Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
man signal
, Google.
void signal_handler(int signal){ // reakcia na prijatie signalu // man 7 signal, pre popis fprintf(LOG_FILE, "%s INFO: catch signal: \"%s\"\n", time_s(), strsignal(signal)); switch (signal){ case SIGHUP:{ break; } case SIGUSR1:{ break; } case SIGUSR2:{ break; } case SIGPIPE:{ break; } case SIGINT: // Interrupt from keyboard case SIGQUIT: // Quit from keyboard case SIGKILL: // Kill signal case SIGTERM:{ // Termination signal exit(1); } case SIGALRM:{ break; } } } //------------------------------------------------------------------------------------ // zoznam signalov ktore treba po spusteni regnut // pri registracii prechadzam pole cyklom for a ta nula je detekovana ako koniec pola const char SIGNAL[] = { SIGHUP, SIGUSR1, SIGUSR2, SIGINT, SIGQUIT, SIGKILL, SIGTERM, SIGPIPE, SIGALRM, 0}; //------------------------------------------------------------------------------------ // registruj signali a alarm { char i; for(i=0; SIGNAL[i]; i++){ signal(SIGNAL[i], signal_handler); fprintf(LOG_FILE, "%s INFO: Registering signal: %s\n", time_s(),strsignal(SIGNAL[i])); } } // FIXME: tu sa caka na prijatie nejakeho while(1) pause();
fprintf()
v handleru signálu není IMHO příliš šťastný nápad, dokonce i dokumentace k libc se o tom zmiňuje:
This case arises when you do I/O using streams. Suppose that the signal handler prints a message with `fprintf'. Suppose that the program was in the middle of an `fprintf' call using the same stream when the signal was delivered. Both the signal handler's message and the program's data could be corrupted, because both calls operate on the same data structure--the stream itself.
fprintf()
v normálním toku programu a fprintf()
v handleru.
Okrem ineho handler definovany pomocou sigaction moze poskytnut viac informacii. Vid man sigaction
funkcia signal ma nejake nevyhody (ako napr. ze sa musi funkcia zavolat vzdy, pred tym ked chceme signal zachytit - po chyteni teda znovu, ak sa ma znovu chytit)Pokud vím, tak to neplatí všude: /* NOTE some versions of UNIX will reset signal to default after each call. So for portability reset signal each time */
signal
nebrat. Úkol bude kontrolován na Linuxu, FreeBSD a SunOS.
Tiskni Sdílej: