Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes zamítl několik žalob, v nichž se americká společnost Apple ohrazovala proti pravidlům fungování velkých technologických společností na unijním trhu. Applu se nelíbilo, že jeho obchod s aplikacemi a operační systém iOS mají podléhat přísnějším povinnostem jen proto, že Brusel firmu považuje za takzvaného gatekeepera, tedy strážce přístupu.
Na WhatsAppu budou postupně v průběhu následujících měsíců zavedena uživatelská jména. Telefonní čísla tak mohou zůstat soukromá. Aktuálně si lze uživatelské jméno rezervovat.
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovací jazyk Rust se poprvé dostal do první desítky tohoto žebříčku popularity programovacích jazyků. Vede Python následovaný C, C++, Java, C#, …
Proton (Wikipedie), tj. fork Wine integrovaný ve Steamu umožňující na Linuxu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 11.0-1. Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled všech podporovaných her na stránkách ProtonDB
Byly publikovány zdrojové kódy počítačové hry Unturned. Pro nekomerční účely. V plánu je přelicencování pod MIT. Hra Unturned je postavena nad multiplatformním herním enginem Unity.
První česká družice navržená a sestavená výhradně studenty se dostala na oběžnou dráhu Země. Družice KOSTKA, kterou vyvinul studentský tým YSpace z Vysokého učení technického v Brně (VUT), dnes odstartovala na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX v rámci mise Transporter-17 z kalifornské základny Vandenberg Space Force Base.
Po nákresech ovladače Steam Controller a puku společnost Valve na svém GitLabu publikovala projekt Inkterface, tj. podrobný návod (PDF, video v mp4) na sestavení předního panelu s e-papírovým displejem pro Steam Machine pro zobrazování systémových informací. Použity jsou součástky od společnosti Adafruit.
V jádře Linux byla nalezena a v dubnu letošního roku v upstreamu opravena kritická zranitelnost Bad Epoll aneb CVE-2026-46242. Jedná se o zranitelnost typu "race-condition use-after-free", která běžnému uživateli umožňuje získat práva roota. Na distribucích Linuxu i na Androidu. Dokonce i zevnitř sandboxu prohlížeče Chrome. Chyba byla do Linuxu zavedena v dubnu 2023, tj. Linux 6.4.
Nemyslel bych si, že se někdy uchýlím kvůli myši k diskusím, ale musím:
Měl jsem starou Logitech BJ69 myš, fungovalo vše včetne kolečka přes redukci na PS/2.
Koupil jsem Razer se 7 tlačítky (tj. 9 i s kolečkem nahoru dolů) a přes USB nejde nic krom tří základních tlačítek (ani kolečko). Nejsem si vědom toho, že by mi přemapovávání ZAxis pomohlo, rozhodně jako kolečko nefungovala žádná tlačítka.
Když jsem skusil starou myš bez redukce na USB - ten samý výsledek, kolečko nefunguje. Razor i Logitech nemají na tlačítkách nad 3 žádnou odezvu, nic nevypíše xev (ostatní reaguje), nic nevypíše cat /dev/input/mouse0 (funkční samozřejmě vidím). Přiznám se - má radost se večer změnila na peklo a mám sto chutí kvůli hraní UT2004 nainstalovat Windows, což mne samotného desí.
Co mi uniklo? V jádru mám HID i HIDINPUT. Pro jistotu přikládám i sekci z XFree konfiguráku (ačkoliv je trochu modifikována pro Razer, chování ani jedné myši se nezměnilo):
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse1"
Driver "mouse"
Option "Buttons" "9"
Option "Resolution" "1600"
Option "SampleRate" "500"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "Device" "/dev/input/mouse0"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection
ImPS/2 protokol s těmi samými výsledky. Děkuji za jakýkoliv posun alespoň k funkčnímu kolečku.
Virgo
code místo pre je prevít, sorry:
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse1"
Driver "mouse"
Option "Buttons" "9"
Option "Resolution" "1600"
Option "SampleRate" "500"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "Device" "/dev/input/mouse0"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection
Takže myš mi jede bezvadně - pod 2.6.9. Kolečko, xev hlásí všechno.
Doteď jsem skoušel 2.6.11.11 a 2.6.12.4. Jsem z toho trochu špatnej, poněvadž 2.6.9 bylo poslední jádro, kde mi opravdu běžel všechen HW, co mám bez problémů. Ovšem 2.6.9 má zálibu vyhulit kswapd proces tak, že se při tom nedá hrát UT2004 - proto je pro mne nepoužitelná. V čem je rozdíl? Jsou ta nová jádra tak zlá s USB myší nebo je tam nějaká zastrčená volba, kterou jsem měl aktivovat?
Je nějaké 2.6 jádro před .9, které nemá ten kswapd problém (mám 512 MB a novější jádra mi rozhodně na pár minut nevěnují kswapd 50 % CPU), protože možná budu muset downgradovat.
Jádra konfiguruji a kompiluji rutinně a stále se stejnými USB volbami. Děkuji za jakýkoliv hint.
Section "InputDevice"
Identifier "Logitech Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "Buttons" "8"
Option "EmulateWheel" "on"
Option "EmulateWheelButton" "4"
Option "YAxisMapping" "4 5"
# Option "YAxisMapping" "5 6"
# Option "XAxisMapping" "6 7"
# Option "ZAxisMapping" "6 7"
# Option "YAxisMapping" "5 6"
# Option "XAxisMapping" "7 8"
# Option "ZAxisMapping" "5 6 7 8"
#prohozeni pohybu mysi
Option "InvY" "off"
Option "InvX" "off"
EndSection
Uvidím, či to využijem... s X configom nemám problémy, ako píšem vyššie. Problém je, že v jadre 2.6.9 mi to ide, ale tam je zase kswapd problém. Nakoniec som ale dospel k tomu, že skúsim patchnúť kswapd problém v jadre 2.6.9, s ktorým som inak na rozdiel od novších jadier spokojný. Večer uvidím výsledok.
Na 2.6.9 sa mi totiž tlačítka rozbehli všetky, aj keď niektoré duplujú koliečko. Nájst jadro, kde funguje všetko, je niekedy peklo.
Každopádne ďakujem za ochotu.
Tiskni
Sdílej: