Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Zdravím, nedaří se mi v Debianu (sarge) nastavit správně češtinu v consoli (pod KDE je OK). Klávesnici přepnu pomocí [pause]
a při psaní znaků s ěščřžýáíéúů apod. se píšou nesmysly.
Locales mám nastavené takto:
LANG=cs_CZ.UTF-8
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
LC_ALL=
Soubor /etc/console-tools/config
vypadá takto (jen konec):
LEDS=+num
APP_CHARSET_MAP=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc1=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc2=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc3=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc4=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc5=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc6=iso02
SCREEN_FONT=lat2-sun16
Ale pokud třeba udělám v consoli mkdir ěščřžýáíéúů
, sice na obrazovce console vidím nesmysle, ale v KDE je to napsáno správně, takže chyba je nejspíš ve fontech, který však nevím jak nastavit.
LatArCyrHeb-16+
, nebo něco podobného.
SCREEN_FONT
jako LatArCyrHeb-16+
a LatArCyrHeb-16
, jediná vyditelná změna je, že při psaní ěščřžýáíéúů... se nepíše vůbec nic
dpkg-reconfigure locales
.
unicode_start
.
/etc/init.d/keymap.sh
dpkg-reconfigure locales
, tak co jsem mohl ještě zmotat?
export LANG=cs_CZ.UTF-8 unicode_start setfont LarArCyrHeb-16Zjistil jsem, že to nefunguje, protože nebylo
cs_CZ.UTF8
. Tak jsem spustil ještě toto:
localedef -i cs_CZ -f UTF-8 cs_CZ.UTF-8Pak jsem spustil znova příkazy nahoře a najednou to vcelku fungovalo, akorát v Midnight Commanderu (ani nikde jinde) nefungovaly rámečky. Čekal bych, že ten váš příkaz nějak pokazil
/usr/lib/locale/locale-archive
.
P.S.: Všechny tyto informace jsou naprosto bez záruky. Unicode mi poprvé vnucoval Red Hat 8 a udělal jsem vždycky všechno pro to, abych se ho zbavil. Toto jsou jen mé matné vzpomínky.
Žil jsem v domění, že to debianí skripty dělají automaticky. Dokonce to tam i někde bylo podobně jako
loadkeys /etc/console/boottime.kmap.gz dumpkeys|loadkeys -uAle toto asi nefungovalo, tak to odstranili a správné řešení tam nedali.
Vyplnit jsem bugreport i s patchem, který to opravuje, tak doufám, že to bude brzy i v oficiální verzi.
Jen jedna věc teď nefunguje a to jsou mrtvé klávesy. To je možná tím, že nepoužívám debianní kernel ale svůj, který neobsahuje ty správné patche.
...který to opravuje...Myslíte to
unicode_start
?
Na kernelu by to podle mě nemělo zaviset.
Právě že asi jo. Např. zde o tom něco je. Používám 2.6.12-ck3 a stále to nefunguje, ten neoficiální patch vyzkouším při další kompilaci kernelu (tzn. 2.6.13-ck?).
Tiskni Sdílej: