Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.
Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.
Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.
Twitter testuje Poznámky (Notes). Tweet může mít 280 znaků, původně jenom 140. Poznámka může mít až 2 500 slov.
Byl vydán Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540). Mimo jiné řeší sdílení obrazovky na Waylandu. Nejnovější Zoom Client by se měl brzy objevit také na Flathubu (GitHub).
Příspěvek na blogu GitHubu informuje, že před rokem představený GitHub Copilot je již přístupný všem. Za 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně. Pro ověřené studenty a správce populárních open source projektů zdarma.
Společnost Espressif Systems oficiálně představila ESP32-C5. Nový člen rodiny SoC ESP32 má 32bitové RISC-V jádro a podporuje dual-band Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).
Pouzivam GeForce 2MX 200, 32M, nyni Debian Woody 3.0 a bez problemu jsem vzdycky behal na ovladacich od NVIDIE (kompilovano ze sourcu). Ted jsem upgradnul jadro na 2.4.19 (pred tim 2.4.16) a uz se mi nepodarilo rozbehnout kartu s OpenGL (posledni verze ovladacu od NVIDIE).
Vypada to, ze ovladace se spravne zavedou, pri startu xserveru nabehne logo NVIDIE a pak se pres to nahodi pruhy a obrazovka zatuhne. Pokud zavedu v XF86Config-4 pouze load "nv" (tedy bez OpenGL), slape karta spravne (ostatni zalezitosti XF86Configu jsou taky podle dokumentace).
Po procteni okolnich problemu me napada zkusit zmenit barevnou hloubku, pripadne obnovovaci frekvenci karty. Nicmene nevite nekdo, jestli je v jadre volba, ktera muze zamezit spravnemu fungovani karty?
Jakou kartu bych mel vlastne pro linux koupit, aby nebyly problemy s 3D? Kupoval jsem schvalne NVIDII, protoze je levna a slysel jsem, ze je v linuxu uplne bez problemu.
Diky.
Diky za vsechny rady. Po procteni jeste par clanku a rad na tomto servru jsem dosel k zaveru, ze problemy pravdepodobne zpusobuje absolutni nesnasenlivost ovladace NVIDIE a ovladace Frame Buferu. Tak jsem odinstaloval vse, co se FB nakym zpusobem tykalo (podporu z jadra, balicky), a ejhle, uz to zase chodi :o)
Jsem si skoro jisty (ale tvrdit to nebudu), ze jsem uz pred tim neuspesne zkousel jadro bez FB, tak nevim. Snad pomohlo odinstalovani balicku jako fbset.
Tiskni
Sdílej: