Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
No, mod_rewrite ani mod_vhost vám pravda moc nepomohou. Máte-li stav "www.mujserver.cz/uzivatel1" až "www.mujserver.cz/uzivatelN" a chcete to převrtět na "uzivatel1.mujserver.cz" až "uzivatelN.mujserver.cz", pak musíte postupovat takto:
Nejprve je nutné upravit DNS záznamy domény mujserver.cz tak, aby uzivatel1.mujserver.cz až uzivatelN.mujserver.cz byly CNAME na kanonické jméno toho webserveru, na němž to celé běží. (Podotýkám, musí to být CNAME záznamy. Existují prasata, která vyrobí 150 A záznamů na jednu IP adresu, a konzistenci A záznamů s PTR záznamy mají zřejmě u prdele. Proto se to korektně řeší přes CNAME.)
No a následně toho vašeho Apače naučíte virtuální servery, což je úplná trivialitka, stačí v konfiguráku dostatečně hodněkrát napsat <VirtualHost ...>. Dokonce nemusíte ani číst dokumentaci (to je přece jenom moc práce, seznámit se s produktem, který používám), bude stačit nakouknout na vzorový httpd.conf, nejspíš to dáte dohromady i podle něj.
A kromě toho, když už se o tom bavíme, titulek "doména 3. řádu" je věcně úplně špatně, protože nejde o žádné domény 3. řádu, alébrž o mnoho (virtuálních) serverů v doméně 2. řádu (za předpokladu, že mujserver.cz je doména 2. řádu, spory na téma počítání od nuly nebo jedničky mě nebaví).
Pokud totiž začnete mluvit o doméně "o řád vyšší, než je ta moje stávající", tak to podle běžně uznávané terminologie znamená autonomní nameserver této domény a autonomní řešení reverzů. To je docela hodně jiné téma.
Ano, omlouvám se, to je samozřejmě pravda. Nicméně, začátek celé záležitosti je v DNS, to jaksi okecat ani ob něco_modovat nejde.
(RFC 1912, sekce 2.7)
Mně na tom nic pěkného nepřijde a 150 CNAME záznamů v DNS mi nepřipadá ani trochu jako něco divného:
# grep CNAME /var/named/zone/jednadomena.cz | wc -l 1417A dokonce mi ani nepřijde nic zvláštního na tom, mít v konfiguraci Apache 150 sekcí <VirtualHost>. Je to jenom otázka toho, jestli je mi úplně jedno, co můj server dělá, anebo jestli se starám o to, aby dělal přesně jenom to, co dělat má.
Ne každý CNAME existuje kvůli virtuálnímu webu, sekcí VirtualHost je v konfiguráku Apache jenom 329 . Želbohu, není to celé podle jednotného mustru, takže ten automatizující postup nejde použít.
To je jenom otázka času...
mujserver.cz
nijak neovlivníte to, na jakou IP adresu se budou překládat jména typu uzivatel.mujserver.cz
- takže pokud byste udělal jen to, co jste napsal, fungovat to nebude. Na tom trvám, přes to vlak nejede. Pokud máte v tom zónovém souboru ještě něco jiného, pak je docela dobře možné, že to fungovat bude, ale rozhodně ne zásluhou toho, co jste napsal…
v CNAME záznamu mám *.mojedomena.cz na www.mojedomena.cz :)To bych sem radsi nepsal...
pokud máte jiný nápad, jak všechny dotazy na "mojedomena.cz" směrovat na můj server, rád se přiučím a možná i opravím to co jsem spáchal doposudJa ne...
Nějak mi pořád uniká, co je špatného na tom, mít pro každý virtuál jeden CNAME záznam. Kolik těch virtuálů týdně nastavujete? Desítky, stovky, tisíce? I kdyby tisíce, tak snad máte nějaký evidenční systém, co kde kdo a jak, ne? A pokud jej máte, tak není až tak těžké z jeho databáze generovat i záznamy do DNS, ne?
Já se přiznám, že naprosto a úplně nechápu přístup "* CNAME www.mojedomena.cz". Teď nejde o korektnost síťových protokolů, ale jde mi o čistě faktografickou stránku věci. Snad na tom serveru provozuju konečnou (a mnou administrovanou) množinu webů. A tom okamžiku si snad spojím administraci spojenou se zakládáním uživatelů, virtuálů, ftp přístupů a podobně i s administrací DNS, to přece není žádná práce navíc. Anebo na tom serveru provozuju něco, a sám nevím co? No pokud je to tak, pak je další debata zbytečná.
Chápejte, mi nejde o "purismus" podle RFC, ale jde mi o "technický přístup k věci". A ten mi jednoznačně velí definovat v DNS přesně a právě jenom to, co existuje. Kdyby pro nic jiného, tak proto, že ping jakákolivsračka.mojedomena.cz mi bude nepochopitelně pingat. A to bych třeba já opravdu nesnesl.
edu
viděla něco úplně jiného. Jestli je vám tohle málo, pak to bude opravdu těžké…
Jinak už z vašeho druhého odstavce je patrné, že máte jen velmi mlhavé tušení, jak funguje DNS, a prakticky nulové povědomí o tom, co přesně znamená wildcard záznam. Pak je ale asi zbytečné snažit se vám něco vysvětlovat…
Aha, ten přístup znám. A modrá, hnědá a zeleno-žlutá jsem přece jenom barvy, té mědi je to jedno, v čem je obalená, ne? S váma bych fakt chtěl mít dvojdomek.
Už jsem to psal. Špatného je to, že úplněnaprostocokoliv.mojedomena.cz se bez potíží převede na IP adresu. ping jsemnapsalnějakoukravinu.mojedomena.cz bude pingat. Já třeba docela často někam pingám kvůli diagnostice, tu a tam se překlepnu v názvu, a ping mi odpoví "unknown host". Kdybych ovšem měl v DNS tu zvrácenou hvězdičku, tak se jakákoliv hovadina resolvne na IP webserveru a jakýkoliv překlep mi bude tajemně pingat.
V tom "nicneříkajícím RFC" hovoří navíc o problémech s "domain searching", což je věc, kterou zajišťuje direktiva search v /etc/resolv.conf. Zjednodušeně řešeno, je to automatické doplňování domén v DNS dotazech - nastavím třeba search mojedomena.cz jinadomena.cz nebo tak něco, a pak můžu zadat host cosi - hledá se cosi, cosi.mojedomena.cz a cosi.jinadomena.cz, dokud se něco z toho nenajde. Featura, kterou třeba taky docela používám - a pokud by mi první nameserver díky zhůvěřilé hvězdičce na každou moji pitomou otázku vrátil IP adresu webserveru, tak je mi to k ničemu.
To nastavení je prostě matoucí - vzbuzuje dojem existence věcí, které neexistují, a to je špatně.
Tiskni
Sdílej: