Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Prosím chytré uživatele o pár nápadů, čím by to mohlo být.
Problém vypadá takto: Tiskárna (v titulku) je GDI tiskárna a je pro ni ovladač min12xxw. Na mém (relativně novém) notebooku tiskne bez problémů přes USB. Mám tam CUPS, ppd soubor z linuxprinting.org, filtry foomatic a zmíněný driver.
Nedávno jsem potřeboval tiskárnu zprovoznit na starém desktopu, který nemá USB. Podnikl jsem podobné kroky jako u notebooku, jen jsem při konfiguraci (pochopitelně) vybral LPT. Tiskárna se "normálně" detekovala přes PnP. Jenže netiskne. Při tiskové úloze bliká a bliká, jako že přijímá data, ale ono nic.
Máte-li někdo tušení, kde může být chyba, prosím poraďte mi, jak by se dala nejlépe vystopovat.
Právě jsem přišel na něco nového. V souboru /etc/cups/cupsd.conf jsem zvýšil log level na debug, takže jsem se pak ve /var/log/cups/error_log dočetl několik zajímavých věcí.
První věc, chyběl adresář /var/spool/cups/tmp. Doplnil jsem ho, ale nepomohlo to.
Druhá věc, objevuje se tam Unrecoverable error: rangecheck in %set_screen_continue. Nevím, jestli právě kvůli tomu dochází ke zmaření celé tiskové úlohy nebo zda to souvisí jen s nějakou chybou ve webovém rozhraní CUPS...
Webové rozhraní serveru CUPS už mi zpřístupní nastavení tiskárny a není tam žádný error. Začalo to samo fungovat, což je nevysvětlitelné. Nastavení jsem neměnil.
Jinak platí všechno z minulého příspěvku. Bliká a bliká, ale nakonec nic. Prosím poraďte mi, aspoň třeba nějaký drobný hintík, čím by to mohlo být...
Problém vyřešen. Ale jak! Tomu bych nikdy nevěřil, kdyby se mi to fakt nestalo.
Nikde v diskusních skupinách o tom nebyla zmínka. První indicie jsem našel v prastarých příspěvcích z let 1992 a 1994. (!) Tehdy existovaly počítače bez matematického koprocesoru. Při příliš odvážném použití instrukcí pro plovoucí řádovou čárku došlo v procesoru ke kumulaci chyb. To tenkrát úplně zbouralo některé tiskové filtry pro FreeBSD.
Stroj, na kterém problém nastal, měl CPU Cyrix M II. Taková volba v kernelu není, tedy jsem zvolil Pentium II. To byla vážná chyba, protože Pentium II má mnohem lepší FPU. V Cyrixu se kvůli tomu kumulovaly chyby tak moc, až to shodilo filtr Ghostscript, což jsem se dočetl v logu od CUPS.
Kompiloval jsem kernel několikrát. Funkční konfiguraci jsem získal teprve s nastavením M686 (Pentium-Pro) a zapnutým ACPI. (Processor + Power Management Timer Support zapnuté.) Je to podivné, zvlášť když ten stroj ACPI nemá. Zapnul jsem i Generic x86 support, což je v Processor Type and Features. To nemělo na funkci Ghostscriptu (kupodivu) vliv, ale může údajně kernel zrychlit na nestandardních CPU.
Problém byl tedy tam, kde by ho člověk nejméně čekal. Kdo by to byl řekl, že se kernel bude chovat takto... Pokud chce lepší FPU, radši by měl zpanikařit. Dále platí: Třikrát konfiguruj a jednou kompiluj.
No a už to tiskne!
Tiskni
Sdílej: