Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 161 (pdf).
Po delší době vývoje vyšla nativní linuxová verze virtuálního bubeníka MT-PowerDrumKit 2 ve formátu VST3. Mezi testovanými hosty jsou Reaper, Ardour, Bitwig a Carla.
Desktopové prostředí Budgie bylo vydáno ve verzi 10.10. Dokončena byla migrace z X11 na Wayland. Budgie 10 vstupuje do režimu údržby. Vývoj se přesouvá k Budgie 11. Dlouho se řešilo, v čem bude nové Budgie napsáno. Budgie 10 je postaveno nad GTK 3. Přemýšlelo se také nad přepsáním z GTK do EFL. Budgie 11 bude nakonec postaveno nad Qt 6.
OpenChaos.dev je 'samovolně se vyvíjející open source projekt' s nedefinovaným cílem. Každý týden mohou lidé hlasovat o návrzích (pull requestech), přičemž vítězný návrh se integruje do kódu projektu (repozitář na GitHubu). Hlasováním je možné změnit téměř vše, včetně tohoto pravidla. Hlasování končí vždy v neděli v 9:00 UTC.
Byl vydán Debian 13.3, tj. třetí opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.
AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
./configure --host=sh4-linux --prefix=/gtkandxfce/gtk PKG_CONFIG_PATH=/gtkandxfce/glib/lib/pkgconfig: /gtkandxfce/pango/lib/pkgconfig:/gtkandxfce/cairo/lib/pkgconfig: /gtkandxfce/atk/lib/pkgconfig:/gtkandxfce/fontconfig/lib/pkgconfig --without-libtiff --without-libjpeg --without-libpng --with-gdktarger=linux-fb
... checking for X... no configure: error: X development libraries not foundkdyz spustim:
./configure --host=sh4-linux --prefix=/gtkandxfce/gtk PKG_CONFIG_PATH=/gtkandxfce/glib/lib/pkgconfig: /gtkandxfce/pango/lib/pkgconfig:/gtkandxfce/cairo/lib/pkgconfig: /gtkandxfce/atk/lib/pkgconfig:/gtkandxfce/fontconfig/lib/pkgconfig --without-libtiff --without-libjpeg --without-libpng --with-gdktarger=linux-fb --x-includes=/usr/X11R6/include/ --x-libraries=/usr/X11R6/lib
... checking for XOpenDisplay... no configure: error: *** libX11 not found. Check 'config.log' for more details.bohuzel, zdrojaky x-ek nemaji *.pc - neuspesne jsem se pokusil zkompilovat a nainstalovat nejnovejsi x-ka (prave kvuli pkconfigu) takze co bych rad vedel - jsou pro kompilaci gtk+ pro frame buffer nutna x-ka? (nebo jsem prehledl nejaky prepinac...) jestli ano, ma smysl kompilovat nova x-ka (kvuli pkconfigu) ci snad existuje nejake jine reseni? za kazkou pomoc predem velice dekuji
checking Pango flags... configure: error: *** Pango not found. Pango built with Cairo support is required *** to build GTK+. See http://www.pango.org for Pango information.oba baliky mam nainstalovane v poradi cairo, pango (cairo 1.0.2, pango 1.10.2), PKG_CONFIG_PATH jako v minulem prispevku tak s timhle by mi uz nekdo snad skutecne mohl pomoci:) diky
Problems building x11/gtk2, no "pangocairo"; pango at fault?na http://mail-index.netbsd.org/tech-pkg/2005/12/ (tedy zejmena z poslednich dvou prispevku, ktere diskusi uzaviraji:)) jsem vyrozumnel, ze problem o prispevek vyse by se mel vyresit kompilaci poslednich zdrojaku panga a caira. stahl jsem je z cvs a nainstaloval vyzadovane verze automake a autoconfigu. pri ./autogen.sh u caira se mi dostalo nasledujiciho vypisu:
[xvita@vita cairo]$ ./autogen.sh
./autogen.sh: ERROR: `autoconf' is too old.
autoconf (GNU Autoconf) 2.54
Written by David J. MacKenzie and Akim Demaille.
Copyright 2002 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
(version 2.54 or newer is required)
./autogen.sh: ERROR: `automake' is too old.
automake (GNU automake) 1.7
Written by Tom Tromey (tromey@redhat.com).
Copyright 2002 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
(version 1.7 or newer is required)
./autogen.sh: ERROR: `aclocal' is too old.
aclocal (GNU automake) 1.7
Copyright (C) 2002 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
Written by Tom Tromey (tromey@redhat.com)
(version 1.7 or newer is required)
neni trochu to absurdni?
Tiskni
Sdílej: