Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
du -sh
, df
echo $[$(stat -fc '%s*%f' /home)]Ale krk bych za to nedal, %s není podle manu ta správná velikost bloku -- ovšem s touto mi to na rozdíl od ostatních dává správné výsledky.
df
a počítá to podle všeho taky z f_bsize, alespoň na Linuxu, takže metoda z prvního příspěvku patrně funguje -- a nevyžaduje parsování žádných nesmyslů.
df -h | awk '{print $2}'
.
man
, info
, head
, tail
, grep
, cut
, tr
, nl
. Manuálové stránky týchto nástrojov sú dosť dobré a hlavne obsahujú sekciu SEE ALSO, v ktorej vždy nájdeš odkazy na príbuzné nástroje, o ktorých by Ti ani vo sne nenapadlo, že existujú. Získaš tak vedomosť o sade výkonných nástrojov, z ktorých každý Ti po troch použitiach takpovediac "prirastie k ruke" a nebudeš vedieť pochopiť, ako sa dajú vôbec používať niektoré operačné systémy, ktoré nimi nedisponujú. ale problém je, že je to anglicky, a tudíž pro mně nesrozumitelné....Že by výmluva? O těhle příkazech toho najdeš spoustu i v češtině, ale to bys musel chtít hledat.
... je to anglicky, a tudíž pro mně nesrozumitelné...Existuje množstvo kníh v češtine, napríklad Linux Documentation Project, ale aj veľa rozsahovo menších. Na webe je veľa článkov rôznych nadšencov. Možno to bude znieť sproste, ale najlepšia rada je: uč sa po anglicky. Kto chce "delat do počítačú", bez angličtiny neurobí ani krok. Neboj sa! Dokumentáciu píšu z veľkej časti ľudia, čo rovnako ako Ty namajú angličtinu ako rodnú reč, a teda je ich angličtina jednoduchá, ich slovná zásoba sa rýchlo začne prekrývať s Tvojou. Po čase zistíš, že počítačová literatúra je celá zložená zo "zopár" anglických slov, ktoré sa v rôznych kombináciách opakujú. For fun: na jednej konferencii som zažil japonku, ktorá vedela po anglicky výrazy "robot one", "robot two", "not learn, just share information" a z týchto výrazov poskladala 45 minúnovú prezentáciu.
df /adresář
je nesmysl, protože ti to vždy vrátí celkovou velikost oddílu (ve kterém daný adresář leží).
Pokud chceš velikost oddílu, napiš ještě | grep -v Available
.
stat
(ach ta lennost echo $[$(stat -fc "%f*%s" /home)]Pokud chceš jiné jednotky, stačí upravit formátovací řetězec
echo $[$(stat -fc "%f*%s/1024" /home)]K # kilobajty echo $[$(stat -fc "%f*%s/1048576" /home)]M # megabajty
man grep man cut
Tiskni
Sdílej: