Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Zdravím, nedaří se mi v Debianu (sarge) nastavit správně češtinu v consoli (pod KDE je OK). Klávesnici přepnu pomocí [pause]
a při psaní znaků s ěščřžýáíéúů apod. se píšou nesmysly.
Locales mám nastavené takto:
LANG=cs_CZ.UTF-8
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
LC_ALL=
Soubor /etc/console-tools/config
vypadá takto (jen konec):
LEDS=+num
APP_CHARSET_MAP=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc1=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc2=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc3=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc4=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc5=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc6=iso02
SCREEN_FONT=lat2-sun16
Ale pokud třeba udělám v consoli mkdir ěščřžýáíéúů
, sice na obrazovce console vidím nesmysle, ale v KDE je to napsáno správně, takže chyba je nejspíš ve fontech, který však nevím jak nastavit.
LatArCyrHeb-16+
, nebo něco podobného.
SCREEN_FONT
jako LatArCyrHeb-16+
a LatArCyrHeb-16
, jediná vyditelná změna je, že při psaní ěščřžýáíéúů... se nepíše vůbec nic
dpkg-reconfigure locales
.
unicode_start
.
/etc/init.d/keymap.sh
dpkg-reconfigure locales
, tak co jsem mohl ještě zmotat?
export LANG=cs_CZ.UTF-8 unicode_start setfont LarArCyrHeb-16Zjistil jsem, že to nefunguje, protože nebylo
cs_CZ.UTF8
. Tak jsem spustil ještě toto:
localedef -i cs_CZ -f UTF-8 cs_CZ.UTF-8Pak jsem spustil znova příkazy nahoře a najednou to vcelku fungovalo, akorát v Midnight Commanderu (ani nikde jinde) nefungovaly rámečky. Čekal bych, že ten váš příkaz nějak pokazil
/usr/lib/locale/locale-archive
.
P.S.: Všechny tyto informace jsou naprosto bez záruky. Unicode mi poprvé vnucoval Red Hat 8 a udělal jsem vždycky všechno pro to, abych se ho zbavil. Toto jsou jen mé matné vzpomínky.
Žil jsem v domění, že to debianí skripty dělají automaticky. Dokonce to tam i někde bylo podobně jako
loadkeys /etc/console/boottime.kmap.gz dumpkeys|loadkeys -uAle toto asi nefungovalo, tak to odstranili a správné řešení tam nedali.
Vyplnit jsem bugreport i s patchem, který to opravuje, tak doufám, že to bude brzy i v oficiální verzi.
Jen jedna věc teď nefunguje a to jsou mrtvé klávesy. To je možná tím, že nepoužívám debianní kernel ale svůj, který neobsahuje ty správné patche.
...který to opravuje...Myslíte to
unicode_start
?
Na kernelu by to podle mě nemělo zaviset.
Právě že asi jo. Např. zde o tom něco je. Používám 2.6.12-ck3 a stále to nefunguje, ten neoficiální patch vyzkouším při další kompilaci kernelu (tzn. 2.6.13-ck?).
Tiskni
Sdílej: