Byla vydána alfa verze GNOME 48. S novým přehrávačem zvukových souborů Decibely. Vyzkoušet lze instalační ISO GNOME OS. Vydání GNOME 48 je plánováno na březen.
Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
zdravím, v pythonu začínám a nemám takový přehled o jazyce a knihovnách
Řešil jsem problém s parsováním textového vstupu (text oddělený rourama, ale na každém řádku jiný počet sloupců a také některé položky obsahovaly znak '\r') - takže celkem legrace
Jeden "blok" (nebudu říkat řádek, protože to není prvada) vypadá třeba takhle:
|START|ahoj | text|zase nejaky text ktery je docela dlouhy| polozka|STOP|
základní smyčka programu načítá tento jeden blok (jediné co vím, že začíná přesně |START| a končí přesně |STOP|) pomocí sys.stdin.read(1). jednotlivé položky ukládám do pole, které po přečtení jednoho bloku zpracuji a vyhodím na výstup
dneska sem ale zjistil, ze na vstupu budou asi 4GB (pri soucasnem vykonu by to trvalo asi 8h), takze: jak zefektivnit vstup? (docela by to chtelo )/p>
jednotlivé položky ukládám do pole, které po přečtení jednoho bloku zpracuji a vyhodím na výstupOtázka zní jinak, co to znamená zpracuje? Je možné zpracovat jeden token a ihned ho vypsat, nebo je potřeba mít celý soubor načtený v poli a až potom zpracovávat? Je možné třeba pustit čtení v jednom vláknu a zpracovávání (po načtení nějakého minimálního vstupu) ve druhém? BTW: pokud je výkon kritický a budeš zpracovávat 4GB soubory, poohlédl bych se spíše po C.
které po přečtení jednoho bloku zpracuji a vyhodím na výstupasi sem se zeptal spatne: jak moc je v pythonu efektivni sys.stdin.read(1) ? ja jsem spise javista... takze do Ccka bych se vubec nehrnul - radeji mam jazyky vyssi urovne
$ seq 1000000 > milion.txt $cat read #!/usr/bin/python import sys while (sys.stdin.read(1)): pass $ time cat milion.txt | ./read real 0m13.338s user 0m13.233s sys 0m0.068s
Tiskni Sdílej: