Čínská distribuce Deepin byla v dosavadních vydáních založená na Debianu (dříve Ubuntu) a přidávala především vlastní desktopové prostředí. To se mění s chystaným vydáním v23, s nímž se distribuce osamostatňuje a přidává vlastní balíčkovací systém Linglong či transakční systémové aktualizace.
Martijn Braam na svém blogu rozepsal, proč odešel z PINE64 stojící za telefony PinePhone: "Nesouhlasil jsem s koncem komunitních edicí. Dnes se PinePhone dodává pouze s distribucí Manjaro. PINE64 se tak stará pouze o Manjaro a vývojáře Manjara nezajímají jiné distribuce. Toto už není komunita, která naslouchá vývojářům softwaru. Jako zástupce postmarketOS nemám žádný důvod, abych byl přímo zapojen do PINE64, pokud jediné, na čem záleží, jsou názory Manjara."
LCARS Desktop Environment, zkráceně lcarsde, je desktopové prostředí přinášející na linuxový desktop rozhraní LCARS ze Star Treku. Představení na YouTube na kanálu Chris Titus Tech. Autorem prostředí je Andreas Tennert
Canonical a Microsoft oznámili spolupráci na podpoře .NET 6 v Ubuntu. V Ubuntu 22.04 LTS lze .NET 6 jednoduše nainstalovat pomocí "apt install dotnet6". K dispozici jsou také kontejnery dotnet-runtime, dotnet-aspnet a dotnet-deps.
Debian slaví 29 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.
Nadace UBports oznámila podporu Ubuntu Touch pro Fairphone 4 v UBports instalátoru. Tato verze je založena na Halium 11.
Na letošním DEF CONu byl mimo jiné prezentován rootnutý displej z traktoru John Deere. Sick.Codes na něm pařil agro Dooma. Uvnitř displeje běží Linux.
ChimeraOS byla vydána ve verzi 34. Jedná se o linuxovou distribuci vycházející z Arch Linuxu zaměřenou na hráče počítačových her.
Byla vydána beta verze GNOME 43. Přehled novinek v souboru NEWS. Vyzkoušet lze instalační obraz GNOME OS.
Oficiálně byl vydán Android 13. Více na blogu věnovaném vývojářům a samozřejmě v poznámkách k vydání na AOSP (Android Open Source Project).
1) musíš nainstalovat lilo na začátek root partišny, ne do MBR. volej ho
lilo -v
a čti si hlášky, jestli se to opravdu podařilo
2) příkazem:
dd if=/dev/hdxx of=/root/slack.bin bs=512 count=1
vytvoříš soubor slack.bin (hdxx je tvoje root partišna - ta, kam jsi dal lilo)
3) zkopíruješ slack.bin "do windows", tam kde je boot.ini, ntloader apod. (nejčastěji c:\), nemusí tam být adresář WINDOWS!, pozor, ty soubory jsou skryté a často jen pro čtení.
4) na konec boot.ini - na nový řádek! připíšeš:
c:\slack.bin Linux
kde c:\slack.bin je cesta k tomu zkopírovanému souboru a Linux je jméno, pod kterým ti to bude nabízet windowsí boot manager.
to je všechno.
Na názvu souboru (slack.bin) ani na názvu Linux nezáleží, klidně si to pojmenuj jak chceš.
Kopírování z Linuxu do win je možné:
a)
pomoucí diskety:
mount /dev/fd0 /nejaky/adresar
cp /root/slack.bin /nejaky/adresar
umount /nejaky/adresar
b)
přímým mountováním oddílu s windows (c:\), toho kde je boot.ini
mount /dev/hdyy /nejaky/adresar
cp /root/slack.bin /nejaky/adresar
umount /nejaky/adresar
Samozřejmě b) je možné pouze pokud je ten oddíl formátovaný jako FAT, nesmí to být NTFS(pro "experty": i pak to jde, ale musel bys mít zapnutou v jádře podporu pro zápis na NTFS a mít vytvořený ten soubor c:\slack.bin pomocí třeba notepadu(na obsahu nezáleží) z windows s přesnou velikostí 512 bytů, abys jej pak z Linuxu jen přepisoval, Linux jej na NTFS nemůže založit nebo změnit jeho velikost, ale může jej přepsat).
samozřejmě pokud ti instalátor zařídí, že tu partišnu už automaticky máš namountovanou k zápisu (FAT-kovou), tak mountování vynech
(pro "experty": pokud ti ji připojí ke čtení (NTFS-kovou), tak ji musíš odpojit a připojit jako zapisovatelnou, ale to snad není třeba psát )
Jasné??
V FC4 už lilo nebude - tam už bude jenom grub.
Nabootovat první CD a dát "linux rescue".
Systém by měl najít instalaci linuxu a namountovat ji.
Pak udelat chroot - je tam přesně napsán ten adresář (snad /mnt/sysimage)
A jsme v našem linuxu
a pak správně nainstalovat grub
asi by to chtělo vypsat:
fdisk -l
/etc/grub.conf
/etc/fstab
Tiskni
Sdílej: