Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo
a podobné věci budou asi to, co chcete. Když už tady ale ten dotaz padl, tak...
pushd /; ls -l; popd
time { pushd /; ls -lR; popd; }
To sice ano, ale pro zadání hesla mu to asi nepomůže, na to by spíš potřeboval něco jako
- Takhle se lze jedním příkazem přepnout do kořenového adresáře, vypsat jeho obsah a vrátit se zpět:
pushd /; ls -l; popd
#echo "heslo" > su
(tohle je samozřejmě blbost)
echo "heslo" | su
. A ono to nejde, je tam pojistka.
Proto je nutné nastavit SUID bit na /bin/sh, čímž se uvedené problémy vyřeší. Na druhé straně tím vzniknou celé soustavy problémů nových
Dlouho, předlouho jsem uvažoval nad tím, zda tam pro jistotu nedodat nějaké to "PS: FTÍÍÍP", ale pak jsem usoudil, že to můžu vynechat. Že textů na téma SUID a s tím spojených rizik existují taková kvanta, že snad ani nemůže existovat člověk, který by znal zápis 'chmod +s ...' a alespoň jeden z těch textů nečetl... Nicméně, máte pravdu, asi předpokládám příliš mnoho.
Ale existuje i dost jiných důvodů, proč neopouštět terminál, jste-li přihlášeni jako uživatelv manuálu vyložil tak, že ono kouzelné 'root
. Napsat 'rm -rf /
' zabere jen několik sekund.
rm -rf /
' je něco jako vlock
a jal se to hned vyzkoušet… Podotýkám, že byl o pár hodin dříve informován o tom, co dělá příkaz rm
, včetně vysvětlení parametru -r
.
Jestliže jste server (jako root) jednou nainstaloval a správně nastavil (tj. včetně příslušných inicializačních skriptů), tak ten server prostě běží, a to tak, že pořád.
Ostatní uživatelé jej mohou používat coby jeho klienti (tj., mohou se k němu připojovat). Žádný jiný způsob "použití serveru uživatelem" není legitimní, není žádoucí a v zásadě ani neexistuje.
Pokud se skutečně snažíte docílit situace, aby řadový uživatel mohl na daném stroji dle libosti spouštět (a ukončovat) FTP server (a z vašeho nepříliš šťastně formulovaného dotazu to tak vypadá), tak svůj požadavek přehodnoťte.
gtkftpd
mi tak trochu běhá mráz po zádech, takže se neodvažuji zjišťovat, jestli je můj první dojem správný…
Máte pravdu, spojení "GTK" a "FTPD" v jednom názvu mi způsobuje zježení veškerého ochlupení. Dal jsem si tu práci, copypastnul název software do Googlu, a našel toto. Pasáž "What is it?" mě vyděsila ještě víc, než název programu.
Každopádně, pokud to někdo chce používat, já jsem ten poslední, kdo by mu to rozmlouval. Ve svých lepších dnech bych byl dokonce ochoten takového člověka i litovat.
kftpd
… :-)
Tiskni
Sdílej: