Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Adresa bude pokaždé jiná, protože se ta knihovna pokaždé nahraje do jiného pamětového prostoru.A na to se právě ptám. Adresa je v knihovně relativní vůči nějaké jiné adrese. Pokud tu „jinou adresu“ budu znát, pak stačí k relativní adrese (kterou znám z mapy proměnných) přičíst offset (který nevím jak za běhu programu zjistit) a dostanu skutečnou adresu proměnné. Program může zjistit adresu proměnné nějak takhle:
p_foo = &foo;
, ale to znamená mu při psaní programu říct, aby zjistil adresu této konkrétní proměnné (foo); já to ale potřebuju zajistit obecně pro libovolnou globální proměnnou. Navíc program (ten, který používá sdílenou knihovnu) nezná její globální proměnné, takže k nim takhle přistupovat nemůže.
Já potřebuju programu předat relativní adresu, program by si ji přepočítal na absolutní a na základě absolutní adresy libovolné glob. proměnné by přečetl (přepsal) její obsah. Otázka zní, jak z relativní adresy získat adresu absolutní.
extern
:Ale po vete
Navíc program (ten, který používá sdílenou knihovnu) nezná její globální proměnné,
som prestal chápať. Možno by pomohlo pozrieť sa na výstup programu objdump, alebo nm.
extern int proměnná
mi nepomůže, protože já při psaní programu, který výše zmíněnou knihovnu bude používat, nevím, jak se proměnné budou jmenovat, jakého budou typu ani kolik jich bude. Vím jenom, že k nim budu potřebovat přistupovat (neřešme proč a jak moc velká je to prasárna).
Program nm mi sice vypíše seznam symbolů, které jsou v knihovně definované, ale to mi moc nepomůže, totéž zjistím i z mapy proměnných.
Příklad: mám knihovnu s jednou globální proměnnou a jednou funkcí:
int g_var; int foo(void) { return g_var; }Knihovnu přeložím a vznikne mi soubor lib.so. Programem nm zjistím tohle:
# nm lib.so | grep g_var 000018bc B g_varV paměti ale nebude proměnná g_var na adrese 18bc, ale na aderese offset + 18bc. Já chci zjistit ten offset, abych v programu (který tu knihovnu bude používat) mohl napsat např. něco jako
p_gvar = (int *)(0x18bc + offset) printf("Obsah promenne: %d\n", *p_gvar);
Navíc program (ten, který používá sdílenou knihovnu) nezná její globální proměnné,A jak potom tu knihovnu chceš používat ? Přece ke každé knihovně existuje její hlavičkový soubor *.h kde jsou funkce a proměnné té knihovny popsané takže ty proměnné znáš. Jak jinak by jsi věděl co v té knihovně je ?
void *abs_addr(unsigned int rel_addr)
nebo
void *abs_addr(char *var_name)
Tiskni
Sdílej: