abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    Dne 30. června 2026 byla završena fyzická realizace projektu Czech National Quantum Communication Infrastructure (CZQCI), tedy České národní kvantové komunikační infrastruktury. Projekt byl realizován od 1. března 2023 a financován z Národního plánu obnovy částkou 121,6 milionu Kč. Cílem podpořeného projektu bylo vybudovat základy národní kvantové komunikační infrastruktury a ověřit možnosti jejího praktického využití. Mezi

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:11 | IT novinky

    Město Šumperk se stalo terčem kybernetického útoku, chod úřadu je omezen. Zjišťuje se, jestli unikla nějaká data. Cílem hackerů byla městská datová síť. První útoky zaznamenali odborníci na informační technologie již v pondělí večer, závady se ale plně projevily až dnes ráno. Město událost nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:55 | Bezpečnostní upozornění

    Samba, svobodná implementace síťového protokolu SMB/CIFS, byla vydána ve verzích 4.24.5, 4.23.10 a 4.22.11. Řešeno je 6 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | IT novinky

    Přední technologické společnosti (Adobe, Cadence, Capital One, Cisco, Cloudera, Cloudflare, Cognition, CrowdStrike, Databricks, Dell Technologies, DoorDash, Elastic, HPE, Hugging Face, IBM, LangChain, Linux Foundation, Microsoft, NAVER, NetApp, Nous Research, NVIDIA, OpenClaw, Palantir, Palo Alto Networks, Red Hat, Reflection AI, Salesforce, SAP, ServiceNow, Siemens, SK Telecom, Snowflake, SpacexAI, Synopsys, Thinking

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 18:11 | Zajímavý projekt

    Krabix.cz je online 3D konfigurátor krabiček pro 3D tisk s exportem do STL. Běží přímo v prohlížeči. Nic se neposílá na server.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:00 | Komunita

    Nadace Open Home Foundation spustila veřejnou preview verzi komunitní databáze zařízení pro Home Assistant. Má fungovat jako „Wikipedie pro chytrá zařízení".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Na stránce nového panelu Firefoxu přibudou nové widgety. Například denně aktualizována interaktivní křížovka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Zajímavý projekt

    PGSimCity (GitHub) je webová 3D vizualizace vnitřního fungování databázového systému PostgreSQL v podobě města. Vytvořena pomocí umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 03:33 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2259 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: FC3-Pristupova prava k /dev/nvidia*

    2.5.2005 19:34 gwaihir
    FC3-Pristupova prava k /dev/nvidia*
    Přečteno: 155×
    Dobry den, nedavno jsem na sve Fedore 3 nainstaloval originalni drivery nvidia. Vsechno funguje jak ma, az na to, ze specialni soubory /dev/nvidia0 a /dev/nvidiactl, ktere vetsina (nebo vsechny) OpenGL programy potrebuji, maji nastaveneho ownera R00T (prekvapive), a prava 0600. Takze kdyz je chci pouzit (treba TuxRacer), tak musim pokazde po startu systemu provadet su -c "chmod 0666 /dev/nvidia*", coz je ponekud otravne, uz tak musim rootovo heslo zadavat kazdou chvili.. V FAQ od nvidia jsem se docetl, ze za opakovane nastavovani pristupovych prav k hardwaru muze nejaky demon nebo co, ktery se konfiguruje v /etc/security/console.perms. Tak jsem podle navodu v FAQ ten soubor upravil (u < dri > jsem nastavil prava 0666). Potom jsem rebootoval. Mam defaulni runlevel 3, takze se prihlasuji v konzoli. Prihlasil jsem se jako obycejny user a pro jistotu jsem zadal "ls -l /dev/ | grep nvidia". Nadhera, vsechny soubory nvidia maji nastavena prava crw-rw-rw-. Zadal jsem "startx". Nabehlo GNOME, spustil jsem emulator konzole a opet jsem zadal "ls -l..." JENOMZE TAM ZASE BYLO crw------- ! Vubec nechapu, jak muze start iXek zmenit pristupova opravneni k nejakym souborum v /dev ? Muze mi prosim nekdo poradit ?

    Odpovědi

    2.5.2005 20:46 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FC3-Pristupova prava k /dev/nvidia*
    Mozno by som este pozrel /etc/udev/permissions.d/50-udev.permissions

    Je tam nieco taketo ?

    nvidia*:root:root:0660
    4.5.2005 19:13 gwaihir
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FC3-Pristupova prava k /dev/nvidia*
    Jasne, diky moc ! Opravil jsem to na 0666 a vsechno je OK. Jeste jednou diky...
    4.5.2005 19:23 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FC3-Pristupova prava k /dev/nvidia*
    Tak nevim. Tady patri tahle zarizeni skupine video, maji prava 0600 a vsechno funguje (Gentoo, udev-056).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.