse.

    Nalogovany ako default user som prazdnu mechaniku namountoval cez Yast (netusim ci je to potrebne, ale nepodarilo sa mi najst ziaden navod ako rozbehat napalovacku novsi ako 3 roky), ale K3B ju neobjavil. Nadetekoval ju az ked som sa prihlasil ako root. Je toto bezne? Tu na ABCL diskusii som nasiel stary prispevok ktory opisuje podobne chovanie (plna funkcnost iba pod rootom) tusim pod Mandrake. Da sa pouzit mechanika pod beznym userom?

    Pod rootom som v K3B chcel overit schopnost formatovania prepisovacieho media. Pri 10x a 24x CD-RW K3B rozpoznal spravne rychlost, ale pri oboch formatovanie zlyhalo. Pri zaciatku pokusu sa program snazi o power calibration (na mechanike sa prejavuje tym ze skusa rozne rychlosti zapisu), potom zahlasi ze medium mechanike nevyhovuje. Na 4x DVD-RW, ktore je pod Windows ochotna napalovat 2x, K3B nerozpozna spravnu rychlost zapisu, pokusa sa o rozne rychlosti od 1x po 15x a nakoniec prekvapivo skonstatuje ze medium tieto rychlosti nepodporuje. Dalej som s mediami pracovat neskusal.

    Tak moznosti su - a) toto chovanie je normalne a ja som nieco nenastavil; b) takto sa prejavuje potencialna chyba ktora pod Windows znemoznuje formatovat CD-RW atd.

    V pripade ze je to a), odporuci mi niekto link kde najst dobry BFU navod ako nastavit mechaniku? A pre vylucenie moznosti b) by sa hodila nejaka utilitka na zistenie vyrobcu CD media ktora pobezi na Live distribucii.

    BTW dopracoval som sa napriklad k tomuto ale som z toho dost blby...

    Dik vopred.

    Odpovědi

    5.4.2005 09:40 koty | skóre: 22 | blog: Koty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plextor 716 + Suse 9.2 Live DVD + K3B + BFU
    No, tohle spíš vypadá na špatný firmware. Jakou verzi máte? Verzi 1.06 najdete na stránce http://www.plextor.com/english/support/downloads/firm_716.htm
    5.4.2005 22:29 goodoldalex | skóre: 5 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plextor 716 + Suse 9.2 Live DVD + K3B + BFU
    Mam 1.06 ktory sa chova rovnako ako 1.05. Nova hardwarova platforma napalovacky udajne neumozuje pouzit starsi firmware.

    Kazdopadne sa vsak nejedna o problem mechaniky, kedze uplne rovnako sa chovala aj CD-RW Plextor 2410TA s roznymi verziami firmwaru. S nou problemy zacali ked som vymenil 40-zilovy ATA kabel za 80-zilovy aby BIOS stale nepistal (btw spatna vymena nepomohla).

    Len ma zaujima ci sa taketo chovanie da ocakavat v Linuxe alebo nie. Ak nie, tak mam problem s hardwarom.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.