Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Zdravím, nedaří se mi v Debianu (sarge) nastavit správně češtinu v consoli (pod KDE je OK). Klávesnici přepnu pomocí [pause]
a při psaní znaků s ěščřžýáíéúů apod. se píšou nesmysly.
Locales mám nastavené takto:
LANG=cs_CZ.UTF-8
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
LC_ALL=
Soubor /etc/console-tools/config
vypadá takto (jen konec):
LEDS=+num
APP_CHARSET_MAP=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc1=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc2=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc3=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc4=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc5=iso02
APP_CHARSET_MAP_vc6=iso02
SCREEN_FONT=lat2-sun16
Ale pokud třeba udělám v consoli mkdir ěščřžýáíéúů
, sice na obrazovce console vidím nesmysle, ale v KDE je to napsáno správně, takže chyba je nejspíš ve fontech, který však nevím jak nastavit.
LatArCyrHeb-16+
, nebo něco podobného.
SCREEN_FONT
jako LatArCyrHeb-16+
a LatArCyrHeb-16
, jediná vyditelná změna je, že při psaní ěščřžýáíéúů... se nepíše vůbec nic
dpkg-reconfigure locales
.
unicode_start
.
/etc/init.d/keymap.sh
dpkg-reconfigure locales
, tak co jsem mohl ještě zmotat?
export LANG=cs_CZ.UTF-8 unicode_start setfont LarArCyrHeb-16Zjistil jsem, že to nefunguje, protože nebylo
cs_CZ.UTF8
. Tak jsem spustil ještě toto:
localedef -i cs_CZ -f UTF-8 cs_CZ.UTF-8Pak jsem spustil znova příkazy nahoře a najednou to vcelku fungovalo, akorát v Midnight Commanderu (ani nikde jinde) nefungovaly rámečky. Čekal bych, že ten váš příkaz nějak pokazil
/usr/lib/locale/locale-archive
.
P.S.: Všechny tyto informace jsou naprosto bez záruky. Unicode mi poprvé vnucoval Red Hat 8 a udělal jsem vždycky všechno pro to, abych se ho zbavil. Toto jsou jen mé matné vzpomínky.
Žil jsem v domění, že to debianí skripty dělají automaticky. Dokonce to tam i někde bylo podobně jako
loadkeys /etc/console/boottime.kmap.gz dumpkeys|loadkeys -uAle toto asi nefungovalo, tak to odstranili a správné řešení tam nedali.
Vyplnit jsem bugreport i s patchem, který to opravuje, tak doufám, že to bude brzy i v oficiální verzi.
Jen jedna věc teď nefunguje a to jsou mrtvé klávesy. To je možná tím, že nepoužívám debianní kernel ale svůj, který neobsahuje ty správné patche.
...který to opravuje...Myslíte to
unicode_start
?
Na kernelu by to podle mě nemělo zaviset.
Právě že asi jo. Např. zde o tom něco je. Používám 2.6.12-ck3 a stále to nefunguje, ten neoficiální patch vyzkouším při další kompilaci kernelu (tzn. 2.6.13-ck?).
Tiskni
Sdílej: