Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
No konečně někdo, kdo má stejnou zkušenost jako já. Jako bývalý redhaťák a následný fedorista jsem taky postupně došel k závěru, že Fedora už není použitelná ne na produkční server, ale už vůbec na nic. Systém, na kterém si musím udržovat čtyři různá jádra a rebootovat podle toho, jakou USB periferii zrovna potřebuju použít, se podle mého prostě přehoupl daleko za hranice něčeho, co má sloužit k seriozní práci. Je to prostě betaverze RHEL a z větší části nefunkční. Kdekdo mě za to chtěl sežrat, no ale jak koukám, nejsem úplný exot
Jak už vám někdo psal, CentOS je vaše volba. To je totiž RHEL, akorát bez toho RH - prostě z distribuce RHEL jsou odstraněná loga a další věci RH, jinak do toho není sáhnuté. My na produkčních serverech platíme za RHEL, na workstationech používáme CentOS a to tak, že k naprosté spokojenosti.
SuSE je podivná zelená německá věc, několikrát jsem s tím přišel do styku a vždycky to na mě působilo hrůzyplně. On to je totiž původem RH, akorát ňemčouři to dotáhli k dokonalosti, protože různé nelogičnosti a zmatenosti RH tam nechali, a navíc tam přidali celou soustavu dalších zrůdností a krkolomností. Možná kdybych měl vlasy na ježka a chodil v rajtkách, tak by mi SuSE přišlo logické, ale želbohu zmíněné premisy nesplňuju.
Aha, tak to se omlouvám, to jsem netušil. Init skripty v SuSE mě sice několikrát vyděsily k smrti, ale nikdy jsem nepotkal Slack, takže jsem nevěděl, že soudruzi z DDR si tu hrůzu nevymysleli sami.
Nic to ovšem nemění na mém názoru, že SuSE je podivná německá zelená věc.
Jak které verze, poslední dobou třeba byly laděny spíše do modra (9.3 už ovšem zase ne). Pokud tedy nemyslíte krabice. :-)
Mne naopak překvapily (při prvním seznámení, tj. verze 7.3) velmi příjemně konstrukcí
# Required-Start: $network $remote_fs $syslog
V porovnání s tím, co jsem znal z Red Hatu:
# chkconfig: 345 85 15
jsem to hodnotil jako ohromný pokrok.
To je zvláštní, mě stačí jedno jádro a klidně ve Fedoře používám různé USB flash disky, připojuji foťák, přes infraport mobil atd. a vše bez potíží. Jen to chce trošku snahy. Než na něco začnete plivat, zkuste se zamyslet.Systém, na kterém si musím udržovat čtyři různá jádra a rebootovat podle toho, jakou USB periferii zrovna potřebuju použít...
Ano, to je ten problém. Nesnažil jsem se ani trochu. Operační systém hodný toho jména se totiž musí chovat stabilně a predikovatelně, to je pro mě základní podmínka použitelnosti. Pokud se tak nechová, pro mě to není použitelný OS a nestojí mi za vůbec žádnou snahu se jím zabývat. Naštěstí existují i jiné věci než FC, které se chovají tak jak potřebuju.
Jinak nemám pocit, že bych na Fedoru plival - prostě jenom konstatuju, že se chová způsobem, který mi nevyhovuje. A co se týče zamýšlení, zamyslel jsem se přesně jednou a to nad tím, čím FC nahradit.
Tiskni
Sdílej: