Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Vylepšení od Ondselu jsou/budou ve FreeCADu 1.0.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Zdravím, nedaří se mi v Debianu (sarge) nastavit správně češtinu v consoli (pod KDE je OK). Klávesnici přepnu pomocí [pause]
a při psaní znaků s ěščřžýáíéúů apod. se píšou nesmysly.
Locales mám nastavené takto:
LANG=cs_CZ.UTF-8
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
LC_ALL=
Soubor /etc/console-tools/config
vypadá takto (jen konec):
LEDS=+num
APP_CHARSET_MAP=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc1=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc2=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc3=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc4=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc5=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc6=iso02
SCREEN_FONT=lat2-sun16
Ale pokud třeba udělám v consoli mkdir ěščřžýáíéúů
, sice na obrazovce console vidím nesmysle, ale v KDE je to napsáno správně, takže chyba je nejspíš ve fontech, který však nevím jak nastavit.
LatArCyrHeb-16+
, nebo něco podobného.
SCREEN_FONT
jako LatArCyrHeb-16+
a LatArCyrHeb-16
, jediná vyditelná změna je, že při psaní ěščřžýáíéúů... se nepíše vůbec nic
dpkg-reconfigure locales
.
unicode_start
.
/etc/init.d/keymap.sh
dpkg-reconfigure locales
, tak co jsem mohl ještě zmotat?
export LANG=cs_CZ.UTF-8 unicode_start setfont LarArCyrHeb-16Zjistil jsem, že to nefunguje, protože nebylo
cs_CZ.UTF8
. Tak jsem spustil ještě toto:
localedef -i cs_CZ -f UTF-8 cs_CZ.UTF-8Pak jsem spustil znova příkazy nahoře a najednou to vcelku fungovalo, akorát v Midnight Commanderu (ani nikde jinde) nefungovaly rámečky. Čekal bych, že ten váš příkaz nějak pokazil
/usr/lib/locale/locale-archive
.
P.S.: Všechny tyto informace jsou naprosto bez záruky. Unicode mi poprvé vnucoval Red Hat 8 a udělal jsem vždycky všechno pro to, abych se ho zbavil. Toto jsou jen mé matné vzpomínky.
Žil jsem v domění, že to debianí skripty dělají automaticky. Dokonce to tam i někde bylo podobně jako
loadkeys /etc/console/boottime.kmap.gz dumpkeys|loadkeys -uAle toto asi nefungovalo, tak to odstranili a správné řešení tam nedali.
Vyplnit jsem bugreport i s patchem, který to opravuje, tak doufám, že to bude brzy i v oficiální verzi.
Jen jedna věc teď nefunguje a to jsou mrtvé klávesy. To je možná tím, že nepoužívám debianní kernel ale svůj, který neobsahuje ty správné patche.
...který to opravuje...Myslíte to
unicode_start
?
Na kernelu by to podle mě nemělo zaviset.
Právě že asi jo. Např. zde o tom něco je. Používám 2.6.12-ck3 a stále to nefunguje, ten neoficiální patch vyzkouším při další kompilaci kernelu (tzn. 2.6.13-ck?).
Tiskni Sdílej: