Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
#include <stdio.h>
int main(int argc, char **argv) {
char znaky[20];
int a, b;
scanf("%d", &a);
fgets(znaky, 20, stdin);
printf("%s", znaky);
scanf("%d", &b);
return 0;
}
Prekladal jsem to v Linuxu, problem je v tom, ze mi to po spusteni dovoli nacist pouze a, b. Proste mi to preskoci to fgets() a retezec si nemuzu nacist. Kdyz odmazu ty dva scanf() tak program funguje dle ocekavani - nacte z stdin retezec a opise jej na obrazovku, ale kdyz tam jsou ta dve volani scanf(), tak fgets() jako by to ani nevolalo.. Nevite, prosim, v cem je problem?
Diky
Problém je v tom, že fgets()
načte ten ENTER, co pravděpodobně zadáváš za tím prvním číslem(a) a do proměnné znaky
se tak načte prázdný řetězec (viz man fgets
)
scanf("%d", &a);
skus
scanf("%d\n", &a);
scanf("%d", &cislo); printf("pomoci fgets() ulozime %d znaku: ", cislo); fgets(pch, cislo, stdin);se normálně zapíše integer do "cislo", po odentrování se zapíše řetezec do stdin, my vypíšeme hlášku, a teď na nic nečekáme, jen vybereme data z toho už zapsaného stdinu. Jediné řešení co mě napadlo, je připsat ještě jeden fgets, který by sežral ten enter a další by to už zpracovat dle očekávání. Tohle mi ale rozhodně nepřijde elegantní. Momentálně kompiluji pomocí lcc na Win platformě.
To je myslim normalni chovani, treba v C++ cin.get()
taky nechava znak noveho radku ve vstupni fronte. Tohle pripsani jeste jednoho volani dotycne metody je zcela v poradku a ciste, jinak to resit nejde (opominu-li pouziti nejakeho jineho zpusobu nacitani, jako je napr. v C++ cin.getline
)
To same plati i pro jejich obdoby pro praci se soubory.
scanf("%s", ...)
?
fgets(pCh, 2, stdin)
načte ze stdinu řetezec o délce 2, tj. 1 znak, druhý je \0. Enter vytvoří \n, načítá se do prvního výskytu \n (musí se dát pozor,kdy zbyde odminule), podle očekávání bude poslední znak řetezce (vždy?) "\n" (ASCII=10);
scanf("%15d", pCh2)
načte ze stdinu všechno, co tam je, až po zmáčknutí Enteru. Trimne zleva případné zbytečné "\n", resp. všechny bílé znaky. V ukazateli na char dva bude první slovo (případně s maximálním počtem 15 znaků). Ale na rozdíl od fgets nechá v stdinu "\n";
Tenhle příspěvek píšu už asi hodinu, postupně se tento dotaz vyvíjel za neustálého zkoušení od hloupého ke shrnutí, na co jsem přišel. Prosím vás, zkontrolujte mi to ať v tom mám jasno.
A jak byste si konkrétně představoval takový seek na terminálu? Co by třeba podle vás měla provést třeba volání
lseek(fd, 0, SEEK_SET); lseek(fd, 0, SEEK_END);
Mne nic rozumného nenapadá.
lseek
, ale představuji si, že při použití fseek(stdin, 0, SEEK_END)
bych nemusel ošetřovat znaky, které tam zůstanou po scanf
u a věděl bych, že fgets mi vrátí opravdu přesně to co chci po uživatelské vstupu.
Moc děkuji všem za odpovědi #include <stdio.h> #include <stdlib.h> int main(void) { int pocet_znaku=15; char *pch; printf("zadej pocet znaku: "); scanf("%d", &pocet_znaku); /*nejdriv se optame kolik bude chtit znaku*/ fseek(stdin, 0, SEEK_END); /*vyžrání nejen odentrování ----- mě to funguje :-S*/ //char pchHack[2]; //nesmí být jedna - fgets zapisuje do řetezce->na konci \0 //fgets(pchHack, 2, stdin); //printf("\n-> zbytek ve stdin: %d, %d <<-\n", pchHack[0], pchHack[1]); /*vyžrání odentrování - na win platformách --- podle diskuse ABC*/ pch = (char *)malloc(pocet_znaku+1); /*v pch máme zalokovaných tolik bajtů, kolik uživatel chtěl + jeden navíc pro ukončovací znak*/ printf("\npomoci fgets() ulozime %d znaku: ", pocet_znaku); fgets(pch, pocet_znaku+1, stdin); /*pocet_znaku-1 kvuli nule ukončující řetezec*/ printf("\n\nZadal jsi: %s", pch); return 0; }
fseek(stdin, 0, SEEK_END)
opravdu funguje výborně, když ho zavolám po scanf
u, tak si vůbec nemusím lámat hlavu s tím co tam zůstalo. Jupí!
(Není to nějak nečisté? Céčko píšu pár týdnu a někdo výše totiž psal, že čisté i elegantní - přestože možná ne uplně funkční - je to právě přes další fgets)
ad 2) tak tohle mi nějak nefunguje - fgets() se musí po zapsání Enterovat a ungetc() podle všeho nečte, ale naopak zapisuje písmenko do bufferu.
Ještě jednou tedy: rád bych funkci, která mi načte, asi rovnou z klávesnice jeden znak, bez následného zmáčknutí Enter. Přes stdin to zřejmě nelze (viz výše).
rád bych funkci, která mi načte, asi rovnou z klávesnice jeden znak, bez následného zmáčknutí Enter. Přes stdin to zřejmě nelze
Pomocí select() lze dosáhnout elegantnější cestou téměř téhož (pokud jde o onu smyčku s čekáním a read).
Přečti si to celý a pořádně. Požadovaného efektu pomocí select()
opravdu dosáhnout nelze. (Pokuď si teda pod slovem "skoro" nepředstavuješ vynechání nejpodstatnější části požadavku...)
A na hraní si s terminálem je výhodnější využít ncurses, kde přepnutí na nebufferovaný vstup je otázkou zavolání jedné nebo dvou funkcí a přitom ncurses i select je prakticky všude
Jenom kvůli tomuhle do systému zatahovat závislost na ncurses mi přijde dost zbytečný a s tím, že jsou prakticky všude bych si taky dovolil polemizovat...
To jsem reagoval na ten cyklus ukázaný za odkazem, kde byl sleep, kontrola, zda data z stdin přišla a inkrement proměnné. Protože se to opravdu nastavení terminálu netýká a samo o sobě by to nebylo moc užitečné, napsal jsem i druhý odstavecPomocí select() lze dosáhnout elegantnější cestou téměř téhož (pokud jde o onu smyčku s čekáním a read).Přečti si to celý a pořádně. Požadovaného efektu pomocí
select()
opravdu dosáhnout nelze. (Pokuď si teda pod slovem "skoro" nepředstavuješ vynechání nejpodstatnější části požadavku...)
Tiskni
Sdílej: