S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
IKEA představila 3 senzory pro chytrou domácnost: senzor na dveře a okna PARASOLL, bezdrátový pohybový senzor VALLHORN a senzor úniku vody BADRING. Budou kompatibilní s Home Assistant?
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 13.0.0. Přehled novinek v oznámení.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.23.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidána byla podpora pro velkoobjemové datové zprávy (VoDZ) a pro typy datových schránek PFO_ARCH, PFO_AIAT a PFO_AZI. Další novinkou je pamatování velikosti dialogových oken, pozice ovládacích prvků, šířek sloupců a řazení položek
… více »Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Adresa bude pokaždé jiná, protože se ta knihovna pokaždé nahraje do jiného pamětového prostoru.A na to se právě ptám. Adresa je v knihovně relativní vůči nějaké jiné adrese. Pokud tu „jinou adresu“ budu znát, pak stačí k relativní adrese (kterou znám z mapy proměnných) přičíst offset (který nevím jak za běhu programu zjistit) a dostanu skutečnou adresu proměnné. Program může zjistit adresu proměnné nějak takhle:
p_foo = &foo;
, ale to znamená mu při psaní programu říct, aby zjistil adresu této konkrétní proměnné (foo); já to ale potřebuju zajistit obecně pro libovolnou globální proměnnou. Navíc program (ten, který používá sdílenou knihovnu) nezná její globální proměnné, takže k nim takhle přistupovat nemůže.
Já potřebuju programu předat relativní adresu, program by si ji přepočítal na absolutní a na základě absolutní adresy libovolné glob. proměnné by přečetl (přepsal) její obsah. Otázka zní, jak z relativní adresy získat adresu absolutní.
extern
:Ale po vete
Navíc program (ten, který používá sdílenou knihovnu) nezná její globální proměnné,
som prestal chápať. Možno by pomohlo pozrieť sa na výstup programu objdump, alebo nm.
extern int proměnná
mi nepomůže, protože já při psaní programu, který výše zmíněnou knihovnu bude používat, nevím, jak se proměnné budou jmenovat, jakého budou typu ani kolik jich bude. Vím jenom, že k nim budu potřebovat přistupovat (neřešme proč a jak moc velká je to prasárna).
Program nm mi sice vypíše seznam symbolů, které jsou v knihovně definované, ale to mi moc nepomůže, totéž zjistím i z mapy proměnných.
Příklad: mám knihovnu s jednou globální proměnnou a jednou funkcí:
int g_var; int foo(void) { return g_var; }Knihovnu přeložím a vznikne mi soubor lib.so. Programem nm zjistím tohle:
# nm lib.so | grep g_var 000018bc B g_varV paměti ale nebude proměnná g_var na adrese 18bc, ale na aderese offset + 18bc. Já chci zjistit ten offset, abych v programu (který tu knihovnu bude používat) mohl napsat např. něco jako
p_gvar = (int *)(0x18bc + offset) printf("Obsah promenne: %d\n", *p_gvar);
Navíc program (ten, který používá sdílenou knihovnu) nezná její globální proměnné,A jak potom tu knihovnu chceš používat ? Přece ke každé knihovně existuje její hlavičkový soubor *.h kde jsou funkce a proměnné té knihovny popsané takže ty proměnné znáš. Jak jinak by jsi věděl co v té knihovně je ?
void *abs_addr(unsigned int rel_addr)
nebo
void *abs_addr(char *var_name)
Tiskni
Sdílej: