Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
1) musíš nainstalovat lilo na začátek root partišny, ne do MBR. volej ho
lilo -v
a čti si hlášky, jestli se to opravdu podařilo
2) příkazem:
dd if=/dev/hdxx of=/root/slack.bin bs=512 count=1
vytvoříš soubor slack.bin (hdxx je tvoje root partišna - ta, kam jsi dal lilo)
3) zkopíruješ slack.bin "do windows", tam kde je boot.ini, ntloader apod. (nejčastěji c:\), nemusí tam být adresář WINDOWS!, pozor, ty soubory jsou skryté a často jen pro čtení.
4) na konec boot.ini - na nový řádek! připíšeš:
c:\slack.bin Linux
kde c:\slack.bin je cesta k tomu zkopírovanému souboru a Linux je jméno, pod kterým ti to bude nabízet windowsí boot manager.
to je všechno.
Na názvu souboru (slack.bin) ani na názvu Linux nezáleží, klidně si to pojmenuj jak chceš.
Kopírování z Linuxu do win je možné:
a)
pomoucí diskety:
mount /dev/fd0 /nejaky/adresar
cp /root/slack.bin /nejaky/adresar
umount /nejaky/adresar
b)
přímým mountováním oddílu s windows (c:\), toho kde je boot.ini
mount /dev/hdyy /nejaky/adresar
cp /root/slack.bin /nejaky/adresar
umount /nejaky/adresar
Samozřejmě b) je možné pouze pokud je ten oddíl formátovaný jako FAT, nesmí to být NTFS(pro "experty": i pak to jde, ale musel bys mít zapnutou v jádře podporu pro zápis na NTFS a mít vytvořený ten soubor c:\slack.bin pomocí třeba notepadu(na obsahu nezáleží) z windows s přesnou velikostí 512 bytů, abys jej pak z Linuxu jen přepisoval, Linux jej na NTFS nemůže založit nebo změnit jeho velikost, ale může jej přepsat).
samozřejmě pokud ti instalátor zařídí, že tu partišnu už automaticky máš namountovanou k zápisu (FAT-kovou), tak mountování vynech
(pro "experty": pokud ti ji připojí ke čtení (NTFS-kovou), tak ji musíš odpojit a připojit jako zapisovatelnou, ale to snad není třeba psát )
Jasné??
V FC4 už lilo nebude - tam už bude jenom grub.
Nabootovat první CD a dát "linux rescue".
Systém by měl najít instalaci linuxu a namountovat ji.
Pak udelat chroot - je tam přesně napsán ten adresář (snad /mnt/sysimage)
A jsme v našem linuxu
a pak správně nainstalovat grub
asi by to chtělo vypsat:
fdisk -l
/etc/grub.conf
/etc/fstab
Tiskni
Sdílej: