Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
1) musíš nainstalovat lilo na začátek root partišny, ne do MBR. volej ho
lilo -v
a čti si hlášky, jestli se to opravdu podařilo
2) příkazem:
dd if=/dev/hdxx of=/root/slack.bin bs=512 count=1
vytvoříš soubor slack.bin (hdxx je tvoje root partišna - ta, kam jsi dal lilo)
3) zkopíruješ slack.bin "do windows", tam kde je boot.ini, ntloader apod. (nejčastěji c:\), nemusí tam být adresář WINDOWS!, pozor, ty soubory jsou skryté a často jen pro čtení.
4) na konec boot.ini - na nový řádek! připíšeš:
c:\slack.bin Linux
kde c:\slack.bin je cesta k tomu zkopírovanému souboru a Linux je jméno, pod kterým ti to bude nabízet windowsí boot manager.
to je všechno.
Na názvu souboru (slack.bin) ani na názvu Linux nezáleží, klidně si to pojmenuj jak chceš.
Kopírování z Linuxu do win je možné:
a)
pomoucí diskety:
mount /dev/fd0 /nejaky/adresar
cp /root/slack.bin /nejaky/adresar
umount /nejaky/adresar
b)
přímým mountováním oddílu s windows (c:\), toho kde je boot.ini
mount /dev/hdyy /nejaky/adresar
cp /root/slack.bin /nejaky/adresar
umount /nejaky/adresar
Samozřejmě b) je možné pouze pokud je ten oddíl formátovaný jako FAT, nesmí to být NTFS(pro "experty": i pak to jde, ale musel bys mít zapnutou v jádře podporu pro zápis na NTFS a mít vytvořený ten soubor c:\slack.bin pomocí třeba notepadu(na obsahu nezáleží) z windows s přesnou velikostí 512 bytů, abys jej pak z Linuxu jen přepisoval, Linux jej na NTFS nemůže založit nebo změnit jeho velikost, ale může jej přepsat).
samozřejmě pokud ti instalátor zařídí, že tu partišnu už automaticky máš namountovanou k zápisu (FAT-kovou), tak mountování vynech
(pro "experty": pokud ti ji připojí ke čtení (NTFS-kovou), tak ji musíš odpojit a připojit jako zapisovatelnou, ale to snad není třeba psát )
Jasné??
V FC4 už lilo nebude - tam už bude jenom grub.
Nabootovat první CD a dát "linux rescue".
Systém by měl najít instalaci linuxu a namountovat ji.
Pak udelat chroot - je tam přesně napsán ten adresář (snad /mnt/sysimage)
A jsme v našem linuxu
a pak správně nainstalovat grub
asi by to chtělo vypsat:
fdisk -l
/etc/grub.conf
/etc/fstab
Tiskni
Sdílej: