Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
User-Agent
je u windowsové a linuxové verze Firefoxe různá.
/sbin/sysctl net.ipv4.ip_forward=1 /sbin/iptables -t nat -o eth0 -j MASQUERADEPokud výstupní síťové zařízení není
eth0
, dosaďte tam svoje.
Na počítačích vnitřní sítě musí být nastaveny adresy ve stejné podsíti s routerem: router třeba 10.1.1.1
s maskou 255.255.255.0
, počítače vevnitř pak 10.1.1.2
a 10.1.1.3
se stejnou maskou. Výchozí branou jim pak bude router (10.1.1.1
), adresy DNS vyčtete z /etc/resolv.conf
na routeru. Nutným předpokladem funkčnosti je kromě funkčního připojení k internetu na routeru také vhodně zkompilované jádro obsahující nejlépe všechny moduly pro iptables
.
Tohle je ošklivý zlozvyk, doporučuji maškarádovat jen ty zdrojové adresy, které máte skutečně v úmyslu překládat. Jinak stačí drobná změna (třeba zavedení demilitarizované zóny) a okamžitě nastanou problémy.
[yyy@xxx]# /sbin/iptables -t nat -o eth1 -j MASQUERADE
mi zahlasi chybu
iptables v1.2.9: no command specified
-A PREROUTING
třeba někam za -t nat
.
[root@rimek niobi]# /sbin/iptables -t nat -o eth0 -j MASQUERADE -A PREROUTING
iptables v1.2.9: Can't use -o with PREROUTING
Try `iptables -h' or 'iptables --help' for more information.
rm -rf /
' (nebo něco podobného) a vy to poslušně uděláte. (Ne, nezkoušejte to. You have been warned.)
iptables
nejspíš nevadí, čistě logicky bych se přimlouval spíš za toto pořadí parametrů:
iptables -t nat -A POSTROUTING -s $INTNET -o eth0 -j MASQUERADE
iptables -t nat -A POSTROUTING -s $INTNET -o eth0 -j SNAT --to $EXTIP
Příslušné proměnné si samozřejmě nastavte podle své konfigurace. Druhá varianta je vhodnější, je-li adresa přidělena staticky.
iptables v1.2.9: Couldn't load target `MASQUARADE':/lib/iptables/libipt_MASQUARADE.so: cannot open shared object file: No such file or directory
Try `iptables -h' or 'iptables --help' for more information.
MASQUERADE
".
tcpdump
nebo ethereal
a podívat se, co a kudy vlastně běhá.
iptables
vypnutá, mimo toho jediného na překlad adres (už ho radši přepisovat nebudu iptables -Z iptables -F iptables -t nat -F PREROUTING iptables -t nat -F OUTPUT iptables -t nat -F POSTROUTING iptables -t mangle -F PREROUTING iptables -t mangle -F OUTPUT iptables -X iptables -P INPUT ACCEPT iptables -P FORWARD ACCEPT iptables -P OUTPUT ACCEPTTo první smaže počítatla, to druhé je jako
-t filter
a maže to řetězce pravidel. -X
smaže uživatelsky definovaný řetězce a poslední tři řádky nastavují paketům volný průchod.
Potom bych tam zkusil ten jediný příkaz iptables ...
uvedený výše a ty pingy.
iptables -F iptables -X iptables -t nat -F iptables -t nat -X iptables -t mangle -F iptables -t mangle -XJe to obecnější a řeší to i situaci, kdy v těch tabulkách bylo něco, s čím jste nepočítal.
iptables -t nat -A PREROUTING -o eth0 -s 10.1.1.0/24 -j MASQUERADE
v plné podobě.
POSTROUTING
:-)
POSTROUTING
, ale PREROUTING
se mi nějak líp píše. Asi tím, že ho zrovna na nic nepotřebuju. ta pokuta by byla jen za použití druhé adresyA to se dělá jak? Pokud vím, většina připojení k internetu nevede do bytu jako ethernet, aby to bylo možné. Některé jsou ethernetové (NetBox), ale tam mají v databázi natvrdo MAC adresu. O ostatních nevím nic. Pokud jde o připojování více počítačů do internetu, tak zrovna ten Netbox má ve svých obchodních podmínkách tohle: Uživatel se zavazuje zejména: [...] nepřipojovat ke koncovému bodu (místu) více než jedno koncové zařízení, pokud k tomuto neudělí poskytovatel výslovně souhlas [...] To je podle mě jen neurčitý blábol, protože jeden kabel nelze strčit do dvou zařízení zaráz.
Tiskni
Sdílej: