Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).
Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.
Toyota Connected North America oznámila vývoj open-source herního enginu Fluorite, postaveného na frameworku Flutter. Pro renderování grafiky využívá 3D engine Filament od společnosti Google a dle svého tvrzení cílí na konzolovou kvalitu her. Fluorite je zřejmě navržen tak, aby fungoval i na méně výkonném hardware, což naznačuje možnost použití přímo v ICE systémech vozidel. Zdrojový kód zatím zveřejněný není.
Byl vytvořen nástroj a postup pro překonání věkového ověření platforem Discord, Kick, Twitch, Snapchat (a možná dalších), kód je open-source a dostupný na GitHubu. Všechny tyto sítě používají stejnou službu k-ID, která určuje věk uživatele scanem obličeje a na původní server posílá pouze šifrovaná metadata, ty ale sociální síť už nedokáže sama nijak validovat, 'útok' spočívá ve vygenerování a podstrčení legitimně vypadajících ověřovacích metadat.
Jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb přiznala vážné selhání interních systémů, které ji vystavilo riziku sabotáže a nezabránilo chybné transakci v hodnotě přes 40 miliard dolarů (814 miliard Kč). Druhá největší kryptoměnová burza v Koreji minulý týden při propagační akci omylem rozeslala zákazníkům zhruba 620 000 bitcoinů místo 620 000 wonů (8700 Kč). Incident vyvolal pokles ceny bitcoinu o 17 procent. Většinu
… více »Google Chrome 145 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 145.0.7632.45 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Zpátky je podpora grafického formátu JPEG XL, viz Platform Status. Odstraněna byla před třemi lety. Nový dekodér JPEG XL jxl-rs je napsán v Rustu. Zobrazování JPEG XL lze vyzkoušet na testovací stránce. Povolit lze v nastavení chrome://flags (Enable JXL image format).
Byla vydána nová verze 1.26 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CrossOver, komerční produkt založený na Wine, byl vydán ve verzi 26. Přehled novinek v ChangeLogu. CrossOver 26 vychází z Wine 11.0, D3DMetal 3.0, DXMT 0.72, Wine Mono 10.4.1 a vkd3d 1.18. Do 17. února lze koupit CrossOver+ se slevou 26 %.
KiCad je nově k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit [Mastodon, 𝕏].
Šenčenská firma Seeed Studio představila projekt levného robotického ramena reBot Arm B601, primárně coby pomůcky pro studenty a výzkumníky. Paže má 6 stupňů volnosti, dosah 650 mm a nosnost 1,5 kilogramu, podporované platformy mají být ROS1, ROS2, LeRobot, Pinocchio a Isaac Sim, krom toho bude k dispozici vlastní SDK napsané v Pythonu. Kompletní seznam součástek, videonávody a nejspíš i cena budou zveřejněny až koncem tohoto měsíce.
… více »
V konfiguraci jádra 2.4.26 není pro tento řadič ovladač (sekce SCSI Support ---> SCSI low-level drivers).
Fusion MPT device support je ve formě modulů, podporu souborových systémů mám taky vyřešenou.
Distribuční jádro 2.4.20 (RH9) se zavede v pořádku a stroj úplně v pohodě nabootuje. Potřebuji sestavit jádro 2.4.26 s OpenMosix patchem, čili se bez kompilace neobejdu.
Nové jádro se mi povede sestavit v pořádku i s modulama. Po instalaci do /boot provedu sestavení ramdisku mkinitrd, ten projede také v pohodě. Po rebootu se objeví:
Kernel panic: VSF: unable to mount root fs on 08:02
Předtím ještě hlásí
kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k scsi_hostadapter, errno=2K zavádění používám GRUB. Initrd.img jsem se pokoušel sestavit i "ručně", ale výsledek stejný. Totéž se stane i v případě, že jádro sestavuji podle "distribučního" .conf souboru.
Na stránkách technické podpory Lsilogic jsou k dispozici drivery. Skusil jsem použít dle návodu RPM, které něco provede s obrazy initrd.img, ale můj nový initrd-2.4.26-om.img přeskočí
lspci:
[root@ibm2 boot]# lspci | grep SCSI 02:02.0 SCSI storage controller: LSI Logic / Symbios Logic 53c1030 (rev 07)
default=1
timeout=10
splashimage=(hd0,0)/grub/splash.xpm.gz
title Red Hat Linux (2.4.20-8smp)
root (hd0,0)
kernel /vmlinuz-2.4.20-8smp ro root=LABEL=/
initrd /initrd-2.4.20-8smp.img
title Red Hat Linux-up (2.4.20-8)
root (hd0,0)
kernel /vmlinuz-2.4.20-8 ro root=LABEL=/
initrd /initrd-2.4.20-8.img
title Red Hat Linux (2.4.26-om1)
root (hd0,0)
kernel /vmlinuz-2.4.26-om ro root=LABEL=/
initrd /initrd-2.4.26-om.img
/dev/sda1 -> /boot (ext3) /dev/sda2 -> / (ext3) /dev/sdb1 -> /mnt/sdb1 (ext3)
Díky za případnou pomoc. Mimochodem pokoušel se někdo o rozjetí OpenMosixu na jádrech 2.6.? (existuje CVS unstable verze)...
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: