Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
No konečně někdo, kdo má stejnou zkušenost jako já. Jako bývalý redhaťák a následný fedorista jsem taky postupně došel k závěru, že Fedora už není použitelná ne na produkční server, ale už vůbec na nic. Systém, na kterém si musím udržovat čtyři různá jádra a rebootovat podle toho, jakou USB periferii zrovna potřebuju použít, se podle mého prostě přehoupl daleko za hranice něčeho, co má sloužit k seriozní práci. Je to prostě betaverze RHEL a z větší části nefunkční. Kdekdo mě za to chtěl sežrat, no ale jak koukám, nejsem úplný exot
Jak už vám někdo psal, CentOS je vaše volba. To je totiž RHEL, akorát bez toho RH - prostě z distribuce RHEL jsou odstraněná loga a další věci RH, jinak do toho není sáhnuté. My na produkčních serverech platíme za RHEL, na workstationech používáme CentOS a to tak, že k naprosté spokojenosti.
SuSE je podivná zelená německá věc, několikrát jsem s tím přišel do styku a vždycky to na mě působilo hrůzyplně. On to je totiž původem RH, akorát ňemčouři to dotáhli k dokonalosti, protože různé nelogičnosti a zmatenosti RH tam nechali, a navíc tam přidali celou soustavu dalších zrůdností a krkolomností. Možná kdybych měl vlasy na ježka a chodil v rajtkách, tak by mi SuSE přišlo logické, ale želbohu zmíněné premisy nesplňuju.
Aha, tak to se omlouvám, to jsem netušil. Init skripty v SuSE mě sice několikrát vyděsily k smrti, ale nikdy jsem nepotkal Slack, takže jsem nevěděl, že soudruzi z DDR si tu hrůzu nevymysleli sami.
Nic to ovšem nemění na mém názoru, že SuSE je podivná německá zelená věc.
Jak které verze, poslední dobou třeba byly laděny spíše do modra (9.3 už ovšem zase ne). Pokud tedy nemyslíte krabice. :-)
Mne naopak překvapily (při prvním seznámení, tj. verze 7.3) velmi příjemně konstrukcí
# Required-Start: $network $remote_fs $syslog
V porovnání s tím, co jsem znal z Red Hatu:
# chkconfig: 345 85 15
jsem to hodnotil jako ohromný pokrok.
To je zvláštní, mě stačí jedno jádro a klidně ve Fedoře používám různé USB flash disky, připojuji foťák, přes infraport mobil atd. a vše bez potíží. Jen to chce trošku snahy. Než na něco začnete plivat, zkuste se zamyslet.Systém, na kterém si musím udržovat čtyři různá jádra a rebootovat podle toho, jakou USB periferii zrovna potřebuju použít...
Ano, to je ten problém. Nesnažil jsem se ani trochu. Operační systém hodný toho jména se totiž musí chovat stabilně a predikovatelně, to je pro mě základní podmínka použitelnosti. Pokud se tak nechová, pro mě to není použitelný OS a nestojí mi za vůbec žádnou snahu se jím zabývat. Naštěstí existují i jiné věci než FC, které se chovají tak jak potřebuju.
Jinak nemám pocit, že bych na Fedoru plival - prostě jenom konstatuju, že se chová způsobem, který mi nevyhovuje. A co se týče zamýšlení, zamyslel jsem se přesně jednou a to nad tím, čím FC nahradit.
Tiskni
Sdílej: