Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
1. tomcat se konfiguruje /tomcathome/conf/server.xml ve standartni instalaci tam bude hodne velkej server.xml. Vetsinou tam byva jeste server-minimal.xml a ten vetsinou staci.
Potom se podivej jestli v adresari /tomcathome/webapps jsou nejake aplikace, nejspis tam budou.
2. Vyhody - oproti php se da vytvorit daloko elegantnejsi aplikace, ale je dobre pouzit nejaky framework (nebo nejaky napsat).
3. Framework (ramec) si predstav tak, ze uz dost prace udelal nekdo za tebe. Taky framework te drzi v mezich - kdyz ho spravne pouzivas, tak tvoje aplikace je daleko prehlednejsi, nez kdyz pises ala php po strankach.
Struts je MVC(model-view-controller) framework. To znamena, ze oddeluje praci s daty od toku aplikace a zobrazeni dat. Standartni scenar je, ze controller dostane pozadavek, rekne si modulu o data a preda je viewu. Kdyz zacnes pouzivat tento system zjistis, ze aplikace je hodne prehledna a daleko vic se daji jednotlive casti znovupouzivat a daleko jednoduseji se delaji zmeny. Zpocatku muze nekomu prijit, ze aby udelal jednoduchou vec, tak musi napsat dost kodu, ale pri trochu vetsich projektech pozna vyhodu.
Tiskni Sdílej: