Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Před půl rokem představený webový vyhledávač You.com (Wikipedie) se zaměřuje také na kodéry. Vyzkoušet lze YouCode.
RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
Prosím chytré uživatele o pár nápadů, čím by to mohlo být.
Problém vypadá takto: Tiskárna (v titulku) je GDI tiskárna a je pro ni ovladač min12xxw. Na mém (relativně novém) notebooku tiskne bez problémů přes USB. Mám tam CUPS, ppd soubor z linuxprinting.org, filtry foomatic a zmíněný driver.
Nedávno jsem potřeboval tiskárnu zprovoznit na starém desktopu, který nemá USB. Podnikl jsem podobné kroky jako u notebooku, jen jsem při konfiguraci (pochopitelně) vybral LPT. Tiskárna se "normálně" detekovala přes PnP. Jenže netiskne. Při tiskové úloze bliká a bliká, jako že přijímá data, ale ono nic.
Máte-li někdo tušení, kde může být chyba, prosím poraďte mi, jak by se dala nejlépe vystopovat.
Právě jsem přišel na něco nového. V souboru /etc/cups/cupsd.conf jsem zvýšil log level na debug, takže jsem se pak ve /var/log/cups/error_log dočetl několik zajímavých věcí.
První věc, chyběl adresář /var/spool/cups/tmp. Doplnil jsem ho, ale nepomohlo to.
Druhá věc, objevuje se tam Unrecoverable error: rangecheck in %set_screen_continue. Nevím, jestli právě kvůli tomu dochází ke zmaření celé tiskové úlohy nebo zda to souvisí jen s nějakou chybou ve webovém rozhraní CUPS...
Webové rozhraní serveru CUPS už mi zpřístupní nastavení tiskárny a není tam žádný error. Začalo to samo fungovat, což je nevysvětlitelné. Nastavení jsem neměnil.
Jinak platí všechno z minulého příspěvku. Bliká a bliká, ale nakonec nic. Prosím poraďte mi, aspoň třeba nějaký drobný hintík, čím by to mohlo být...
Problém vyřešen. Ale jak! Tomu bych nikdy nevěřil, kdyby se mi to fakt nestalo.
Nikde v diskusních skupinách o tom nebyla zmínka. První indicie jsem našel v prastarých příspěvcích z let 1992 a 1994. (!) Tehdy existovaly počítače bez matematického koprocesoru. Při příliš odvážném použití instrukcí pro plovoucí řádovou čárku došlo v procesoru ke kumulaci chyb. To tenkrát úplně zbouralo některé tiskové filtry pro FreeBSD.
Stroj, na kterém problém nastal, měl CPU Cyrix M II. Taková volba v kernelu není, tedy jsem zvolil Pentium II. To byla vážná chyba, protože Pentium II má mnohem lepší FPU. V Cyrixu se kvůli tomu kumulovaly chyby tak moc, až to shodilo filtr Ghostscript, což jsem se dočetl v logu od CUPS.
Kompiloval jsem kernel několikrát. Funkční konfiguraci jsem získal teprve s nastavením M686 (Pentium-Pro) a zapnutým ACPI. (Processor + Power Management Timer Support zapnuté.) Je to podivné, zvlášť když ten stroj ACPI nemá. Zapnul jsem i Generic x86 support, což je v Processor Type and Features. To nemělo na funkci Ghostscriptu (kupodivu) vliv, ale může údajně kernel zrychlit na nestandardních CPU.
Problém byl tedy tam, kde by ho člověk nejméně čekal. Kdo by to byl řekl, že se kernel bude chovat takto... Pokud chce lepší FPU, radši by měl zpanikařit. Dále platí: Třikrát konfiguruj a jednou kompiluj.
No a už to tiskne!
Tiskni
Sdílej: