Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
if (! $ip_adresa~=/^\d{1,3}\.\d{1,3}\.\d{1,3}\.\d{1,3}$/)
{
print "SPatne zadana IP!";
exit 2;
}
else {
/neco
}
if ($ip_adresa =~ /^\d{1,3}\.\d{1,3}\.\d{1,3}\.\d{1,3}$/ ) { # OK } else { # BAD }
if (! ($ip_adresa =~ /^\d{1,3}\.\d{1,3}\.\d{1,3}\.\d{1,3}$/) ) { # BAD } else { # OK }
$ip_adresa =~ /regexp/ or die "Spatne zadana IP!"; #pokracovaniNavic, vas regulerni vyraz propousti i takove adresy: 999.888.777.666. Jednoduche \d{1,3} pro tyto ucely nestaci.
if (! ($ip_adresa =~ /^\d{1,3}\.\d{1,3}\.\d{1,3}\.\d{1,3}$/) )
{
print "Chybna IP adresa!";
print LOG_FILE "Spatne zadana IP=$ipadresa!\n";
$stav=1;&konec;
}
else
{
@kont_ip=split (/\./,$ip_adresa);
foreach $ip (@kont_ip)
{
if ($ip >= 255)
{
print LOG_FILE "Satne zadana IP=$ip_adresa!\n";
$stav=1;&konec;
}
}
Tiskni
Sdílej: