abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 580 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Linux API (bylo: Základní otázka)

    7.6.2006 20:40 Děda Nicvěda
    Linux API (bylo: Základní otázka)
    Přečteno: 215×
    Jako programátor pro Windows, který se zajímá o Linux bych se rád zeptal na Linux API, tedy obdobu Win API. Co to je, kde to je a tak. Stačí mi odkazy na studijní materiály. Google na tento dotaz nevrací relevantní výsledky. Děkuji.

    Odpovědi

    7.6.2006 20:46 Ray | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Základní otázka
    Linux je prilis obecne oznaceni, vzhledem k tomu, co hledate. Co chcete programovat ? V jakem jazyce ? Vetsinou je treba uzit nejakych knihoven. Napr. pro GUI rozhrani pouzivam QT.
    Josef Kufner avatar 7.6.2006 20:48 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Základní otázka
    man 2 intro
    man 3 intro
    V podstatě je to standardní knihovna jazyka C. Pokud chceš informace o běžícím systému, prozkoumej adresář /proc.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    7.6.2006 21:05 Děda Nicvěda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Základní otázka
    Já zatím zjišťuji možnosti, zda linux stojí za pozornost. Nemám jej dosud k dispozici. Mohl byste mi prosím říct o jakou se jedná knihovnu, popřípadě dal odkaz na dokumentaci k ní? Rozumíme si doufám v tom, že mě zajímá API k systému linux.
    Josef Kufner avatar 7.6.2006 21:25 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Základní otázka
    Na přečtení manuálových stránek nepotřebuješ mít Linux nainstalovaný. Google v tomhle případě poslouží stejně dobře. Unixy (a Linux) se drží normy POSIX. Spíš než pídění se po nějakém API doporučuju se podívat, jak Linux vypadá uvnitř, jaká je filozofie unixových operačních systémů. Přecejen, je to časem prověřená technologie (přes 30 let) a i ve Windows je mnoho z toho (byť značně zmršené).

    Knihy "Linux - Dokumentační projekt" a "The Art of Unix Programming" určitě stojí za zmínku (obojí dostupné zdarma a online).
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    8.6.2006 19:11 Sinuhet | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Základní otázka
    Kuk treba sem.
    7.6.2006 21:26 vice | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Základní otázka
    Obavam se,ze tu jde o hrube nepochopeni.

    Linux neni OS, Linux je jadro OS, ktere Vam poskytuje zakladni sluzby systemu - memory managenment, pristup k zarizenim a atd... Tohle to je shrnuto ve std. knihovnach jazyka C. Takze, programujete-li v C, urcite vite co je stdlib.h, stdio.h .... viz. GNU libc.

    Na dalsi ukoly jsou zase jine knihovny. Chete-li programovat gui aplikace, jsou tu knihovny pro X window - xlib, nebo ruzne dalsi, jen tak namatkou gtk, fltk, jiz zminovana qt, wxWidget - jen si vybrat :-)

    Není důležité co se stane, ale jak se to vysvětlí.
    8.6.2006 11:04 Roman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Základní otázka
    Nevím proč to zbytečně dramatizujete. Linux je OS, někteří puristi ho nazývají GNU/Linux.

    Linux pochopitelně nabízí různe služby, které ve standardní C knihovně nejsou. Ale je pravda, že základy vycházejí z Jazyka C a standardu POSIX. Linuxové API tak tvoří knihovna glibc, která zahrnuje standardy POSIX i ANSI C a která poskytuje i přístup ke specifickým službám linuxu. Glibc je dostupná ve všech distribucích (až na výjimky jako různé neplnohodnotné embeded verze linuxu, kde z paměťových důvodů jsou knihovny ořezány). Toto linuxové API je poměrně malé, protože linux je hodně škálovatelný. Řadu dalších služeb, třeba ono zmíněné GUI, není nedílnou součástí Linuxu a je řešeno dalšími knihovnami. Nelze se ale se 100% jistotou spolehnout na jejich dostupnost v systému. Nejpoužívanější GUI knihovna je GTK, její přítomnost je prakticky zaručena u systémů, které mají GUI.

    Tohle jsou informace pro člověka, který chce programovat v linuxu. Žabomyší hádky, jestli je linux jen jádro nebo celý os (běžně se používá v obou významech) jsou k ničemu.
    8.6.2006 17:20 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Základní otázka
    Žabomyší hádky, jestli je linux jen jádro nebo celý os (běžně se používá v obou významech) jsou k ničemu.
    Řekl bych, že konkrétně v této diskuzi je vhodné to rozlišení uvést, protože chce-li původní tazatel jakési "Linux API", které by bylo ekvivalentem k Win API, pak v těch termínech (a rozlišení jádra od zbytku systému) nemá asi jasno.
    8.6.2006 17:32 vice | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Základní otázka
    Presne tak jsem to mel na mysli.
    Není důležité co se stane, ale jak se to vysvětlí.
    8.6.2006 19:10 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux API (bylo: Základní otázka)
    Linux nemá jedno API v tom smyslu, jako existuje Windows API.

    Linux je soubor jádra a spousty volitelných knihoven, přičemž každá tato část má svoje API. Jejich funkcionality se mohou překrývat (např. knihoven pro vykreslování objektů GUI je několik). Jako programátor se nemůžete spolehnout, že nějaká knihovna vždy v jakémkoliv Linuxu bude – naopak vy určíte požadavky svého programu a je na administrátorovi cílové stanice, aby tam příslušné knihovny zajistil. Samozřejmě některé knihovny jsou skoro všude, takže je lepší použít je než nějakou neznámou knihovnu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.