Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 6.10. Hlavní novinkou je podpora Secure Bootu.
Fathy Boundjadj představil webový prohlížeč běžící v terminálu s názvem Carbonyl. Postaven je na Chromiu. Podobný prohlížeč je Browsh. Ten je postaven na Firefoxu.
Byla vydána nová verze 33.1, tj. první stabilní verze nové řady 33, svobodného multimediálního centra MythTV (Wikipedie). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
OpenTTD (Wikipedie), tj. open source klon počítačové hry Transport Tycoon Deluxe, byl vydán v nové stabilní verzi 13.0. Přehled novinek v seznamu změn. OpenTTD lze instalovat také ze Steamu.
Jako každý měsíc je zde Virtuální Bastlírna s novinkami ze světa bastlení, elektroniky, vědy a techniky. Tento měsíc se navíc opravdu urodilo. Co si tedy bastlíři z projektu MacGyver.sh připravili? Ze světa software například zajímavá betaverze LTSpice 17.1, která umí počítat charakteristiku spínaných zdrojů z tranzientní simulace. Zároveň je tu první release candidate KiCADu 7 a brzy by měla být plnohodnotná verze 7. Nebo třeba
… více »Na YouTube byl představen projekt Open Assistant. Dle vývojářů se jedná o open source alternativu k ChatGPT aneb konverzační umělou inteligenci pro každého. Vývoj probíhá na GitHubu.
Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
modprobe snd-es18xx enable=1 isapnp=0 port=0x220 mpu_port=0x388 fm_port=0x330 irq=5 dma1=1 dma2=0
jen to v reprácích lupne a nic (v mixeru to mam vytažený).
XMMS při play se "jakoby" rozjede, ale stojí. Když zkusím aplay hodí mi to hlášku:aplay: pcm_write:1146: write error: Input/Outout errorMůj modprobe.conf vypadá takto:
# ALSA portion alias char-major-116 snd alias snd-card-0 snd-es18xx options snd-es18xx enable=1 isapnp=0 port=0x220 mpu_port=0x388 fm_port=0x330 irq=5 dma1=1 dma2=0 alias char-major-14 soundcore alias sound-slot-0 snd-card-0 alias sound-service-0-0 snd-mixer-oss alias sound-service-0-1 snd-seq-oss alias sound-service-0-3 snd-pcm-oss alias sound-service-0-8 snd-seq-oss alias sound-service-0-12 snd-pcm-ossPodle lsmod moduly nainstalovaný jsou, podle /proc/interrupts a /proc/dma by žádné koflikty být neměli. Můžete mi prosím říct, co mám ještě zkusit, kam se mám podívat? Jo a: kernel 2.6.11, MDK 10.2 a je to ntb Compaq Armada 1750
Pri dnesnich cenach PCI zvukovek se proste nevyplati mordovat se s nastavenim ISA zvukovky. I kdyz se Vam treba podari ji rozbehnout, muze dochazet ke konfliktum preruseni, nebot ISA karty neumeji sdilet preruseni. V jednom kompu mi tak nechodilo USB a kdyz jsem to pozprehazoval, zas dochazelo ke konfliktum s IDE atd. Vysledkem byla koupe CMI 8738 za 200 Kc a nazdar.
alias sound-slot-0 sb options sound dmabuf=1 alias synth0 opl3 options opl3 io=0x388 options sb io=0x220 irq=5 dma=1 dma16=0 mpu_io=0x330 esstype=1869 pnp=0tak se reproduktorů ozývá šum a při přehrávání se o nějakou činnost snaží, lupe v nich, ale to je všechno. dmesg vypíše
Sound: DMA (output) timed out - IRQ/DRQ config error??
.
Taky mi přijde divný, že když modulu dám parametr irq=5
, tak /proc/interrupts vypisuje toto7: 0 XT-PIC soundblaster- přiřazuje mu 7, čím to? V BIOSu je nastavení tak, jak to podstrkávám modulu. Windows mi zvuk hrají zcela normálně. I když ty si prostředky nějak přidělují po svém: io=0x250, irq=7, dma=1... Zkusím v BIOSu teda nastavit IRQ taky na 7, když to všichni chtějí
/etc/isapnp.conf
a zaveď modul (zkus to i bez parametrů, isapnp by se o to mělo postarat).
Na nejnižší úrovni otestuješ zvuk přesměrováním šumu do zvukovky:
cat /dev/urandom >/dev/dspPokud nemá zvukovku zabranou jiný program a v alsamixeru jsou vytažené hlasitosti, tak by měly repráky šumět. PS: Ta odkazovaná diskuse obsahuje poměrně dost informací.
Tiskni
Sdílej: