IBM kupuje za 11 miliard USD (229,1 miliardy Kč) firmu Confluent zabývající se datovou infrastrukturou. Posílí tak svoji nabídku cloudových služeb a využije růstu poptávky po těchto službách, který je poháněný umělou inteligencí.
Nejvyšší správní soud (NSS) podruhé zrušil pokutu za únik zákaznických údajů z e-shopu Mall.cz. Incidentem se musí znovu zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Samotný únik ještě neznamená, že správce dat porušil svou povinnost zajistit jejich bezpečnost, plyne z rozsudku dočasně zpřístupněného na úřední desce. Úřad musí vždy posoudit, zda byla přijatá opatření přiměřená povaze rizik, stavu techniky a nákladům.
Organizace Free Software Foundation Europe (FSFE) zrušila svůj účet na 𝕏 (Twitter) s odůvodněním: "To, co mělo být původně místem pro dialog a výměnu informací, se proměnilo v centralizovanou arénu nepřátelství, dezinformací a ziskem motivovaného řízení, což je daleko od ideálů svobody, za nimiž stojíme". FSFE je aktivní na Mastodonu.
Paramount nabízí za celý Warner Bros. Discovery 30 USD na akcii, tj. celkově o 18 miliard USD více než nabízí Netflix. V hotovosti.
Nájemný botnet Aisuru prolomil další "rekord". DDoS útok na Cloudflare dosáhl 29,7 Tbps. Aisuru je tvořený až čtyřmi miliony kompromitovaných zařízení.
Iced, tj. multiplatformní GUI knihovna pro Rust, byla vydána ve verzi 0.14.0.
FEX, tj. open source emulátor umožňující spouštět aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64, byl vydán ve verzi 2512. Před pár dny FEX oslavil sedmé narozeniny. Hlavní vývojář FEXu Ryan Houdek v oznámení poděkoval společnosti Valve za podporu. Pierre-Loup Griffais z Valve, jeden z architektů stojících za SteamOS a Steam Deckem, v rozhovoru pro The Verge potvrdil, že FEX je od svého vzniku sponzorován společností Valve.
Byla vydána nová verze 2.24 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia online tabulky Proton Sheets v Proton Drive.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíha EmacsConf 2025, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
named.conf
-------------------------------
/* ...
...
...
*/
// ak chcete pouzivat tento DNS server
// aj z localhost a napr. internej siete,
// ktoru mate doma, tak je celkom fajn
// nadefinovat si nejaky "doveryhodny" acl,
// ktory bude mat "vyssie prava" ako zvysok sveta.
acl "trusted" {
localhost;
//interna siet doma, napr.:
192.168.1.0/16;
};
/* ...
...
...
*/
options {
/* ...
...
...
*/
// default nastavenia pre cely bind
// pytat sa na Vase domeny mozu len trusted
allow-query {
trusted;
};
// default nastavenia pre cely bind
// pytat sa aj na ine domeny mozu len trusted
allow-recursion {
trusted;
};
// default nastavenia pre cely bind
// zone transfers z Vasho DNS mozu len trusted
allow-transfer {
trusted;
};
/* ...
...
...
*/
};
/* ...
...
...
*/
// definicia Vasej domeny
zone "nejaka_domena.sk" IN {
// typ DNS servra
type master;
// subor kde su udaje domeny
file "masters/nejaka_domena.sk.zone";
// update zony nemoze nikto
allow-update { none; };
// pytat sa na tuto domenu moze hocikto
allow-query { any; };
// robit zone transfers by mal mat
// dovolene urcite slave DNS
// a pripadne to mozete dovolit aj
// tym co patria do trusted
allow-transfer {
// IP adresa/adresy slave DNS
111.222.333.444;
// pripadne mozete povolit
// transfery aj z trusted
trusted;
};
// posielat oznamy o zmene zaznamov Vasej domeny
// slave DNS servru. Ak honemate, tak tam dajte no
notify yes;
};
/* ...
...
...
*/
Tiskni
Sdílej: